Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> zbraně a právo

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
alistaire 23. červen 2003 15:59:05
Tak teď chvilku vážně. Dozvěděl jsem se věc, která bude zajímat zejména ty střílející. S příchodem nového zbrojního zákona je v oblasti předovek několik specifikací, které ve starém zákoně chyběly a "tak nějak" se dělaly a řešily. Od letoška není možné nechat si vyrobit předovku od nějakýho "ferdy", případně si ji upatlat doma sám a pak s ní (z ní) střílet na veřejnosti. U zbraní ze kterých se střílí na veřejnosti bude bezpodmínečně požadována tormentace. Tormentaci provede státní zkušebna <b>na nové zbrani</b> pouze koncesovanému výrobci. Těch je podstatně méně než těch garážovejch "ferdů" a jsou podstatně dražší. Samozřejmostí pro tormentaci jsou náležitosti "hlavně hlavně" - tj. dnový šroub, bez svarů atd...
Podle sdělení p. Slaniny z "ústavu", dnes jsem s ním mluvil, starší zbraně pro soukromé zájemce ještě nějakou dobu tormentovat budou, dokud to půjde. Ale jestli někdo něco máte, honem to dejte ztormentovat, dokud to jde, pak už budou jen problémy.
smedved 28. květen 2003 06:14:09
radar(28. květen 2003 00:39:12) : Jo, jo, ano, historická zbraň nesmí užívat střelivo zakázané nebo podléhající povolení.
Jinak, ten zákon se skutečně jmenuje zákon o střelných zbraních a střelivu, takže chladné zbraně do něho nespadají vůbec a skutečně to bude o hádce s policistou. A nebo soudcem....lepší je nedráždit hada bosou nohou:-))
Spor ohledně M1 je poměrně zajímavý už jenom proto, že se v něm vlastně jedná o dvě různé zbraně, ale to sem nepatří:-)) Mimochodem, pár těch soudních sporů poldové vyhráli.:-(

slinger(27. květen 2003 21:49:43) : V tom je právě ta potíž, Radar má sice pravdu, všichni vědí, že má pravdu, ale až někde někoho propíchneš v nutné obraně rapírem co ho vyndáš ze slušivého špacírštoku, pak uvidíš ten tanec:-)
radar 28. květen 2003 00:39:12
smedved(27. květen 2003 21:31:25) : Co se tyce rapiru v holi, dovolim si citaci: §1 zákona c.119/2002 Sb.: "Tento zakon upravuje kategorie strelnych zbrani (dale jen zbrani), ..." Tak az bude policajt neco rikat na kord v holi, tak se ho zeptej, jak strili. Zakerna zbran to sice je, nicmene vyse uvedenou vetou se na ni zakon nevztakhuje. Neco jineho by ale bylo, kdyz bys mel u rapiru pripevnenou bambitku:o)
Tento zakon se tyka jen a pouze strelnych zbrani. Je pravda, ze policie si leckdy vymysli (perfektne to bylo videt na jeji interpretaci zakazane zbrane na us karabinu M1 (viz diskuze na strankach strelecke revue i magazinu.) kdyz ale doslo v Praze k soudnimu sporu, tak to prosraly. Problem je, ze jinde nebyly lide ochotni se s nimi soudit.

U historickych zbrani pozor, neni omezeni jen rokem a perkusky, ale i podminkou, ze strelivo uzivane do techo zbrani nesmi podlehat zakonu o zbranich, tj., nesmi jit o "klasicke" naboje z strely a hilzny.

co se tyce nutne obrany, je to fakt blbe, ale myslim, ze posledni dobou uz se judikatura soudu trochu moudri.
slinger 27. květen 2003 21:49:43
smedved(27. květen 2003 21:31:25) : Já kdysi četl interpretaci nějakého právníka, že i zákeřná zbraň je jen zbraň palná, upravená tak aby nebyla poznat /tuším že ve Střeleckém magazínu nebo revui/ a že tedy kord v holi zákeřná zbraň není. Ale je tady jedna zrada, právník v časopise může něco napsat, ale pro majitele takové zbraně je podstatný ten policajt a právník, kterému padne do rukou. Vždyť přece se říká, že je tolik interpretací zákona, kolik, je právníků a u nás není precedentní systém.
smedved 27. květen 2003 21:31:25
No, prozatím si shrňme, jak je to řešené u nás, protože se často setkáváme s neznalostí našeho vlastního zákona o zbraních a střelivu.

Chladné zbraně tento náš zákon prakticky neošetřuje, vyjma tzv. balistických nožů, což je zbraň zakázaná a polemizovat by se dalo o rapírech skrytých v holi, což je podle některých výkladů zbraň zákeřná, ergo zakázaná. Osobně si myslím že je to skutečně zbraň zakázaná neboť je to zbraň maskovaná jako jiný předmět.

Střelné zbraně mechanické, u luků a kuší je jediné omezení a to v tom bodě, že od nátahu cca 15 kilo smí takovou zbraň vlastnit pouze osoba starší 18 ti let.

Palné zbraně: historické zbraně vyrobené do roku 1870 (bylo 1890) a jejich repliky smí být vlastněny volně (od 18 ti let)pokud se nejedná a více jak dvouranové a současně perkusní zbraně. Střílet z takových zbraní se smí na střelnici a nebo při rekonstrukcích historických bitev a divadelních představeních, ale musí být ověřeny platnou značkou zkušebny.
Co se týká více jak dvouranových perkusáků, na ty je třeba zbrojní průkaz.

Pak tu máme množství střelného prachu, takže : Najednou, pod jednou střechou, smíme mít maximálně 3 kg černého prachu a 1000 zápalek.

No a na závěr ono diskutované nošení zbraní, nařízení o skrytém nošení zbraní se vztahuje pouze na krátké kulové zbraně podléhající registraci a držitele příslušných zbrojních průkazů a povolení. Nicméně, pokud se bude příslušníkovi PČR zdát, že svým holým mečem můžete někoho ohrozit v MHD nebo na rušné ulici, smí vám jej i v krajním případě zabavit. Což se stane, pokud s ním budete mávat jako idioti na ulici nebo tak, případně s ním někomu opravdu ublížíte. Podle přepravního řádu pražské MHD vás s holým mečem smí řidič vyloučit z přepravy, neboť holá jedenapůlka je bezpochyby předmět nebezpečný a může ohrozit cestující. Je pravděpodobné, že v jiných městech ČR jsou též z přepravy MHD vyloučeny nebezpečné předměty. Řešení je nasnadě, šoupněte mečák do nějakého futrálu, stačí kus hadru a je po ptákách.

A nyní opravník obecně oblíbených omylů:
Nikde není řečeno, jakou délku čepele smí mít váš nůž.
V ČR máme zbrojní průkazy, ne zbrojní pasy.
Institut přiměřené obrany byl zrušen, nyní máme pouze obranu nutnou, což znamená takovou, která je nutná k odvrácení hrozícího útoku či zastavení útoku již probíhajícího. Ergo, když na vás z poza rohu vyběhne banda zfetovanejch "negrů" s letlampama, kleštěma a basebalkama a vy je postřílíte, je dost dobře možné, že nedostanete ani podmínku. Musíte je ale postřílet všechny, na každého max dvě rány (třetí rána v útočníkovi už se obecně bere jako vražda)a pak se je musíte snažit ošetřit bez ohledu na to, jak moc jsou mrtví:-) A když bude mít "negr" jednu ránu v noze a druhou v čele a kůže kolem vstřelu bude ještě doutnat, jste v prdeli taky:-)) Pro případné "příznivce" mé osoby dodávám, že výrazu "negr" jsem užil výhradně abych věrně parafrázoval repliky z filmu Pulp Fiction, ne protože jsem skin:-)))
Náš zákon o zbraních a střelivu plně vyhovuje směrnici EU a EHS, v některých bodech je ještě přísnější, to co mají v Německu a jinde je sice nebezpečné jako příklad pro nějakého našeho "humanistu", ale nevychází to z předpisů EU, velmi silně to jde nad jejich rámec a po našem případném vstupu do EU nenastane automatické přizpůsobení se Němcům, protože to, co mají za paskvily oni je čistě jejich píseček, ne problém EU.
Dotazy ? Připomínky ?
radar 27. květen 2003 21:12:16
pokusim se, problem je, ze v nemecku neexistuje neco jako nase aspi. Nevis alespon datum schvaleni?(alespon mesic)
mascha 27. květen 2003 15:37:17
to prave nemam, ty bys to nemoh nejak ve skole sehnat?
radar 27. květen 2003 13:56:41
na druhou stranu, v nemecku jsou predpisy na vsechno, treba i na to, jak castoo si smis na zahrade delatt ohynek a na nem grilovat ci jinak upravovat maso.:o)
radar 27. květen 2003 13:55:59
muzes ho sehnat, rad se na nej kouknu.:o)
mascha 27. květen 2003 10:32:56
Od 1.4. platí v německu nový zbrojní zákon, který mimo jiné ošetřuje uchovávání chladných zbraní. tyto musí být uloženy v uzamčených skříních, aby bylo znemožněno jejich okamžité použití nepovolanými osobami, např. dětmi.

Ví o tom někdo nějaké podrobnosti?
mascha 27. květen 2003 10:32:32
už tady byla několikrát nakousnutá debata o zákonech a zákonných omezeních držení, použití a ukládání zbraní. Tady to můžem kupit.

webmaster