Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Bitva na Hukvaldech

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Lazar 25. srpen 2010 10:56:01
Já proti Johanitům fakt nic nemám, spíše naopak.

Jen jsem se neudržel a musel kmentovat, když jsem viděl kterým směrem se diskuze točí. A fakt nemám nic proti secvičeným jednotkám v bitvě (modří již vědí).

Prostě jsem jen držka protržená a když se mi něco nelíbí, tak se k tomu vyjádřím, kamarád nekamarád. A já prostě nechci pořád číst o elitářství jednotek, o tom čí je chyba že má někdo pomačkanou helmu a o tom jak se někdo kasá že si to ten druhej jen zasloužil. Zejména proto že je to nesmysl.

Dopadlo to tu nakonec veskrze pozitivně. Všichni teď vědí že Johanité to udělali správně (což před tím všichni nevěděli), Sigi mi vyjádřil svou lásku a obdiv, já se vypovídal a dal si tady trochu kázáníčko o dobrém mravu - což mi dělá neskutečně dobře, samozřejmě. A teď vzhůru k příštím lepším a lepším ročníkům.
Melkel 23. srpen 2010 17:12:58
mira_kastelan_hukvaldy(23. srpen 2010 16:29:33) : my tady taky nediskutujeme proto, abychom se hádali, na to jsou jiná vlákna :-) Osobně potřebuji na place všechny lidi proto, abych viděl, kolik jich je, a aby se naučili divadelní vstupy.
Jen tvá prohlášení jsou v rozporu - psal si, v nyní smazaném příspěvku, že johanité nebyli na nástupu a bylo to špatně. Pokud tomu tak nebylo, nemá smysl o tom mluvit, jen bych příště doporučil tuto informaci rozhlásit přímo na bitvě, aby zbytečně nevznikaly vášně mezi účastníky.
To, že to dobře odveleli, a nedělali v bitvě bordel, bych od této jednotky čekal.
mira_kastelan_hukvaldy 23. srpen 2010 16:29:33
Tak poslouchejte. Toto nepisi proto, abych se tady hadal a dale rozvijel diskuzi o pomlouvani toho a toho.

ano, na nastupu meli bych vsichni, ovsem s velitelem od johanitu jsem byl domluveny, ze staci jen on. A Heinrich na nastupu rano byl. A cokoliv jsem mu rekl, to splnil. Johanite v zadnem bode bitvy neudelali chybu, nebo zeby nevedeli co maji delat.

Protoze dle meho nazoru pokud je organizovana jednotka na urovni typu Johanitu, vim, ze na ne se muzu spolehnout.
A pokdu tu nekdo pise, ze jsem je mel vyhodit, tak jsem mel vyhodit radeji ty, kteri vecer chlastali jak duhy,delali kraval po hrade a rano nebyli schopni vstanout.
Pristi rocnik bude opet prisnejsi i v techto vecech. Pokud je nekdo zaujaty proti johanitum, od si to vyresi s nimi.

Kdyz to ukoncim, to co jsem psal vyse plati, na nastupu mi stacil Heinrich, protoze jednak on je velitel, je znam ze vsech tech co byli na bitve nejlepe, znam jejich zbrane,moznosti apod.
Siegfried 23. srpen 2010 16:17:21
Melkel(23. srpen 2010 11:13:46) :
Máš recht :) Tak uvidíem co heinrich, je otázka jestli to nebyl komunikační šum :)
Melkel 23. srpen 2010 11:13:46
Siegfried(23. srpen 2010 10:03:52) : Sigi, kastelán o kus dole psal, že na nácviku měli být všichni. Tudíž musím souhlasit s Lazarem.
Siegfried 23. srpen 2010 10:03:52
Lazar(23. srpen 2010 09:51:00) :
Jako u blbejch na dvorečku :) Johanitíé na téhle akci pomáhali s pořadáním, a vztahy Kastelán - Heinrich jsou asi nadstandatní, takže předpokládám, že to bylo domluvené či to není problém pro ty co jsou v této kauze podstatní. Tak tu řešíš něco v obecné rovině když se to událo v konkrétní :) Ale stejně tě mám rád.
A samozřejmě chápu, že je potřeba zvláště když jako vždy dolaďuješ scénu na place s lidma, aby tam ta masa byla a ty viděl kam se vejde :)
Lazar 23. srpen 2010 09:51:00
Ach jo, tohle je skoro na vlastní vlákno o jednotkách a dobrých mravech. I když vím že třeba v případě tvých lidí to funguje Heinrichu, to že je někdo součástí jednotky ještě není obecná garance že jednotka to tak umí. A pokud není udělena vyjímka v pravidlech nebo není osobně dohodnuto, pak ani jednotka, ani její jednotliví členové nemají žádnou vyjímku.

Pak se divíme že je tu taková nevraživost. Na jedné straně je funkčnost, na druhé straně se tovří nepřátelé dobrého směru protože pak působíme arogantně. A přitom jde o takovou ptákovinu, jako se zvednout a jít tam, nebo si to dohodnout.

Členství v jednotce z nás prostě mistry světa nedělá, ať je jednotka sebelepší. A bez trochy pokory tu budeme na nože vždy. Což je něco čeho já osobně dost lituju.

Spytihněv 23. srpen 2010 08:51:56
raven(21. srpen 2010 09:39:04) : taky to není pravda - na fotkách z Břas jsem viděl i Plzeňáky:) Bohužel skupinu kde jsem začínal...
Heinrich von Rheinhausen 22. srpen 2010 22:31:18
Ulrich von Falkenberg(20. srpen 2010 22:49:56) : Hele ja chapu ze jako volne se pohybujici sermir neuvykly stylu boje ve formaci neznas zakladni pravidla takoveho systemu. A i kdyz uz ho tu nekolik lidi zminovalo, tak ho znovu zopakuji. Secvicena formace reaguje, posloucha a kona to, co ji zaveli jeji velitel. Tudiz to, ze moji kluci nebyli na ranim nacviku je v takovem pripade zpusobu boje opravdu bezpredmetne resit. Resis to pouze z duvodu rovnostarstvi protoze mas pocit, ze jsme nejak elitarsky protezovani. Ze ty musis na nacvik a moji kluci ne. A to je pak uplne na jinou diskuzi. Ty kdyz na rozdil od mych kluku na nacviku nebudes, budes vedet kulovy co mas delat, protoze ti to nikdo nezaveli. Na nacviku jsem byl ja, ja jsem tim padem vedel co se bude dit a v boji jsem podle toho svym klukum velel. A na rozdil od vas, volnych radikalu, mne diky te nasi otresne moralce jak pises moji kluci poslouchaji v boji na slovo. Paklize budu ve skupine vaseho typu, kde si kazdy clen bojuje na vlastni pest, tak je na ten nacvik taky vyzenu bez rozdilu. A s mustrungem je to asi tak. Nas nedostatek moralky vede k tomu, ze si kluci nevezmou do boje nic, co jim ja osobne predem neschvalim. A paklize mi Mira jasne vyjadril plnou duveru, tak to asi neni treba dal resit. Tak bud prosim od te dobroty a nekritizuj tady system, o jehoz chodu nemas jako volne sermujici ani paru. Ja jsem s Mirou mozna v uzsim kontaktu nez si zrejme myslis a ver tomu, ze kdyby s tim, potazmo s nami, mel Mira jakykoli problem, tak ze mi to osobne rekne. Toho se vazne neboj. Zatim mi jen rekl, ze je velmi rad ze na Hukvaldy jezdime a ze bude rad i za dalsi spolupraci do budoucna.
Jiří z Holohlav 21. srpen 2010 20:27:22
Boss(21. srpen 2010 09:27:30) :
raven(21. srpen 2010 09:39:04) :

Mě těší,že už tyhle akce aspoň nevidím v kalendáři.
Jiří z Holohlav 21. srpen 2010 20:20:29
Ulrich von Falkenberg(20. srpen 2010 22:49:56) : V tomhle je ta akce čistá schizofrenie.Na jednoznačnou dataci nejsou lidi a pohádku dělat nechtěj - dost se divím bratru zemskému mistru,že má stále trpělivost - tolik misionářského nadšení mě překvapuje.Nějak tam pořád nevidím perspektivu,jinak bych svolal po bok Johanitů i Teutony.
raven 21. srpen 2010 09:39:04
Boss(21. srpen 2010 09:27:30) : Budeš mimo mísu ty. Třebas Krakovec spolupořádá Tragét a ten je ještě moravák. O něm je známo,že je specialista na paskvily. A Břasy dělají lidi z Moravských Budějovic a ty jsou taky neponaučitelní. Těm tam vlastně jezdí jenom ta sběř z Moravy :).
Boss 21. srpen 2010 09:27:30
Indyján(21. srpen 2010 08:52:12) : Jsi úplně mimo mísu. Čechy na tom nejsou vůbec odlišně a není pravda, že tu mečouni vymřeli. Jen pro ilustraci z letošního roku - Brandýs, Krakovec či Břasy - to všechno jsou Čechy jak poleno.
Indyján 21. srpen 2010 08:52:12
Wothan(21. srpen 2010 07:51:17) : Ta Morava je prostě zabržděná 10 let nazpátek, a je tu vlastně tvrdé jádro mečounů. Takže takovouto akci si pochvalují a v Čechách tyhle *pohodové* lidičky nezahlédneš. Asi proto jezdím na slušné akce tolik kilometrů ku Praze. :(
Wothan 21. srpen 2010 07:51:17
Tady vidím trochu střet starého a nového přístupu. Máte tu jednak dataci akce danou příběhem/scénářem a jednak toleranci nastavenou pořadatelem. Ta bývá pochopitelně vždycky o něco širší než sama datace, ale občas je zvolená dost něšťastně - zejména směrem nahoru. Tady to podle mne zvoral pořadatel (já Míru neznám, takže to hodnotím pouze věcně, neosobně) - buď měl zůžit rozsah tolerance směrem ke zvolené dataci dané příběhem nebo dataci naopak upravit tak aby se kryla s rozsahem tolerance. Zbytek lidí se zkrátka přizpůsobí nastaveným podmínkám a nelze jim to mít úplně za zlé i když já osobně mám rád lidi, kteří bez ohledu na toleranci přizpůsobují své vybavení konkrétní dataci nebo umístění příběhu (takže někdy dělají kvůli jediné akci v sezóně i nové doplňky vybavení aj.).

Celá léta si s tím tady (zejména v gotice) nikdo moc nelámal hlavu - ani pořadatelé ani většina účinkujících - výsledkem je vznik tzv. "allgotiky" a bude asi chvíli trvar než se to změní, ale změna přístupu je na vás - jak na pořadateli, tak na účinkujících a osobně bych to těžiště viděl víc u účinkujících - vy s přece můžete přizpůsobit sami a nečekat na nějaké meze a hranice ne? A naopak můžete tlačit pořadatele k rozuměji nastaveným podmínkám - přinejhorším tím že přijedete/nepřijedete ale s většinou pořadatelů se dá nakonec rozumě domluvit.
Ulrich von Falkenberg 20. srpen 2010 22:49:56
Heinrich von Rheinhausen(20. srpen 2010 10:30:10) : A v tom tkví právě jádro pudla. Kdyby Míra určil, že datace je konec 13. století, osobně bych se tam ani náhodou necpal, protože moje parketa je o nějakých stopadesát let mladší. Kastelán mi ale ve zvadle napsal, že chce kroužky i plechy, prostě všegotiku. Tudíž jsem to bral jako klasickou všegotickou pohádku. Tolik asi k té dobovosti. Já jsem jen kritizoval, že tvoji podřízení projevili takový nedostatek morálky, že nácvik i mustruňk prostě ignorovali. Pokud jsi tam byl skutečně už od osmi ráno, jak zněla pravidla, jistě ti ostatně neuniklo, že Míra i jeho chlapi na johanity nadávali jako straky.
Luděk Hugo Vobořil 20. srpen 2010 22:15:33
Těch nešvarů je víc,třeba úplně nesmyslné zbraně,vyloženě špatné zbroje,sportovní čepele.K vidění jsou i perkusní pušky a pistole.Je jen pár skupin,co mají všechno jak má být.Je to stejné jako ostatní období,v mnoha případech spíš horší.
Wothan 20. srpen 2010 20:16:49
Ona obecně ta třicítka na fotkách nevypadá tak zle, aby to někoho nutilo kritizovat, protože ty nešvary jsou spíš k vidění zblízka. Bylo by asi hezký odbourat všechny ty strojově tkané lemovky, uměliny apod. Dyftýn asi není až takové zlo, ale nové kostýmy bych z něj už nešil. Taky by bylo fajn, kdyby všichni měli pořádné boty (nejen odpovídající stavu ale prostě aspoň repliky hist. bot), kordy v pochvách apod. Je toho hodně, ale je pravda že když ta válka trvala 30 let, nenastavují pořadatelé aspoň toleranci 3 století :-)
Olaff 20. srpen 2010 19:31:28
Alistaire: Som pocul, ze v Kosiciach to takto nejako funguje. A udajne od buduceho roku planuju dat zakaz zamatu, stuzkam a krajkam a dyftin bude len tolerovany, tiez iba na iste obdobie...;)
alistaire 20. srpen 2010 19:23:06
Siegfried(20. srpen 2010 19:13:58) : tož klíčové je znát vlakjevlak, jak praví klasik. na tom není nic k smíchu...

(muhehe)
Siegfried 20. srpen 2010 19:13:58
alistaire(20. srpen 2010 16:23:00) :
Muhehe
alistaire 20. srpen 2010 16:23:00
lykantrop(20. srpen 2010 12:58:36) : hmm,to by bylo pěkné, jestli to tak je. Na které akce jezdíš ty, že bych se tam taky podíval?
lykantrop 20. srpen 2010 12:58:36
Alistaire : Jak se to veme, když vezmu bitvu, tak tam opravdu moc kostýmových a nedobových věci člověk neuvidí.
V táboru a ve stanech by to pak mohlo být horší. Vodní dýmka, je asi tak nejčastější. Zas ale nevím na které akce jezdíš, třeba tvá zkušenost je mnohem mnohem horší.
alistaire 20. srpen 2010 12:31:35
trochu momo debatu ...

lykantrop(17. srpen 2010 08:52:07) : Barokní akce krom stravy proplácejí i dopravu nebo na ni přispívají. A úroveň je podle toho poznat. Nikdo si tam nedovolí nic co organizátor neschválí. A největšími přestupky tam jsou kordy v necelokožených pochvách, ženy se zbraní a ve stanech ukryté spacáky. (tolerovatelné maličkosti).

Jo, kdyby to bylo takhle, to by byl ráj. Bohužel prasáren, nelogičností a nedobovostí je i na třicítce víc než dost. :(
Heinrich von Rheinhausen 20. srpen 2010 10:30:10
Ulrich von Falkenberg(17. srpen 2010 21:52:50) :
Cteny pane, obavam se, ze kdyby byl nejvetsi problem v tom, ze johanite nebyli na nacviku, tak si muzeme vsichni piskat. Neznam te, nevim v jake skupine jsi a neznam ani tve vybaveni, tak to prosim neber osobne, ale myslim, ze mnohem vetsi problem nez ten vyse zmineny je ten, ze vice jak polovina lidi absolutne nerespektovala prave organizatora v celkove koncepci scenare a jeho dejovosti. Bud jejich povedomi o historii jako takove je na tak nizke urovni, ze ani netusi jake zbroje se pouzivaly na sklonku krizovych vyprav, ci je jejich sermirske ego natolik zbytnele, ze se odmita prizpusobit dataci a respektuje pouze touhu si poradne "zabouchat" svoji hurdalkovskou jeden a puli. Vzit si na takovou dataci prilby typu salir, pozdne goticke prvky zbroje ci jeden a pul rucni mec je dobovy nonsens. A vzit si tam plechove stity, mece za opasky ci v plechovych zavesech uz neni ani dobovy nonsens, ale "historicke" zverstvo. A v tom vidim ja hlavni problem. Pokud si jako sermir prectu, ze scenar je situovan na konec 13.stoleti, udelam maximum proto, abych se mu co nejvice priblizil. Takze az tohe lide pochopi a zacnou hlavne v tomhle respektovat organizatora, tak se budeme bavit dal o tom, jaky melo vliv na akci a na scenar to, ze z johanitu jsem byl na nacviku jen ja coby jejich velitel.
Lazar 19. srpen 2010 09:13:50
Ta arogance kterou organizované jednotky občas projevují je ohromující. Když není dohodnutá vyjímka s organizátorem, pravidla pro ně platí stejně jako pro každého jiného.

Naopak, povinností velitele je aby zařídil že jeho jednotka plnila co jim organizátor nařídí - a to i účast na nácviku. Člověk by čekal že když je jednotka organizovaná, tak naopak odvelet lidi na nácvik bude jednoduší, nebo ne?

Výhodou je, že toto všechno by se mělo dát domluvit s jedním člověkem místo oslovování davu.
Granad 18. srpen 2010 17:29:49
Bukas(17. srpen 2010 23:43:32) : Oukej , když mě tedy považuješ za mečouna ( ps: používám sekeru tak spíše sekerník ) . Moje zbraně taky zná dost dobře , nemusel jsem tam jít a i tak jsem se dostavil místo spánku . Osobně proti tyčovkám naprosto nic nemám , já jen , pokud jsem si dobře všímal , tak právě kluci z řádu byli mírně naštváni ..Důvod nevím ..že by to bylo tím jak jim sekery korouhve mačkali přilby?
mira_kastelan_hukvaldy 18. srpen 2010 09:23:53
jinak netradicni prohlidky jsou v techto casech: 11,13,15, a v 17:00 hod.
mira_kastelan_hukvaldy 18. srpen 2010 09:23:18
to axi:

zabavnou formou lidem priblizujem historii hradu. Ja provazim v kostymu a ruzne po hrade jsou postavy, ktere se vazou k historii hradu.

Ve strucnostni: cast historie vypravim a cast je hrana jako scenky.

Takze asi tak, ale doporucuju:)
axi 18. srpen 2010 09:18:32
mira_kastelan_hukvaldy(18. srpen 2010 08:46:49) : co bude k vidění na Hukvaldech: 21. - 22. 8. Oživlá historie ?
mira_kastelan_hukvaldy 18. srpen 2010 08:46:49
příspěvek byl smazán użivatelem mira_kastelan_hukvaldy 23. srpen 2010 16:23:11
Bukas 17. srpen 2010 23:43:32
OHoo. Mečouni se ozvali a je jim líto, že jim tyčové zbraně řádu promačkali přílby. Míra(kastelán) řádu oznámil že na muňstruňku jich není třeba, že jejich vybavení zná, a totéž jim řekl o nácviku, tak nevidím kde je problém. Ani jsem si nevšiml že by řád někde nevěděl která bije. Naopak věděl až moc dobře kam udeřit :-P
farcry777 17. srpen 2010 23:00:28
K tem nacvikum, mira to vecer rikal, ze je potreba byt i rano. Je sice fakt, ze rano se hlavne kontrolovaly zbrane a reklo se jeste co a jak atd. Ale dle meho nazoru rano neco do bitvy nacvicovat hromadne stejne nemelo cenu. Protoze prvni dej byl tusim okolo 11 hod, a od 8 do 11 dost toho zapomenes. Proto bylo fajn, ze jsme se vzdy sesli pul hodiny pred danym dejstvim a velitele rekli co a jak a co od kazdeho chteji.

Granad 17. srpen 2010 22:51:16
Bylo tam dosti jedinců co buď nevěděli co se děje ( protože se zpili jak dáni a ráno v 8 byly nemohoucí ) Já na nácviku byl , a stejně jsem věděl kuloví ...Na to mám velitele korouhve který mě posílal . Na jednu stranu chápu . V dobře organizované korouhvi stačí na nácviku velitel , pokud ale organizace vyžaduje mustuňk tak sorry , ale tam by dle mého měli být nastoupeni všichni se vším co do bitvy mají.
My měli po nácviku i malou secvičnou ....a to o víkendech v 8 rozhodně nevstávám ...řeklo se tak , tak jsem se tak zařídil a kalil "decentně " .
Ulrich von Falkenberg 17. srpen 2010 22:37:18
Indyján(17. srpen 2010 22:21:36) : Pleteš si hrušky s jabkama. Když organizátor řekne, že stačí velitelé, tož stačí velitelé. Když ale chce, aby tam byli všichni, mají tam být všichni. Pokud vím, tak na konci nácviku probíhala ještě kontrola zbraní a té se johaniti vyhnuli taky. A ještě k tvé poslední větě. Tys viděl, že by někteří z , jak ty říkáš "mečounů", nedodržovali na Hukvaldech scénář? Když si u vědomím, kdes stál s arkebuzou, tak jsi detailně z bitvy moc neviděl.
Indyján 17. srpen 2010 22:21:36
Ulrich von Falkenberg(17. srpen 2010 21:52:50) : Ale hovno. U organizované jednotky stačí být na nácviku velitel, kterého pak disciplinovaně jeho podřízení poslouchají. A ten tam byl. To jen vy hrdí mečouni tam musíte, i když si stejně děláte co vás baví, scénář nescénář.
Boss 17. srpen 2010 22:01:47
Ulrich von Falkenberg(17. srpen 2010 21:52:50) : Plně s tebou souhlasím. Já zažil letos něco podobnýho na Modřicích. Sigurdi na nácviku nebyli a přesto do bitvy šli. A výsledek? Vo scénáři věděli kulový a mršili ho a přestože byly zakázaný dlouhý zbraně, vzali si tam danaxy a rozmlátili přílby řadě lidí. Hergot, kdy si už organizátoři umědoměj, že nácvik je povinost a kdo na něm není, nemá v bitvě co dělat! A to bez ohledu na to, jaká je to skupina a kolikrát tam už byli v minulejch letech.
Ulrich von Falkenberg 17. srpen 2010 21:52:50
I já musím potvrdit, že bitva se mi velice líbila a že Míra dělal všechno možné, aby se její úroveň zvedla. Její problém vidím někde jinde. Všichni si chválíte johanity, ale já tvrdím, že jejich chování nestojí za nic. Když se řeklo nácvik v osm, byli tam všichni, jen ne oni. Katelán za nimi dokonce šel, ale odmítli se s ním bavit s tím, že budou ještě chrápat. Plně se ztotožňuji s názorem, že měli být okamžitě vyhozeni. To, že je tam Míra nechal, bylo podle mě to nejhorší, co udělat mohl. Pokud si pánové nechtějí uvědomit, že pokyny organizátora jsou svaté, mají sedět na prdeli doma.
Wothan 17. srpen 2010 19:07:51
Je rozdíl jestli je to barvený len nebo z tmavé vlny natkané sukno.
Granad 17. srpen 2010 15:57:04
lykantrop(17. srpen 2010 08:52:07) : Jasně . Na vyšisování se ustavičně pracuje :-D Se štítem se nebudu vymlouvat - není můj ..Byl mi zapůjčen přímo na bitvu protože můj štít je ohnutý , malý a hlavně celokovový - pracuje se na novém ( již v mých barvách ).Naprosto s Tebou souhlasím v několika bodech . Jen nutno podotknout , že bitva byla dle mého agresivnější ( jen v dobrém ) a loňský ročník se mi setsakra líbil právě díky johanitům proti kterým strašně rád stojím .
lykantrop 17. srpen 2010 10:40:01
Máš recht beru. pláště jsou vlněné.
Ale z některých fotek jde poznat i lněné tuniky, prošívanice apod v černé barvě.
Jiří z Holohlav 17. srpen 2010 09:34:17
Malá technická - Řády mají svou černou vlnu z černých ovcí středomoří a předního východu.
lykantrop 17. srpen 2010 08:52:07
1 Za prvé doprovodný program je určitě zapotřebí.
2Nápad rozfázovat bitvu na třikrát je dobrý a zapálenci si ji do poslední kapky užijí.
3. Úroveň jde nahoru, scénař se zlepšuje a viděl jsem na vlastní oči vyhození dvou lidí těsně před bitvou z bojiště pro nedostatečnou ochranu hlavy. A třetí už byl vzán na milost, přilbu měl, ale na krku z hola nic.
4.Problém je v nás gotikářích. Většina neví o tom období moc. A to co ví neumí ani správně zpracovat.
5.Akce může jít nahoru, ale v období ranná na akcích a po cely víkend zajišťují stravu a to donutí účastníka si pořidít nádobí, když ale dostávate klobásu a lístek na limo, tak pak tam bohužel jsou nedobové věci. Barokní akce krom stravy proplácejí i dopravu nebo na ni přispívají.
A úroveň je podle toho poznat. Nikdo si tam nedovolí nic co organizátor neschválí. A největšími přestupky tam jsou kordy v necelokožených pochvách, ženy se zbraní a ve stanech ukryté spacáky. (tolerovatelné maličkosti).
Johanité vypadají a výbavou jsou na výsoké úrovní, ale chtělo by je nejenom poslouchat, ale i více dělat co řeknou.
Tento rok už to nebyli jatka, jak minelo, jelikož díky nesmrtelnosti johanitů, jako jediné jednotky sdřevci se bitva podobala střetu řecké falangy s římskou légií u Pyndy. 2 hodiny tam řečtí legionáři doráželi na řeckou falangu plnou dlouhých kopí, až se jim podařílo díki pilum a agresivitě na terénu rozvlnit řeckou falangu a pak postupně se dostat do mezer a rozcupovat ji. Na tak malém prostranství by to bylo zas bylo fiasko jak minulý rok. (což se nestalo) a to ceníám kladně. Granade tvůj kostým je dobrý, jen je otázkou co představuješ, tvoje barvy prošivky nesedí z barvou tvého štítu a jako žoldák si potřeboval zaniknout a ne se zviditelnit. Barvy jsou zavádějící. A druhý detail, barva černá a to samé plati pro johanity, nemohla být tak černá jak ji všichni mají, byla spíše tmavě šedá. Ještě pořád přírodně barvili bez chemikálii, a ručně šili a to ještě hodně dlouho.
Beru to granade ale ty barvy tak, že sis tu prošivku někde na bojišti ukradl, od jiného bojujicího z jiné bitvy a na barvách nesejde. Potom bych neřekl půl slova.
Já osobně jsem měl štěstí a dobře jsem si zašermoval a hlavně sem potkal pár známých které jsem rád viděl.
dovětek (z toho nikdy nebude Curie Vítkov apod.)
lykantrop 17. srpen 2010 08:45:53
příspěvek byl smazán użivatelem lykantrop 17. srpen 2010 08:17:48
Indyján 13. srpen 2010 07:39:57
Bahnak(13. srpen 2010 07:04:28) : Naprostý souhlas, ten doprovodný program je potřeba. Mustruňk snad již příští rok bude přísnější.
Bahnak 13. srpen 2010 07:04:28
Na Hukvaldy jsem tři roky po sobě jezdil bojovat, ale musím za sebe říct, že se jednalo vždy o jednu z nejslabších akcí v roce. Letos jsem nebyl, tak nemůžu srovnat jak se co k čemu zlepšilo.
Hukvaldy trpěly hlavně rozfázováním bitvy, neboť v mezidobí mezi bitvami nebyl pro oko diváka připraven žádný program a tak diváci byli odkázáni jen na zevlení a čekání ve frontě na pivo.
Doprovodný program je při takovéto akci naprosto nezbytný.
Co se týče všegotiky, tak jsem taktéž jednoznačně proti. I oko neznalého diváka si všímá abnormálních jevů.
Ke kladům akce patří to, že je to jedna z mála stálých gotických bitev v severomoravském kraji. Šermíři z těchto lokalit ji mají jako slezinu a to je dobře. Na akci mi chybí ale pečlivý munstruňk, schvalování výbavy a kostýmu. Po stránce organizační jsem byl spokojen vždy tak napůl. Věřím že ale organizátoři své chyby vidí, učí se z nich a pracují na zlepšení.
Bitva samotná pak trpí asi nejvíce stísněností, tím že je na svahu a štěrkovo blátivým podkladem. Ale rozhodně držím palce do příštích let.
fra Paleček 09. srpen 2010 10:16:49
Jo jasně,beru zpět,byla to všegotika,akorát když se řekne návrat z křížové výpravy spolu s Johanity a Templáři,takto už o období něco říká.Co se týče mých fotek(pro Indyjána),podívej se na Ordo -vratislavice..
mira_kastelan_hukvaldy 08. srpen 2010 22:26:17
příspěvek byl smazán użivatelem mira_kastelan_hukvaldy 23. srpen 2010 17:23:03
Wothan 08. srpen 2010 20:48:22
Celkem chápu že je za tím snaha získat co nejvíc lidí a možná i trochu nešťastná snaha o větší pestrost, ale "gotika" není datace - za těch 300 let se tak změnilo vojenství, že jsou si některé postavy vzájemně nekompatibilní. Těžkooděnec z počátku 13.st. se obtížně poměřuje s těžkooděncem z konce 15.st. stejně tak u lehkých a střelců, o vývoji vojenské taktiky a strategie nemluvě. Letos na Libušíně jsem velmi kvitoval snahu postavit proti sobě právě dobově (a tím i výstrojně a takticky) když už ne stejné alespoň příbuzné oddíly. Asi by bylo opravdu lepší držet se nějakého konkrétního období s nějakou rozumnou tolerancí ne? Není to žádná kverulace, je jen vaše věc jak si to uděláte, berte to jako názor.
mira_kastelan_hukvaldy 08. srpen 2010 20:13:26
příspěvek byl smazán użivatelem mira_kastelan_hukvaldy 23. srpen 2010 17:23:18
Indyján 08. srpen 2010 19:47:40
fra Paleček(08. srpen 2010 17:47:38) : Milý chytrolíne. Pokud si vzpomeneš a nehnípal jsi při nácviku, sám Mirek, kastelán, vzpomínal, že požaduje pouze gotické bojovníky, výslovně nechtěl vikingy či renesanci. Vše mezi tím ano. Čímž dataci jasně vymezil, žádné 13. století, tož netuším odkud máš tohle info. A fakt bych chtěl vidět tvou fotku, jak máš 13. století na sobě.
fra Paleček 08. srpen 2010 17:47:38
Tak co napsat,třeba není pravda,že by se na střelbu nepadalo,u beranidla by vydán příkaz padnout do jednoho,kde byla ta salva ?Při rozražení brány to už taky nešlo víc zdržovat,mělo nás postřílet dělo,vím že nemohlo pálit protože před ním stáli obránci brány.Že by informační šum ?Jinak akce docela dobrá,až na dobovost .Plechy ve 13.století ?Dokonce tam byla i trumpeta,nějaký Sigfriedův klon,ale o dost slabší,že Indy. Byli jsme tu poprvé,hrad nás nadchl,určitě másvojí atmosféru,škoda ji nevyužít.Hned jsem si vzpoměl na Točník Loutnou a mečem..fra Paleček
Wothan 08. srpen 2010 15:17:23
Dranwald: ono pokud není extrémně hnusné počasí, dají se nějací ti dobrovolníci pro "kanonefuter" najít. Já jezdím léta na Malešov a protože tam primárně dělám řemeslo, nemám čas se účastnit pořádně nácviků a upřímě ani nemám moc chuť bojovat, takže si vždycky nechám přidělit (pořadatelsky vděčnou) roličku nějakého zastřelence apod.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 08. srpen 2010 13:02:10
Tak co Granáte.. .jaký to bylo? :O)
Dranwald 08. srpen 2010 11:05:25
Dobry den. Jsem jeden z poradatelu. S usmevem jsem tady cetl ty prispevky...No co dodat...Priste budou vybrani lidi co budou padat pri vystrelech. Urcime kdo to bude. Idelani budou dobrovolnici. Priste opravdu tzv. plechove hlavy. Byl jsem svedkem roseknute hlavy. Nastesti mezi dvema kamarady a zraneny se po zbitek vecera se pysnil zranenim :D To me pobavilo. Ale prosti rok by se to stat uz nemelo. Osobne jsem silne nedobove vybaveny :( Mrzi me to. Omlovam se tem koho to prudi. Pristi rok se to budu snazit odstranit ke vseobecne spokojenosti. Libil se mi pristup obrancu k mim pokynum. Nevzpominam si, ze by nekdo po mich instrukcich delal neco jineho nez jsem mu rekl. Tohle je moc kladny pristup vystupujicich. Bohuzel vzdycky za to zaplatim hlasivkama. Na Hukvaldech se zacina z meho pohledu rozmahat nesvar. Nazval bych to pysnost nebo snad otrlost. Proste nekteri sermujici se citi nadrazeni ostatnim a tim si mysli, ze to muzou mit jakesi ulevy v discipline. Pokud vim, jeste nikdo nikdy nebyl z hradu vyhozen. Vzhledem k tomu, ze nevim jak vas sermujici motivovat k dodrzovani pravidel, se pristi rok k tomuto pristoupi. Na kazde bitve se vyskytnou drobne prestupky proti pravidlum. Poradatel nemuze byt vsude a neustale nekoho poucovat. Nikdo nikdy nebude 100% dobovy !!! Vsichni se snazime divakum poskytnout dobrou podivanou a zabavu. Ohlas za realitu razaci utoku a sermu je znacny. Snad vas to bude motivovat ke zlepseni sve osobni ochrany. Doufam, ze pristi rok se znovu setkam s lidma kteri bojovali po mem boku. Byl jsem svama moc spokojen. Dekuji.
Granad 05. srpen 2010 23:28:54
Souhlasím . Již brzy se objevím na Brodci . Snad budete milosrdní a neukamenujete mě. Naopak , každou kritiku vítám - je to krok v před . Brodec pročítám již nějaký ten pátek .
Axi : Souhlasím s Tebou , je to jen přeci pro mě nová zkušenost. čekám naprosto stejné ohlasy jako u prvních hukvald. Zatím to vidím dosti černě ..ale nevadí , stejně se nechám veřejně znemožnit a půjdu do toho. Stejně tak doufám že se do toho na další ročník Mirek obuje a bude veselo...Noční přepad začíná vypadat realně .
mira_kastelan_hukvaldy 05. srpen 2010 11:53:54
příspěvek byl smazán użivatelem mira_kastelan_hukvaldy 23. srpen 2010 16:23:35
Chromium 05. srpen 2010 10:49:13
Granad(04. srpen 2010 23:46:58) : Z tech fotek mam pocit ze ta prosivanice ponekud nedolejha - od pasu dolu se vubec neprekryva, a i nad nim to na ty prvni fotce vypada ze je otvor.
V kazdym pripade bych taky doporucil navlict se do toho co normalne nosis, udelat par fotek a zalozit si vlakno na Brodci v salonu krasy.
axi 05. srpen 2010 09:18:12
Lahev(04. srpen 2010 06:54:06) : Jak to tak čtu tak nám do oka padnul stejný člověk :D
axi 05. srpen 2010 09:16:46
Granad(05. srpen 2010 05:53:08) : Pokud chceš dělat turnaj jak říkáš, tak muší jít vidět, musíš ten nápad prodat a vhodně načasovat(termín) a pak se nemušíš bát že by ti přijelo jen 20 dobře oděných.

Tenhle problém vidím podle mě i na Hukvaldech, prostě to trochu promyslet, vyprofilovat a nějak lépe zviditelnit a myslím, že si pak kastelán bude moc lidi vybírat :D
Granad 05. srpen 2010 05:53:08
Lahev(05. srpen 2010 01:52:09) : Dík za kritiku.
Lahev 05. srpen 2010 01:52:09
Granad(04. srpen 2010 23:46:58) : Podle toho co je na rajčeti z tebe vidět bych se asi zaměřil na ty plechové doplňky. Chtělo by to lepší foto, na kterém je to vidět lépe. Rukavice vypadají trochu ošemetně a ta kombinace přilby a závěsu (kukly) je taky taková nejasná. Nohavice by mohly být vypasovanější...apod. Lepší foto...vlastní vlákno v salonu krásy na Brodci a dozvěděl by jsi se možná víc.
Granad 04. srpen 2010 23:46:58
Wothan(04. srpen 2010 22:40:21) : Naprosto souhlasím s trnitostí realizace. Sám se taky chystám do zorganizování své první akce a to malého turnaje . Na stránku první to chci mít uděláno kvalitně a aspoň s datací všeobecně do 1.pol. 15.stol. Jenže . Kde na to sehnat lidi ? Když nastaví laťku takto- datace v rozmezí 30 let , na akci mu dorazí 20 lidí . S touto akci již nebude mít uspěch zajištěn . Je sice fajn , že zde bude opravdu 20 krásných bojovníků , ale to je už málo.. Proto se přikláním k nějaké té tolerantnosti a schovívavosti která se myslím týká i mě ( proto jsem se ptal , zda-li je na mě něco v odění špatně - zatím bez většího ohlasu bohužel )
Leč pár rad kastelánovi , pár kompromisů a nápadů , přitvrzení pravidel ( také jsem byl první hukvaldy v kanadách ) a akce se myslím povede pro všechny . Hukvaldy jdou dle mého stále s urovní výše. Vždyť loni byl požadavek jen obudí a nějáka ta nespecifikovaná pokrývka hlavy ( bylo tam nespočet indiviuí s kroužkovkou na holé hlavě a ktomu jen varkoč spolu s jedenapůlkou) Letos již přibyla podmínka důraznějšího krytí hlavy , odění a i trošku přesnější datace. Sám Mirek večer říkal (kdo byl ví ) že zde nechce vidět žádné vikingy, švédy z dob 30ti leté a podobně . ...proto tomu dejme šanci a třeba zrovna Vy, kdo se do dalšího ročníků s datací vejde , přijeďte, a pojďme si hrát. . Radostí se pominu když si někdo konečně začne užívat i noční přepady a podobné zvěrstva .
Wothan 04. srpen 2010 22:40:21
Granad: zkušeností máme 12 let s pořádáním několika akcí ročně, ale tady to asi nebude jen o zkušenostech. Předpokládám že i on má nějakou představu jak by ta akce měla vypadat, co by tam chtěl nebo nechtěl mít. Spíš jde o to jak toho dosáhnout - první půlka je podávání kvalitních a dostatečných informací účinkujícím (co tam chce nebo nechce ve výstroji vidět aj. - s dostatečným předstihem aby se stihli připravit aj.). To je nezbytné a spousta lidí to dělá, ale samo o sobě to nestačí. Druhá, ta méně populární část je represe - bez té to nefunguje, ale chápu že se do thoo lidem moc nechce. Stanovená pravidla je nutné striktně vyžadovat, kontrolovat a vynucovat, jinak jsou jednak bezzubá a jednak se mohou i vymstít když jejich nedodržování naštve ty kteří se podle nich řídí. To ale zase vyžaduje nějaký organizační team zkušených a zapálených lidí, odhodlaných jít v případě nutnosti i do konfliktů a vůli udělat to i za cenu že o nějaké lidi přijde. Tohle ale nejsou žádné superrady - nihil novi sub sole - jen ta realizace bývá trnitá.
Jiří z Holohlav 04. srpen 2010 21:56:00
Indyján(04. srpen 2010 21:42:20) : ´´O zpozdilý Indiane ,zaspal jsi moderni strělivo,templáři tajnědovezli z dalekých cest kartofle a jako novhodnější osevni postup voli metání
Indyján 04. srpen 2010 21:42:20
Jiří z Holohlav(04. srpen 2010 21:38:00) : No, letos johanitů bylo výrazně méně, možná jim akce z takové dálky a takové úrovně začíná připadat méně atraktivní.
Jo, pane Jiří, jezdíte na jiné než rytířské akce.
No a prak jsem chtěl roztočit, ovšem to neprošlo. Nepovoleno. Nerytířské, mohla by se jim hlína dostat do očička. A myslím, že bych byl v hlavní roli, vzpomeň na Soest. :))
Jiří z Holohlav 04. srpen 2010 21:38:00
Granad(04. srpen 2010 21:18:39) : Nu,třeba lučištníci a metači brambor z WB by vofrklýho dělostřelce asi položili raz dva.
Moc nepamatuju,ale rytířů bývalo podstatně víc,teď už mi připadaj skoro na vymření.Asi nejezdím na ty správné rytířské akce.
Kastelán má mocnou podporu v Johanitech,takže určitě informace má - co s nimi může reálně udělat a co skutečně udělá,to už jsou zas další věci.
Indyján 04. srpen 2010 21:35:32
Granad(04. srpen 2010 21:18:39) : Kastelánovi jsem napsal.
Granad 04. srpen 2010 21:18:39
Jiří z Holohlav(04. srpen 2010 21:11:11) : Je faktem že lehkým jsem . Prošívka má cca 14 kg :-D Osobně si myslím že plechařiny je u nás až moc ( hezké jsem potkal pramálo ) Hold nevýhoda že si dnes každý hraje na šlechtu .
Wothan : Dle mého Mirek dělá co může . Nekažte mu tedy radost , vždyť s touhle stoupající tendencí hukvald se to časem může dostat i do hezké akce kde budou opravdu kvalitně vystrojeni lidé . Takže bych byl spíše pro , aby jsme se mu pokusili i pomoci . Vy ,(Wothan , Indy , Jiří z Holohlav a ostatní ) máte bohate zkušenosti ..podělte se s ním ... Taky musím podotknout že se mi na akci pár věcí nelíbilo ....ale s terénem a povahou učinkujících popř s jejich nesmrtelnosí neudělá nic ani ježiš
Indyján 04. srpen 2010 21:16:51
Granad(04. srpen 2010 21:04:30) : Heh, já mluvil s kdekým. Když jsem šil na koni, mluvil jsem s divákama asi 2 hodiny v kuse. Ale pokud jsi se mnou mluvil jinde, asi víš, že jsem takhle protivný nejen na webu. :) To víš, mi dědci. Jinak troubil jsem milosrdně, až někdy v 7 ráno. V neděli. A vylezl ten větší z organizátorů a hrozně řval. Asi spinkal či co. :))))
Tallowitz 04. srpen 2010 21:13:12
Granad(04. srpen 2010 21:04:30) : Učast jedna věc, krásná, orgování druhá. Jak nám za družinu odpovídá senior tak se mi i stalo že se najednou během poplachu vyřítil klučina, s přílbou, rukavicema a holým tělem, na otázku kde má alespon prošívanici odpověděl: Nemám, a já chtěl v tu chvíli vraždit, překonal jsem se a půjčil mu svojí erární.
Indyján 04. srpen 2010 21:12:19
Wothan(04. srpen 2010 21:06:09) : Tady bude ta anonymita větší, vy se znáte veskrze více roků, navíc asi bystře mimo sezonu komunikujete na webu. Vidím to u švýcarů, i podle psaní lze trochu posoudit, co je člověk zač.
Jiří z Holohlav 04. srpen 2010 21:11:11
Indyján(04. srpen 2010 20:28:03) : No jo,no ,já jsem si tak promítl co si pamatuju z minuloročních fotek a přišlo mi to o dost slušnější ,ale třeba si blbě pamatuju,nebo jsou záběry milosrdnější.Jako účastník to vidíš samozřejmě daleko líp.
Granad(04. srpen 2010 19:41:55) : Do lehkých nevidím :-) ,lituji.
Wothan 04. srpen 2010 21:06:09
Indián: aha, já jsem z těch fotek nedokázal odhadnout kolik bylo lidí celkem, vždycky je vidět jen část. My jsme měli letos na Curii v poli necelých 80 lidí. Nejvíc jsme měli něco přes 100 bojujících a to se ještě hlídat dá. Zvládli bychom uhlídat tak 150-200 lidí, což je maximální kapacita našeho placu, ale dost nám pomáhá že tam jezdí za ta léta trochu usazená komunita lidí co se dobře znají a spolupracují.
Granad 04. srpen 2010 21:04:30
Tallowitz(04. srpen 2010 20:58:56) : Také jsem se pánské učastnil .
Indy : Souhlasím s Tebou . také si rád hraji . Mečnouni jsou novou odruhou šermířů ? S těma jsem se naštěstí na hukvaldech nesetkal . Byl jsem u Brněnskoslezské korouhve a šli jsem výhradně do Johanitů se kterýma je každoročně srandy kopec .
Osobně si myslím že boje ve formacích jsou možná i pro oko diváka daleko "záživnější " a osobě si je dokážu užít . Hold lidé ( třeba z mé bývalé skupiny ) nedokážou přenést přez srdce , že zrovna jim někdo velí a nejsou tedy nejvyšší "řitíři" v boji .
Ps : Jak dlouho jsi troubul na tu Tvou vuvuzelu ? pps : Víš že jsme spolu možná i chvíli mluvili ?
Wothan 04. srpen 2010 21:00:17
Indián: tsss, není mečoun jako mečoun že? :-)
Tallowitz 04. srpen 2010 20:58:56
Granad(04. srpen 2010 20:36:14) : Kdyby jsi tak o Panské věděl to co já, asi by ses divil
Indyján 04. srpen 2010 20:58:53
Wothan(04. srpen 2010 20:57:42) : Bylo 90 učínkujících. Na ohlídání hračka. Jen chtít. :)
Wothan 04. srpen 2010 20:57:42
Granad: nejen že to není nereálné, ale třeba u většiny akcí v RS je to běžný standard, stejně jako u některých PS. A to i u akcí veřejných, ne jen soukromých jako je Panská. Jen rozsah bývá v RS obvykle tak do 100-150 bojujících max. a to se samozřejmě hlídá o dost lépe. Uznávám, že se to srovnává hůř, ale nerad (leč opakovaně) čtu skrze optiku svých zkušeností, že hlídat účinkující nelze.
Indyján 04. srpen 2010 20:57:32
Granad(04. srpen 2010 20:49:43) : Pojeď na Zbiroh, na čumendu. Uvidíš jak si dokážou dospělí hrát. A nejen během bitvy, ale i v táboře a vůbec celý den. Jenže smutnou pravdou zůstává, že mečouni jsou především inividualisté, s téměř žádným prvkem disciplíny. Jim se těžko něco přikazuje a apeluje se na ně, že bitva se dělá pro diváka a ne pro vlastní bojování, s tím, že divák na krajích zavazí a pak zatleská.

Ehm...neplést individualisty s Indyjánama :)))
Granad 04. srpen 2010 20:49:43
Indyján(04. srpen 2010 20:43:39) : Naprosto s Tebou souhlasím . Pro hru na hradě bych byl tak . Třeba i kastelán Mirek ...ale , co ostatní lidí , hodně lidí by potom nadávalo že chtěli spát aby byli fit na nesledující den kdy jde hlavní bitva a nemůžou spát protože se 30 blbců rozhodlo , že v noci udělá bugr . Neváhal bych a do tohodle bych šel na 100%. Nápad s vtrhnutím do zad ze strany ( například kaple ) je dokonalý ....už jen při představě mi naskočila husí kůže na zátylku . Bitva po celém hradě a využítí prostoru a fortifikace je hezký , seč se bude potýkat s jedním hodně velkým problémem - diváci . Vylezou všude( na našem mininádvoříčku jsme měli nápis vstup zakázán <po dohodě s Mirkem > aby jsme tam mohli v klidu kouřit a mít na stole PET lahve a nepobuřovali tím oko návštěvníka ) i to se nepovedlo . Ale proč mu to nenavrhnout . Myslím že kontakt na něj máš , projednej to s ním .
Indyján 04. srpen 2010 20:43:39
Granad(04. srpen 2010 20:36:14) : I uprostřed hradu se dá udělat mustruňk, stačí přemýšlet. Stačí proužek látky, každá strana jinou barvu a jejich rozdání až 5 minut před scénářem. Samozřejmě nikdo nebude vědět jaká barva vůbec bude přidělována. A navíc udělat více seržantů či velitelů, či rovnou desátníky. Každý si zapamatuje 10 lidí, které nafasoval na nácviku a uvidí, že někdo přebývá. A holt na každé straně dvě holky s páskou pořadatele, které vyhodí i kostýmované z příchozích pozic, kteří se budou bez pásky chtít vetřít.. Navíc, když tohle budou vědět lidi dopředu, sakra si dají maizla, přijet v kanadách a omotat si je padajícím pytlem, jak je bohužel vidět na tom videu.
Indyján 04. srpen 2010 20:36:46
Abych jen nekritizoval a možná pomohl...podle mého působí trapně uprostřed tak parádní kulisy jako je hrad, zbudovat ze dřeva malou palisádu, která stejně hned padla, asi během 10 sekund prvního útoku. Nápad s horní branou je podle mého excelentní, vychytat mouchy, víc donutit rytíře si hrát a myslím je to správný směr. Ono vůbec působí blbě, že uprostřed nedobytného hradu se objeví vojsko, ten scénář strašlivě pokulhává a dělá z diváka tupce, což je jistě škoda. Chtělo by to do příštího roku nesoustředit se jen na bitvení, ale zkusit ten scénář vychytat lépe. Nápadů, jak je najednou vojsko na nádvoří je přehršel, nabízí se noční přepad, převlek za kupce či mnichy, úplatek atd. Stejně tak využít přirozených fortifikačních prvků či budov. Dokážu si představit, že ze dveří kaple vyrazí s řevem záloha jiným do zad, či se schovají v příkopu, kde je uvidí jen hrska diváků. A o využití střelců či lehké pěchoty nemluvě.
Granad 04. srpen 2010 20:36:14
Indyján(04. srpen 2010 20:28:03) : Dnes bohužel z bitvy naprosto nevyloučíš lidi kteří tam nemají co dělat . Kdyby jsi tohle chtěl opravdu dokázat ( neříkám že je to nereálné ) musel by projít mustrungem každý , kdo by se přiblížil bitevnímu poli . Nebo udělat bitvu po vzoru pánské , která je v lese , ví oni jen zvaní a tam už se Ti tato skupina lidi nedostane . Na stránku druhou , většina zde , pokukazuje pouze na nedostatky této akce . Dokáže někdo vyzvednout i její krásy ? Pro mě osobně jich zde bylo velmi mnoho .
Docela chápu Tvé rozhořčení z pozice střelce . Neb na jejich střelbu reaguje na akcích málokdo . Usměvným se pak stane , když na jeden výstřel padnou lidi 2 , bohužel , každý na jiném křídle :-)
Indyján 04. srpen 2010 20:28:03
Jiří z Holohlav(04. srpen 2010 18:48:43) : No jak bych to nazval. Hukvaldy aspirují na útočiště mečounů, které už štvou dřevce a kteří si chtějí pořádně zabojovat meči. Chvilku jsem měl možnost pokecat s kastelánem o úrovni a plánech do budoucna. Horší je, že sice chce zamezit keckařům, kanaďanům, prostěradlům a jiným zrůdám účast, což jistě uvítá každý, ovšem hůře se orientuje v datacích. Tudíž zvažoval na příští ročník opět zpřísnění, dataci 1350 až 1400. Což by s prominutím vyrazilo naprostou většinu celookapů, včetně jeho maličkosti. Na jeho obhajobu je třeba říci, že vyloučil ostré dřevce, a nepustil nikoho do mlaty bez přilby či rukavic. Tedy alespoň nechtěl pustit, nemohu objektivně posoudit, jak moc to pohlídali, protože jako střelec mi byl přidělen post na hradbě s výhledem na oboru či na vzrostlý strom, který jsem viděl směrem k bitvení. Tudíž video je pro mě stejná novota jako pro neúčastníka. :) Takže v 1 a v 3 fázi bitvy tam střelci byli k hovnu. Pouze v druhé fázi, u brány bylo mírně jinak. Střelci měli zpoza buku... ochozu, vylézt, postřílet obsluhu beranidla a utéci před lučišnickou salvou. Což jednoho nejmonovaného haizla s helvétským křížem neskutečně zprudilo a nudiv se, pokračoval ve střelbě. Tož na něj lučišníci vyplýtvali svou zásobu střeliva a on vesele střílel a culil se, bo ho netrefili. Žabaři! Kupodivu, na jeho hromové rány nějak nepadl nikdo, asi mu to zanáší směrem ke Kopřivnici. Vlastně jen obsluha beranidla byla asi 5 sekund mrtva, ale asi jen omráčena, protože za chvilinku vstali a už se mocně opět mečovali. Tož asi tak.
Granad 04. srpen 2010 19:43:52
Jiří z Holohlav(04. srpen 2010 18:48:43) : K tomu zde - omlouvá se chybí odkaz dotorio.rajce.idnes.cz... (tlející mrtvola )
Granad 04. srpen 2010 19:41:55
Nene . Mluvil jsem o prošívanici . Velitel teda dozajista ne . Zde jediný černožlutý dotorio.rajce.idnes.cz... ,
Poté zde si kdosik vyhlídnul mou tlející mrtvolu ...Jsem pouze a jen žoldák
Jiří z Holohlav 04. srpen 2010 18:48:43
Granad(04. srpen 2010 16:52:48) : Nu,tak dobrej,abych mohl z toho videa komentovat nepatřičnosti na zbrojích,to fakt nejsem :-).Když to celé nahlédnu jako "Moravský Libušín "tak pro mě dobrý.
Ten žlutočerný velitel se psím nosem ?No ,jestli něco mermomocí chceš ,tak velitelé by měli mít chocholy nebo aspoň točenice,nějak prostě zřetelně vyčnívat z masy přilbic.Rytířský pás je taky žádoucí - když přiběhne spojka od sousedního útvaru, tak by spolehlivě měla najít velitele.
Jinak za oko mě tahá ten dlouhán vlevo,který se při protivníkově útoku opakovaně zaklání,podle mě by tam měl narvat štít a majznout ho nebo couvnout - má smůlu ,že je tak při své výšce tak vidět.
Granad 04. srpen 2010 16:52:48
Jiří z Holohlav 04. srpen 2010 08:36:37 : Něco pro ukázku z pohybu je zde : www.youtube.com... .
Jinač to individum v žlutočerné prošívce jsem já . Proto se tážu , je třeba na mé zbroji něco špatně ? ( Helmu prosím vynech - na většinu akci nosím barbutu ) Ps : Prošívka se Siegfriedovi na ZK líbila . (Proto Tě prosí i o radu co připadně zlepšovat . )
Jiří z Holohlav 04. srpen 2010 08:36:37
Granad(04. srpen 2010 00:15:30) : Pohyb z fotek nepoznám.Co vidím,je pozoruhodná směs přílbic zahrnující cca 500 let.Jestli to mělo být datováno a v jakém rozsahu nevím.Každopádně některé /zvláště pukličkami pobíjené vesty /zbroje jsou čirou fantazií.Jo,možná se to trochu zlepšilo ,už nemám dojem vlajících ubrusů,je to hutnější.Taky je tam pár barbut s ochranou nosu a lícnicí - docela rád bych viděl polstr - zdá se mi dle tvaru ,že je minimální,skoro o strach do takové hlavy klepnout,ale třeba mám vidiny.
Lahev 04. srpen 2010 06:54:06
Granad(04. srpen 2010 00:15:30) : Zase tak vážně mě neber :) Byl jsem na Hukvladské bitvě vlastně jenom jednou, jinak úroveň vybavení účastníků (ale i organizátorů) vyvolává na mých rtech úsměv skrze fotografie. A za těch pár roků nemám pořád pocit že by se to někam posouvalo.
Ale aby nedošlo k nedorozomění. Akce by se na základě fotek opravdu hodnotit neměly a toho se budu držet. K akci nic nemám. Jak to proběhlo po organizační stránce, jak se diváci a šermující bavili...to jsou věci o kterých nemám páru. Takže zpět k těm hadrům a okapům. Když vidím že tam jezdí pořád ti samí lidé v těch samých (čti fantasy) hadrech a okapopleších, když tam vidím individua která roky trénují po parcích "volný" šerm a pak se navléknou do o 2 čísla menší dráťenky aby se mohla prezentovat na "opravdové" bitvě, tak se prostě úsměvu neubráním.
Lidské kvality účastníků a průběh bojů z fotografií hodnotit nemohu a nechci, takže suma sumárům to mohla být hezká a kvalitní akce, ale některým (no nebylo by jich zase tak málo) Xichtům kteří na ni byli se opravdu směju.
Granad 04. srpen 2010 00:15:30
Nemůžu se nezeptat , co je tedy na uvedených fotkách k smíchu ? Rád se přiučím .
Myslím že Mirek se snaží bitvu pozvednout a pomalu v podmínkách přitvrzovat ...
Akce se mu daří . Můj pocit je , že letošní bitva byla opravdu vyvedená . Lidé perfektní , boj v šiku se opravdu naši korouhvi dařil. Boj na mostě byl ještě trošku těžkopádný ale i to se dá doladit . Souhlasím s názory trošku přitvrdit přez den , ale co si budu namlouvat , taky jsem kouřil , ale zašitý pěkně v zadu za vratama s nápise ZAKAZ VSTUPU ...lidi tam stejně lezli .
Lahev 03. srpen 2010 22:50:45
Indyján(03. srpen 2010 22:11:50) : Díky....tak dobře jsem se neposmál snad od minulé bitvy :)
Indyján 03. srpen 2010 22:11:50
dotorio.rajce.idnes.cz...

Sedím na koni a šiju jak blbé...jinak je tam i pár fotek z první půtky.
Lahev 03. srpen 2010 21:36:50
Máte tady zavedenou takovu zajímavou formu komunikace :-D
Tak abych netrhal partu.....
Odkaz?
farcry777 03. srpen 2010 15:57:31
neco malo na rajceti..zatim nic moc..
axi 03. srpen 2010 15:55:21
Foto?
farcry777 03. srpen 2010 15:47:35
ja tam byl,jezdivam prvadilne kazdy rocnik ale musim se hukvaldaku zastat,kazda bitva ma stale sve chyby..nic neni stoprocentni..ale na hukvadlech musim rici, ze rok od roku je to jine a letos to byl vyjimecny rocnik,plny zmen,novych veci,uzasne atmosfery..zejmena dobyvani brany a palisad..je to muj pohled veci..jinak bitvu letos hodnim velice pozitvne..
Indyján 03. srpen 2010 15:33:36
Kain(03. srpen 2010 11:49:13) : No docela jsem se nudil, prak mi nepovolili, tož vážně zvážím další účast.
Kain 03. srpen 2010 11:49:13
Náhodou jsem tam byl a viděl, výjimečně jako divák. Byli tam jak dobře kostýmovaní a vyzbrojení lidé, tak klasičtí všegotičtí mečíkáři. A bitva podle toho vypadala - pěkné střety formací na mé levé straně, legrační mečování na pravé. Na výstřely nepadnul nikdo nikdy, nikdo nedorážel raněné. Naopak přímo před diváky se bojovníci zvedali a znovu zapojovali do bitvy, na což i zcela laičtí diváci reagovali, že "to není fér, když už jednou padli". Tož asi tak...
Boss 02. srpen 2010 22:41:42
Tak máme za sebou další Hukvaldy. Napište postřehy, co se vám líbilo a co ne a jaká na vás udělala akcička dojem.
Siegfried 26. srpen 2008 16:28:28
Iron(26. srpen 2008 16:03:49) :
Jiří z Holohlav(26. srpen 2008 12:29:08) :
Víťa(26. srpen 2008 12:23:43) :
Poslal sem to Mydlářovi z Ordo, ty lidi v životě neviděl a ještě mě proklel co si o nich myslím :)))
Wothan 26. srpen 2008 16:28:10
Iron: No tak to asi nebudou oni - Ordo mají dosti debilní webovou adresu na zapamatování, ale vybavení mají zjevně lepší: ordo-vratislavice.wgz.cz...
Iron 26. srpen 2008 16:03:49
vendolove.rajce.idnes.cz...

Tady je jejich fotka z minulého roku...Alspon je jim vidět do obličeje:)
Jinak myslim, že je to tak jak říká víťan
Jiří z Holohlav 26. srpen 2008 12:29:08
Víťa(26. srpen 2008 12:23:43) : To je někdo neznámý.Ordo maj dřevěný štíty,myslím i jiné helmy,komplety včetně pěstnic a takový noblesní o sto let mladší botky si taky nepamatuju.
Víťa 26. srpen 2008 12:23:43
Siegfried(26. srpen 2008 09:31:53) :
jsou třeba tady: picasaweb.google.cz...

picasaweb.google.cz...

picasaweb.google.cz...

Víťa 26. srpen 2008 12:14:39
Wothan(25. srpen 2008 16:25:02) :
Siegfried(26. srpen 2008 09:31:53) :
Já si právě myslím, že jsou to dvě an sobě nezávislé skupiny, jenom jsou obě náhodou z Liberce a náhodou dělají templáře..
Siegfried 26. srpen 2008 09:31:53
Iron(25. srpen 2008 22:27:35) : Postni fotku, liberečáky znám a vím že mají asi 5-6 dřevěnejch štítů co jsou okovaný, aspoň teda když dělají templáře. Takže jestli máš foto těch lidí co se o nich mluví dej ho sem a já se mrknu jestli to sou voni. Díky
Iron 25. srpen 2008 22:27:35
pajiczek: No tak to je ten divny pan v mokasinach a brylich>]

Wothan: Ne, jsou bohuzel cele z plechu
Wothan 25. srpen 2008 17:50:58
Jinak - mluvil jsem o skupinách, které se primárně zaměřují na 12-13.st. a dělají to dobře. Je docela dost skupin, které tato období dělají jen okrajově, ale i ty když k nám přijdou na akci vypadají přinejmenším koukatelně.
Wothan 25. srpen 2008 16:25:02
Víťa: ty Liberecký z Ordo snad nemají plechové štíty ne? Mám za to že jsou dřevěné, jen okované, ale mohu se mýlit.
Wothan 25. srpen 2008 16:24:20
Kastelán: Sigi se snažil být diplomat a na zmetka jeho formátu byl až překvapivě slušný. Já nebývám sprostý téměř nikdy, ale někdy bych bal rád. Jako člověka který se zabývá primárně 12.st. a okrajově 13.st. se mně to co ukazujete ve vaší fotogalerii dotýká skoro osobně. Poprosil bych změňte období nebo dataci, protože z toho co mám možnost vidět je zjevné že at už děláte cokoli (osobně byych to viděl na fantasy/pohádku celé - a to myslím bez jakékoli ironie), s 12.st. a vesměs ani 13.st. to nemá nic moc společného. Mně osobně to štve, protože lidí, potažmo skupin, které se věnují 12.st. a koneckonců i 13.st. na solidní úrovni a jsou schopni lidem něco z tohoto období ukázat, případně nabídnout i autentické vojenské ležení aj. není v ČR moc - na většinu skupin by mi asi stačily prsty na rukou, na 12.st. možná i jedna, necelá. Proto mi přijde škoda to takhle prznit - prosím - buď to začněte dělat pořádně (nebo, pokud to děláte jinak, aktualizujte fotogalerii) nebo se zaměřte jiným a přestaňte operovat tvrzením že děláte 12-13.st.

Nejsem ve svém věku až takový naivní dement, aby mi nebylo jasné, že odpověď na tohle zřejmě nebude "popřemýšlíme o tom a něco s tím uděláme" ale nejspíš nějaká "vtipná" jedovatost, ale zkusit jsem to prostě musel a jeden nikdy neví.
Víťa 25. srpen 2008 15:26:30
Jiří z Holohlav(25. srpen 2008 14:57:15) : Mno, hezcí jsou, jsou to lidi z Liberce a jsou moc fajn:) Jenom tedy maj plechové štíty. a byli 3;)
Jiří z Holohlav 25. srpen 2008 14:57:15
kastelan_hukvaldy(25. srpen 2008 14:16:24) : Párek pohledných templářů jste tam našel.
Jestli chceš navázat kontakt s výkvětem přelomu 13/14 stol. a jsi náležitě ustrojen ,nabízím Ti místo pod korouhví Řádu Německých rytířu na Turnaji královny Richenzy.Dál bychom se domluvili privátně.
kastelan_hukvaldy 25. srpen 2008 14:16:24
Siegfried(25. srpen 2008 14:11:48) :

nene..me ego kritiku snasi..chyby dela kazdy a jsem rad za tutu diskuzi, protoze se muzu na dalsi rok z chyb ponaucit..jinak v uvodu mame ze se zabyvame 12-15 stoletim..ale je fakt, ze jako skupina delame 12-13..takze jsi mel pravdu.) takze sorry za tu moji poznamku o cteni, beru zpet
Siegfried 25. srpen 2008 14:11:48
kastelan_hukvaldy(25. srpen 2008 10:31:37) :
koukám že tvoje ego nesnáší kritiku, a já snažil být tak milý a vstřícný...
Takže prosím tě já bych si následují odstavec:
Skupina historického šermu "Rytíři z Hückeswagen, o.s." vznikla během léta roku 2007. Zakládajícími členy byli Miroslav Holiš, Dan Bača a Martin Suchanec. Ještě téhož roku se ke skupině postupně přidali další členové. Ve skupině se především zabýváme obdobím gotiky, 12. a 13. století, při hře pohádek ale také používáme vybavení z jiných historických období (například pozdější gotické prvky jako jsou plátové brnění, přilby, části zbroje z 14. a začátku 15. století).
( www.huckeswagen.wz.cz... )
vykládal tak, že primárně děláte 12-13. a na vystoupeních používáte i novější věci, jak jsem zjednodušil do té "pojistky":)
Ale já tam nikde nemohu najít ty věci z toho 12-13.tého století... tak sem se zeptal :) A dovím se, že neumím číst... hehehe
Tak nevím jestli je ta hláška o čtení opravdu smysluplná na mě :)
pajiczek 25. srpen 2008 13:33:49
po precteni nekolika prispevku jsem neodolal a prohledl si fotky. Nejvice me zaujal blondata slecna s kratkous sukni (patrila k ucinkujicim, nebo se takhle divaci produciruji mezi ucinkujicimi) a tihle dva zlutocerveni panove. Neco takoveho jsem opravdu videl naposled pred 6-7 lety na libusine picasaweb.google.cz...
Víťa 25. srpen 2008 11:51:08
Indyján(25. srpen 2008 11:02:24) : Tahle osvěta už tam probíha, o někoho jsme tam letos zlomil sudlici....
Víťa 25. srpen 2008 11:48:16
Ahoj Mirku,
nejde o to vyhazovat někoho, nebo to dělat jen pro někoho, ale je škoda nevyužít takové krásné prostředí jako na hradě máš. Například na halvním nádvoří by se nechal udělat dobový tábor, do kterého by měli diváci přístup volný. Stejně tak lidi co maj dobrý vybavení o něm něco vědí, takže se ti nestane, že budou divákům věšet bulíky na nos. Taky se ti pak nestane, že sse ti budou promenádovat s cígama a kelímkama před diváky, bo by si udělali ostudu. Zkrátka a dobře, když ti přijedou lidi, co za něco stojí, je to jednodušší jak pro tebe, tak pro diváky.

Jinak mi k tobě budem jezdit dál, i přes tu šílenou dálku.
Víťa od Vendolů
Jiří z Holohlav 25. srpen 2008 11:34:48
kastelan_hukvaldy(25. srpen 2008 10:31:37) : Je celkem jedno ,co děláte.
Důležité je v jakém časovém pásmu je akce vypsána.Míchat období hrncovek a šalířů se prostě nehodí - to už je příliš.
Indyján 25. srpen 2008 11:02:24
Siegfried(25. srpen 2008 10:19:36) : Pokud budu mít volno, možná bych příští rok na hrad Hukvaldy vyrazil šířit osvětu!! Je to krása!! Připomíná mi to staré Jihlavské časy..... 6 halaparten versus veškerému takyrirtířstvu. Joj to byly časy a jak se vztekali, že nebojujeme ritířsky jeden proti jednomu a navíc to máme delší........
a šíření osvěty některým typanům jinak nefunguje muhehe .....
kastelan_hukvaldy 25. srpen 2008 10:31:37
Siegfried(25. srpen 2008 10:19:36) : ono by bylo dobre se asi naucit i cist, protoze na strankach mame ze delame 12-15 stoleti..
Siegfried 25. srpen 2008 10:19:36
kastelan_hukvaldy(24. srpen 2008 19:48:31) :
To co ti teďka napíšu si neber až tak osobně. ale zkus spíš pochopit co ti chci říct :)
Díval sem se na vaše fotky v galeriích co máte na stránkách, a teda je to průměr, až horší průměr... takže je vůbec otázka čeho jste z historického hlediska schopni. Píšete, že děláte 12-13.stol a ikdyž tam máš tu pojistku o tom jak v pohádkách a pod. máte i jiné věci, tak já sem tam nikde vaše 12-13.stol nenašel. Takže mám spíše obavu že sta kalsická parta nadšenců co dlějí to co viděj, tedy spíš allgotic. A když seš ten kastelán tak v podobném stylu děláš na hradě...
Argumenty, že diváci jsou spokojený a pod. sou nejobvyklejší obezlička... divák je samozřejmě spokojen se vším, pokud se rodina pobavila a najedli se a něco se dělo. Ale to není důvod k tomu masakrovat historii. Pokud nemáš co nabídnout tak to máš samozřejmě s historicky věrohodnou či datovanou akcí těžké. Ale pokud budeš stále dělat allgothic, tak zase lidé co to dělají pořádně přijedou jen když nebude nic jiného a budou to mít blízko... a budou někam zrovna chtít.
Pokud se chceš někam posouvat tak bych si spíše našel období co má lidský potenciál a není v něm moc akcí... namátkově mě napadá, konec či druhá půlka 13tého stol., začátek 14tého stol. nebo jeho druhá polovina. To bych v rámci skupiny začal seriozně dělat a jel bych na pár akcí co jsou takový, abych poznal lidi a měl kontakty a pak bych něco takového po dohodě s klíčovejma lidma co dělají tu dobu udělal. A klidně pro první ročník s volnějšíma rulezz, ale domluvenej aby ti tam přijelo dost lidí co vypadají správně aby ti ostatní měli co okoukat... A pak můžeš přitvrzovat. A během dvou, třech ročníků budeš mít standartních 100-150 lidí a bude tu něco co je pěkný...
Takhle budeš furt dělat šudlárnu, kde utahováním šroubů nasereš allgotíky co ti pak už uraženě nepřijedou (místo aby se snažili) a lidi co to dělaj pořádně nepřijedou kvůli fotkám z minulých ročníků a pověsti... Takže je to na tobě, cesty jsou různé a cíle taktéž :) Samozřejmě pokud chceš bavit diváky za každou cenu můžeš si rozjéct další fort humr, ale pak se ti lidi holt budou smát :)
Jiří z Holohlav 24. srpen 2008 21:37:45
Dášenka(24. srpen 2008 21:29:26) : Zdeslav by chtěl dělat nějakýho většího Karla IV.........
malej 24. srpen 2008 21:37:39
kastelan_hukvaldy(24. srpen 2008 21:14:32) : Baroko nebo gotika všude je ten samý nešvar. Ale potom není třeba zdůrazňovat,že si chceš časem vybírat,když nebude z čeho. Je to škoda zakopat takovej potenciál. A to je ten rozdíl. Tobě stačí pobavit lidi a "šermíře" a mě,aby to bylo věrohodné a neblblo to lidem hlavu. Na druhou stranu jsem rád,že vím hned s první ruky kam nemám pro příště jezdit.
Dášenka 24. srpen 2008 21:29:26
kastelan_hukvaldy(24. srpen 2008 21:14:32) : Teda, zběžně jsem si prolítla historii, na tom hradě by šlo dělat z každýho půlstoletí malou šarvátku, má fakt rušnou historii, až do 18. stol. To by byla krása... Udělat třeba takové malé pásmo (každý víkend jiná doba, pěkně postupně), klidně to ukazovat divákům v létě po čtrnácti dnech... Sny jsou úžasná věc :-)
kastelan_hukvaldy 24. srpen 2008 21:14:32
malej(24. srpen 2008 20:58:02) :

jo kdybych chtel delat bitvu do historickeho prostredi hradu, tak nedelam gotiku ale baroko:) takze asi tak

jinak myslim, ze az na nedostatky se bitva libila a ucastnici si ji uzili, libila se divakum a o to tady jde...a pokud nekdo vyhledava dobove akce apod, tak at nejezdi k nam:)
malej 24. srpen 2008 20:58:02
kastelan_hukvaldy(24. srpen 2008 19:48:31) : Já ti nevím,ale dle fotek by do takového prostředí nepatřilo asi 80% účinkujících. Časem se to zlepšovat nebude,protože lidi co se seriozně historickým vojenstvím zabývají na Hukvaldy nepřijedou a ty budeš rád za to co ti tam přijede. A taková individua jdou ruku v ruce s kouřením na veřejnosti a dalšími nešvary. Dle mě už po 2.ročníku je tebou pořádaná akce průměrnou šedí ve zdejších vodách,která nikdy nebude z hlediska dobovosti vyhledávána. Ba právě naopak i když je to na hradě. Je jenom na tobě kam to povede,ale jak napsal Jiří z Holohlav .......... nebo alespoň na ten způsob.
Jiří z Holohlav 24. srpen 2008 20:11:32
kastelan_hukvaldy(24. srpen 2008 19:48:31) : Postupem času to nebude o moc lepší.Lidi co trochu vypadaj jsou jako hejno ,které si vybírá působiště dost podle klíčových jmen v pořadatelském štábu.
Získej ty lidi a hejno se dostaví,prostředí vypadá lákavě.
kastelan_hukvaldy 24. srpen 2008 19:48:31
Diky za postrehy, proberu a pokusime se nedostatky vychytat pro pristi rok. Jinak akci jsem poradal ja a nase skupinu sermu Rytiri z Huckeswagen. Jinak s tou dobovosti se to ma asi tak a uz to tu zaznelo, kdyz omezim bitvu na urcite stoleti, prijede mi 20 lidi..pokud budu stale kastelanem a budu poradat bitvu, tak postupem casu si budu moci vybirat.
Taky je fakt, ze me stvali lidi, co kourili na verejnosti, kdyz byl nacvik, tak jsem to rikal, ze na hrade je zakaz koureni, ale jsem tolerantni, kazdemu jsem rek, ze kdo chce kourit, at se zasije za roh a zapali si. Bohuzel mene chapavi toto nepochopili a radi se co by rytiri promenadovali s cigem mezi lidmi. Bohuzel neni v mych silach toto kontrovat, ale pro priste nejake reseni najdem. Jinak diky vsem kdo prijeli a pristi rok zase u nas.

Mira Holis, kastelan hradu Hukvaldy
Siegfried 21. srpen 2008 14:56:49
Jiří z Holohlav(21. srpen 2008 11:41:53) :
muhehe občas taky choděj na maškarní za účelem výdělku :) Pracovně se tomu říká jdeme se prostituovat :) ale na rozdíl od jinech si nenalhávají, že dělají "umění" hehehehe
Jiří z Holohlav 21. srpen 2008 11:41:53
alistaire(19. srpen 2008 19:29:17) : Myslím,že k oddělování proudů již dochází.Historici se na maškarní nehrnou spíš,že zabloudí nebo jdou dělat misionářskou činnost.
Lykantrop 21. srpen 2008 10:26:47
Osobně bych oproti minulému roku vyzdvihl, ukázněnost šermujících. Nenarazil jsem tam na vola, který by používal sílu a mlátil se bez rozumu. Beru ale samozřejmě, tak že tam byli silnější a asertivnější šermíři oproti mě, ale ještě pořád to bylo v mezích nějaké bezpečnosti. Od minulhé roku se organizátoři vylepšili v ozvučení a v představení skupin.
Naopak se zapomělo na označení bojujících stran, nekontrolovala se výzbroj, kostýmy a zbraně. Bohužel jsem tam potkal lidi od Baroka s papenheimkami až po slovany. Velmi bohatě zastoupená období 5.století. Chvílemi jsem si tam připadal jak na maškarním bále. Velmi pěkne prostředí hradu, ovšem udělá svoji atmosféru a do budoucna snad bude větší a větší návštěvnost a budou moct si organizátoři dovolit poslat domů lidi s jiného období. Na samotném scénaři jde ještě ale zapracovat a udělat celou bitvu s mnoha a mnoha vylepšeními, které jsem si poslechl od šermířů přímo na hradě. Předevšim se mi líbili nápady Jiřího Václavínka z skupiny Tizon. Jinak plně souhlasím s názory Irona.
Jiří z Holohlav 20. srpen 2008 18:09:19
Indyján(20. srpen 2008 17:49:20) :
No, svlíkat chtěli 30 lidí......,proč by to uvažovali ,když po Libušíně běhal jen jeden polonahý chasník.Tohle se dle fotek Bušínu pestrostí modelů vyrovná.
Indyján 20. srpen 2008 17:49:20
Jiří z Holohlav(20. srpen 2008 16:54:20) : Nevím kolik tam bylo bab. S tím kastelánem máš pravdu. V tisku proběhla zpráva, že je bývalým šermířem a akci sám pořádá. No... asi mu to tak vyhovuje, hlavně že má návštěvnost, ne?
Jiří z Holohlav 20. srpen 2008 16:54:20
Akáda(19. srpen 2008 19:10:50) : Tam bylo tolik ženských?
To byla kastelánova akce?
Akáda 19. srpen 2008 20:25:22
Iron(19. srpen 2008 19:34:07) : Jasně že nadneseně. :-))
Totiž dostalo mě to číslo - 30 zůstane a 140 šupajdo domů.
Wothan 19. srpen 2008 20:07:08
A samozřejmě - když už bych z nějakého důvodu tu akci pořádat musel a věděl bych že nedám dohromady dostatečný počet lidí v solidním vybavením na konkrétní období, pořád se z toho dá (když vyhážeš úplný hovadiny nebo trapárny typu buzňáčů aj.) naprosto se ctí vybruslit fantasy akcí - pohádkou. Na to ani největší historický fanatik neřekne ani popel.
Wothan 19. srpen 2008 20:03:29
Akáda: no řešení... já to vidím tak, že když nemáš kvalitní zbraň, nemůžeš pořádně bojovat, když nemáš kvalitní lidi, nemůžeš pořádat slušnou (resp. autentickou) akci ne? Pak máš na výběr - buď je ti jedno co na place je, nebo není. A pokud není a ty lidi nemáš? Pořádání akcí není přece povinné a konečně v sezóně nenajdeš víkend kdy by se nekonala jedna nebo i více podobných akcí. My když jsme začínali jsme si RS stavěli téměř od píky. Začínat dneska, oslovil bych jmenovitě a osobně skupiny u kterých bych věděl, že nebudou mít problémy s výstrojí a výzbrojí pro dané období, nabídl jim něco co je zaujme a až potom co bych měl slíbenou účast pořádal akci. Přičemž u první akce bych potřeboval mít nahlášeno tak 150 lidí abych mohl udělat scénář pro 70 :-)
Iron 19. srpen 2008 19:34:07
Akáda: Ona ani tak nejde o to, že máš na sobě totální nesmysl...Ale spíš o to, že pokud je vpuštěna do bitvy holka co má na hlavě šlap s rybí kostí a místo batvatu má kapuci ze spacáku, která má proti uderu asi tak stejně velkou tlumící schopnost jako papír...Pak jde bez pardonu o průser a o zdraví...Většina Víťova příspěvku se zabívá funkčností ochraného odění...

"vysvléknout do půl těla těch 30 a dělat z toho fantazy bitvu?" Předpokládám, že jsi to myslel nadneseně takže to ani nebudu komentovat...
alistaire 19. srpen 2008 19:29:17
mno, možná že už nastává čas, jak je k tomu i leckde v zahraničí trochu oddělovt "ligy"...
Všimnul jsem si např. v Anglii na ECW, že mají vedle fantasticky vystrojených jednotek i děsné trubky s dřevěnejma puškama, v teniskách, s plastovejma "zbrojema"...
Ale tyhle dvě jednotky se jim nikdy na akci společně nepotkají... Tzn. prostě viditelně dvě ligy, který se ne.erou do svejch klajmů...

Každej chápe že ve fotbale hraje FC kotěhůlky výrazně jinak než AC Sparta, ale to přece navadí, sport je to stejný... jen jiná liga...


Akáda 19. srpen 2008 19:10:50
Víťa(19. srpen 2008 11:50:15) : Nebylo by jednodužší vysvléknout do půl těla těch 30 a dělat z toho fantazy bitvu? Totiž úvaha poslat ze 170 lidí 140 domů je trochu zcestná. To samé je, co myslýš tvrdý postih, třeba pokuta 1000 kč a poslat domů. Není lehká cesta z toho.
MadHamster 19. srpen 2008 15:39:45
Indyján(19. srpen 2008 12:41:06) : Mno pořadatelům jsem letos po akci navrhnul pro příští rok zakázat buzňáče, kamaše a půllitry spolu s kapucema bez ničeho(přilba a batvat), tak uvidíme příští rok. :o)
Indyján 19. srpen 2008 12:41:06
Jo koukal jsem na fotky a styděl se za to, že jsem Moravák. Na Hukvaldech se opravdu zastavil čas.
Víťa 19. srpen 2008 11:50:15
Iron(18. srpen 2008 23:14:54) :
:D Původně jsem chtěl, ale shrnul jsi to lépe:) ..Prostě kontrolu vybavení jak po stránce funkčnosti, tak do vzhledové. Aby se neopakovala zla typu zimní kulich pod přílbou místo batwatu, !!kapuce od spacáku!! plnící estejnou funkci, různé fantasy kožené sukně s kožešinou, a podobná zla. Zkrátka a dobře, z těch 170 lidí co tam bylo by prošlo tak 30. Zlo zlo zlo...Já chápu, že si pořadatel nemůže dovolit mít na akci jen 30 lidí a zbytek poslat domů, ale v tomto případě by to bylo záhodno. Když člověk přijede na Hukvaldy, mohl by natočit dokument o šermíkování dvacet let zpátky. Asi tak to tam vypadá. Tolik asi po stránce vybavení lidí.

O co bych ovšem požádal pořadatele, je rozdělení na dobový/nedobový tábor a vytyčeníé místa pro kuřáky, kam bude mít návštěvník zakázán vstup. Pro tento účel by byl ideální výklenek za toikami. Které by možná bylo dobré někam uklidit, protože bojovat poblíž toiek my nepřijde zrovna šťastné, už kvůli zkaženým fotkám. K tomu všemu samozřejmě patří zákaz pro účinkující placatit se po hradě s kelímky, tácky, slunečními brýlemi, mobily atd. A tvrdé postihy samozřejmě..

No jinak jsme si bitku užili, všechny 3, jen by možná stálo za úvahu, zda řada řitířů a hloubce jednoho člověka má vůbec cenu. Klasickému smíchání dvou chumlů už odzvonilo.

Dobrá práce Mirku, pokud bude kvalita vzrůstat stejně, budem se k Vám vracet rádi.


Tak toho nakonec bylo docela dost, což:)
Iron 18. srpen 2008 23:14:54
Akce byla prima, stejně jako minulý rok... 3 bitky za den:) Hlavně tohle zachovejte:).....Nejlepší byla ta 2 měla skvělej náboj a byla i příjemně dlouhá:)...Co se týče 3 tak ta by příště mohla bejt delší......

No nechci něják moc rejpat, ale příště by bylo super provést kontrolu výstroje a výzbroje účastníků...Nejen, že jsem v bitvě potkal divného pána v mokasínách a brýlích, ale taky spoustu lidí bez přileb, nebo s přilbou či kuklou, ale bez vycpýávky či batvatu., jen tak na holé hlavě... kluky v kroužkovkách bez prošívek....atd. Nevím jestli si to tihle lidé neuvědomují, ale zbroj není jen tak na parádu...Její primární učel je ochrana majitele (na válku si jen hrajem, ale náhoda je blbec a funkční zbroj je pak k nezaplacení)....

Až si na něco dalšího vzpomenu, určitě napíšu...Ale Víťa sem určitě napíše delší koment:)
Lykantrop 18. srpen 2008 20:32:29
Zakládám toto, téma abych se doslechl, jak se vám akce líbila, co by jste na ni změnili, co se vám na ni líbilo, co se vám nelíbilo a váš pohled na tuto bitvu na hradě. Jak jste spokojeni z Organizací. atd.
Lykantrop

webmaster