Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Hrubá Skála 2008

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Boss 23. březen 2009 23:04:45
Nevíte někdo, zda bude letos Hrubka? Bylo by jí škoda, kdy nebyla. I beztak se mi zdá, že nějak ubývá akcí
Palpatine 01. září 2008 13:24:17
Souhlasím s Wothanem. Bořit opevnění a následně využít vzniklé díry by se dalo hezky zakomponovat do scénáře. Ale i obyčejný výbuch baráku je taky hezký.
Petr P 25. srpen 2008 16:54:42
Jiří z Holohlav(25. srpen 2008 15:17:07) : Dobrý nápad :)
Wothan 25. srpen 2008 16:28:38
Mně se většinou líbí, z pohledu diváka, když se ostřeluje nějaká "krajinková pevnost" - dát na vhodná místa nálože mezi prkna a trhat s nima opevnění. To nebudí takové rozpaky jako absurdní rašelinové výbuchy po dopadu kamených kulí do pole aj.
Jiří z Holohlav 25. srpen 2008 15:17:07
Mikloška(25. srpen 2008 15:01:18) : Za lanovku zpět na tábořiště :)
Mikloška 25. srpen 2008 15:01:18
Siegfried(25. srpen 2008 10:21:44) : za co?
Siegfried 25. srpen 2008 10:21:44
Petr P(24. srpen 2008 19:49:30) :
Mno a co se na celou pitomou pyrotechniku vykašlat ? Stejně ve středobvěku šrapnely nebyly :))) A ušetříš dukáty co můžeš utratit za užitečnější věci... Muhehe.
Petr P 24. srpen 2008 19:49:51
Co se týká „postřelené jednotky“ byla ve správnou dobu na svém místě, v tom se postavím za Pavla Horu, který ji velel. Chyba byla v tom, že vystřelila děla, která v tu chvíli střílet neměla, střílet měla pouze vozová hradba.
Petr P 24. srpen 2008 19:49:30
Soptik(19. srpen 2008 11:47:27) : Scénář pro pyrotechniku měl u sebe Láďa už od svého příjezdu myslím od čtvrtka, v pátek přes den jsme ji několikrát měli řešit, bohužel se čekalo na Láďu, který vyrazil za krásami Českého Ráje, jak dobře výš tobě i mne přesvědčoval o tom, že se vrátí okolo poledního, vrátil se odpoledne. Když jsme se všichni potkali u občerstvení stihli jste se akorát hezky pohádat mezi sebou, s tím, že až to dořešíme, sejdeme se u tvrze, což se nakonec stalo v pátek večer. Takže když už šijete do vlastních řad bylo by dobré to vzít se vším všudy.
Jiri Lucius 20. srpen 2008 10:12:16
LOL No kdyz to tu tak ctu, tak jsem rad ze jsem se teto akce neucastnil ani jako divak.
Jiří z Holohlav 19. srpen 2008 19:38:56
Soptik(19. srpen 2008 11:47:27) :
Omluva za výbuch se přijímá.
Stížnost na koňsky zakobližené tábořiště zamítá - byl to snad nejhistoričtější prvek celé akce.
Soptik 19. srpen 2008 11:47:27
Hrubá skála byla ze stránky pořadatele docela propadák. Jsem zvyklej na hodně věcí , ale na tohle jsem koukal jak z jara. Po příjezdu jsem se dozvěděl ,že stany si máme postavit mezi bobky od koní (úžasné prostředí na hledání čistého místa). O zabezpečení stravy pro účinkující jsme se dozvěděli až v neděli( smůla) a to ještě náhodou.
Scénář pro pyrotechniku jsme dostali v sobotu před bitvou. Zakopávání pyrotechniky jsme dohodli s Petrem kde všude bude až v 10,00h, se slovy - velitelé jednotek budou si své jednotky hlídat aby vám tam nelezly. Omyl. V poledne přišel jeho táta, že v těch místech kde je pyrotechnika budou hlavně lidi takže všechno špatně. Začala bitva a scénář jsme zahodili po prvním útoku. Nastává chaos.Katapult krásná věc, kluci to maj zmáklí(bacha padá to k odpalovacímu pultu) Děla stříleli do vlastních řad takže na každý výstřel jsme nemohli reagovat (6x dopad na jeden útok) a když už jsme mohli tak tam byl kameraman nebo se někdo schovával u baráčku(dívčina se džbánkem krásně sleduje jak probíhá bitva) kde byli taky dopady, jednotlivci se válej mezi dopady jako těžce zraněný( řevem do vysílačky do tvrze stáhněte raněného -nic, od děl se utrhla skupina a jde odtáhnout mrtvolu (prostě průser) Z pohledu Pyrotechniků chaos
Omluva všem šermířům u dopadů, kterých se to týká od pyrotechniků

Večerní vystoupení rádoby pyrotechnika je katastrofa poněvadž tento človíček je pouze pro zakopávání kabelu a pomocné práce. Nemá co kecat do pyrotechniky a souhlasím, že je to exot.
Hlavní část skupiny odjela hned po bitvě střílet ohňostroj do 120 km vzdálené Lichnice a vrátila se až v 00,45h. Zůstali tam jen pomocný personál na noční bitvu k odpálení dýmů a to ručně.
Příště takového človíčka rovnou zahlušit než otevře pusu.
Za pyrotechniku
Děkuji Soptik
Petr P 16. srpen 2008 16:40:08
No ta bomba mělo být zřejmě to hnusčíto a jiné lahůdky, které měli v sobotu v krčmě... smažili jme se jim vysvětlit, že nepotřebujeme víc než kus masa pivo, medovinu a něco pro býložravce. Konečný superservis jsme viděli všichni :(

Jinak co se týká videa objednavatelem filmařů byl pro letošek park, my máme přislíbenou autorskou kopii takže, by nás měli kontaktovat. Až se tak stane zjistím od nich kde a za kolik si můžete DVD objednat
.
Dygestoř 16. srpen 2008 01:51:21
Petr P(15. srpen 2008 23:51:49) : Na Hrubou jezdím od jejiho založení a je to od roku horší. Ne ani pořadatelema, ale parkem. Vidíte, kolik lidí uteklo do Podsedic a když bude park dál stupňovat ty kraviny, co dělá, moc šermířů tam nepojede.
Co měla být ta bomba? celkem jim to vybouchlo:-
Petr P 15. srpen 2008 23:51:49
Pár reakcí na několik níže napsaných věcí… zkusím to popořadě.

Vybavení účinkujících, podmínky pro účast jsme nastavili tak, abychom upozornili velkou část šermířů, kteří přijeli v roce 2007 že tudy cesta nepovede, jaké to jaké to bude mít účinky jsme byli sami zvědaví (každý kdo jste se mnou mluvil po telefonu, a ptal se na to, víte, že jsme vám nechtěl nic slíbit a k razantní změně oproti roku 07 jsem byl skeptik)

Dopadlo to asi tak že zhruba 2/3 lidí vzali podmínky účasti jako samozřejmost , bohužel 1/3 přijela s tím „Co prudíte vždyť, loni to byli taky jen planý kecy!!“

Co je třeba přiznat tak chlebodárcem HS je park Šťastna Země, problém je ten že park jako objednavatele, nezajímá dobovost akce a nebo to , že by si to chtěl někdo udělat hezčí….pro ně je směrodatné velký počet účinkujících – (mimo jiné ve středu po bitvě jsem se upřímně pobavil, když jsem si v místních novinách přečetl, že se jednalo o jedno z největších setkání šermířů ve střední Evropě!!) – toť k prezentaci akci parkem. My jsme se rozhodli to na místě řešit co to jen šlo „tak aby se vlk nažral a koza…“ z vlastních zdrojů jsme půjčili asi 5 přileb a 15 suknic kterými jsme zakrývali ty největší obludnosti, jako šizenky, hliníková pexesa….otáčeli jsme asi 5 Normanů aby si půjčili alespoň jiné přilby a odložili nejvíce do očí bijící části výstroje.

Cca 10 lidí se se mnou hádalo, že přilbu do bitvy nepotřebuje, já už nevím jak jinak to říct. Viselo to všude od diskuze, stránek až po recepci, kdo nemá přilbu nepůjde bojovat!!! Chceš do bitvy bez přilby, běž natahovat prak nebo střílet.

Výsledek je dostatečně vidět na fotkách, 99% bojujících v poli tu přilbu má nebo alespoň na začátku mělo, těší nás rostoucí počet tyčovek a palných zbraní.

Rozhodně je to krok vpřed, jen se bojím,že je to právě maximum, které lze splnit společně s podmínkami parku… jinak to bude opravdu malý letní Libušínek

Páteční stravování – když jsme letos jednali s parkem, ujišťovali nás, že vlastníky občerstvení jsou již po několika letech konečně oni a žádný hospodský v pronájmu – tudíž žádné kotrmelce jako předchozí roky - pche. A mají připravenou bombu ve formě servisu pro šermíře, to že ta bomba bude taková jsme nikdo netušil!

V pátek se nám podařilo alespoň prodloužit po otevírací dobu čtyřlístkového stánku do 23:00 - výmluvy typu nemáme zboží a lidi, stejně to má všechno vypuknout až zítra.

To, že kašleme na účinkující ???... všichni dostali v sobotu dvakrát najíst – Oběd a večeře, za což díky kamarádům, kteří nám to pomáhají rozdávat. . Když v pátek vyhořel park s občerstvením, vykradli jsme místní hospodu a vydávali pivo přímo v recepci. (čímž si tak trochu kopeme hrob, když to tady přiznáváme).

Pyrotechnika – no dopadlo to tak jak to dopadlo… není to příliš radostné, měla bouchat 3x. 3x měla střílet děla, děla střílela v konečné verzi 6x a nakonec se scénář právě kvůli tomu musel improvizovat, opravdu se vyskytl nelogický útok husitů navíc!! Rozbořená brána, díry v palisádě…. Do tvrze nás nepustili, protože přímo v bráně a u ní světe div se nevybuchlá pyrotechnika, takže stáhnout a děla znovu …


Střelci – dle scénáře se mělo katolické vojsko flákat a válet sledují obléhání žebříky a beranidlem, útok husitů na střelce měl být rychlý a nečekaný a měl proběhnout, než se katolíci proberou, co se vlastně děje – tady jsme co zcela upřímně nezvládli.

Vozy- opravdu dle scénáře – ví kdo byl od (husitů na nácviku) měly být využity o mnohem lépe, bohužel, když jsme je stavěli, nevěděli jsme že park se letos rozhodl místo posekání louky, nasadit koně, takže plac vypadal jak vypadal, díry a samé hovno! Jedny loukoťáky jsme rozlámali už cestou dolu v pátek, v sobotu do toho ten déšť… jak to vypadalo s možností s vozy hýbat je taky krásně vidět na jedné z fotek

Palisáda - ta je stavěna jako kulisa z pohledu diváků i účinkujících, jak už jsem psal, louka i stráň pro bitvu měli k dispozici delší dobu koníci… park nechtěl uklízet velkou část stráně, tak značně oproti jiným ročníků zmenšili prostor pro diváky. Při návštěvnosti, jaká byla i v tomto počasí, se pak hlediště samovolně roztáhlo do boku což umožnilo některým pozdě příchozím divákům vidět až za kulisy.

Stánky – záležitost parku. Chtějí mít přehled o tom co kolik a jak se prodá samozřejmě za 4lístky, není tedy divu, že se jim nikdo nehlásí.

To, že se z Hrubé Skály stává rok od roku větší Disneyland, nemusím nikomu říkat. Gotická bitva s M+M reality mluví za své, to, jakou úroveň bude akce mít z hlediska kostýmů je na každém z nás. Stále přetrvávající čtyřlístky, přibývající počet atrakcí a neustálé kotrmelce se stravováním, se zasluhují o to, že kvalitních účinkujících ubývá.
Park je pobočkou velké firmy, takže jeho akce jsou druhotné pro vedení společnosti, proto věci jako materiál na stavbu a úprava terénu jsou řešeny s hořícím ohonem.Pro nás byla zatím spolupráce s parkem výhodná v tom, že on je off. Objednavatel a pořadatel akce a nese veškeré náklady na reklamu, pyrotechniku, ozvučení… Nemusíme se starat jaké je počasí a kolik přišlo či nepřišlo diváků.

Pokud bude spolupráce pokračovat, pokusíme se lépe podchytit alespoň nezbytně nutné věci pro přežití.

Jinak děkuji za postřehy, pište další.
Dygestoř 15. srpen 2008 17:45:08
Ona ta hradba totiž měla přežít. Ale přišel, řekl, že se s tím moc sereme s přelízáním po žebříku, ať to ve zbroji přeskočíme. Ve spěchu jsme moc ohled nebrali a taky podle toho dopadla. Spíš mi připadalo divný, že to byla obraná palisáda, která šla bez problému přeskočit a z 2. strany obejít. Navíc takové nedomyšlené postavení tvrze, že z boku brání lidem ve výhledu a hlavně vidí do "zákulisí" a koukají, jak pijeme v petflašek a bavíme se s nepřítelem, ...
Jinak nevim, jaká byla bitva, ale jako nosič žebříku jsem si ji celkem užil, i když s minimem boje.
A zajištění pití bylo něco strašného. Pro šermíře mochito a jiné drinky ( :-! ). Nebyla malinovka, na kterou jsme se těšili jako malé děti. V pátek jsme byli ve vesnici. V sobotu jsme se večer teprve rozjížděli a oni zavřeli obě hospody. Vloni začli čtyrlístky, letos tohle a na příští rok přemýšlím o Podsedicích...
Jiří z Holohlav 15. srpen 2008 15:20:24
Anička(15. srpen 2008 14:35:14) : Jo,oprava hradeb mezi dvěma útoky,to mi přišlo jako jedna z nejlepších vychytávek letošního WB.To na HS dorazí až za pár let.
Anička 15. srpen 2008 14:35:14
Přidám se z pohledu diváka - nic moc. To že vojsko čeká, až jim protivníci pozabíjí všechny střelce, místo toho aby je bránili bylo vcelku zajímavé. Po výstřelu z Barbory a probití se útočníků přes "palisádu", ve které zbyla díra jak vrata jsem čekala, že se to bránící strana pokusí nějak zabednit, ale zřejmě bylo lepší tam jen tak postávat a koukat na průběh bitvy a to nemluvím o "kostýmech" některých účastníků.... Ale co, průměrnému divákovi stačí, když to hodně bouchá a na place se něco děje... :o)
amat 15. srpen 2008 14:23:42
Siegfried(15. srpen 2008 09:29:35) :
Dělám si srandu, na slušnou akci vstanu i dříve. Předchozí podhruboskalské bitvy jsem si docela užil. Ale zase na druhou stanu, pokud nemusím, tak se z pelechu moc brzy nehrnu. Nikdy nevíš, co tě čeká venku - např. průtrž mračen:-))
Jiří z Holohlav 15. srpen 2008 12:04:58
Jo a určitě zas nanizoučko neposekali,tak přibal LH holiny do vysoký trávy.
Nevyhrával náhodou Radim večerku průběžně od 22 do 5 ?
Siegfried 15. srpen 2008 09:29:35
amat(14. srpen 2008 15:13:59) :
přijeď nekdy na Zbiroh, tam by se ti líbilo: 7:45 Indy a Davidson budíček trumpetou do každého stanu. 8:00 společná snídaně 8:15 průtrž mračen... 9:00 měl být nácvik... když v 10:15 nácvik začal už ani moc nepršelo :) muhehee
Jiří z Holohlav 14. srpen 2008 20:44:08
Hm,říkali "našeho pyrotechnika taky znáte",jestli takhle záměrně zvyšuje dramatičnost akce a nevede jen opilecké kecy ,aby zakryl selhání,tak tedy nevím.Ležet předemnou 60ti kilový lehkooděnec,tak má rozlámaná žebra.Mě to lehce osmahlo stehna i přes tlusté vlněné spodky a vedle stojícímu Heinrichovi se procedila rašelina přes 6 vrstev plátna.....
Tak teď už máme průpravu i na druhou světovou...
Nojo no ,je to halt takový letní Libušínek,ale kupa lidí už byla velmi pohledná a i důstojně bojovala.

amat(14. srpen 2008 15:13:59) : Práce jako práce....
amat 14. srpen 2008 15:13:59
Hrubou Skálu jsem jsem letos musel vynechat, protože jsem si zlomil malíček. Vyjádřit se k úrovni tedy nemohu. Ale přiznám se, že by mi vadil nácvik v 8.15 ráno. Kdo přijel v pátek, jistě rád popil a v sobotu si zdříml, kdo mohl přijet až v sobotu, musel vstávat sakra brzy ráno.To nemusím jet do bitvy, mohu rovnou do práce:-)).
Pafouk 14. srpen 2008 09:38:02
Tak mě bitva na Hrubé Skále letos nenadchla ani trochu. Pominu li neschopnost organizátorů, dohodnout se z vedením parku kdy přijedeme a zajistit otevření hospody už v pátek (každoroční problém), počet stánků a nakoblížkováno koňmi, kam člověk šlápl... Tak už mi zbývá jen ta spousta nelogičností v bitvě. Vozy super nápad, ale k čemu je ti husiti měli, když přijely a zůstaly stát stranou? A ta spousta nelogického šikování vzadu, když nám umírají bojovníci v předu? Proč se husiti stahují, když konečně udělali díru v palisádě? Proč tolik střelby, když už ta první salva měla mít na hrad zničující účinek? A nakonec, co s toho asi tak mohli mít ti diváci, co seděli vlastně už za hradabama a na většinu boje opravdu neviděli? A ještě další věc, která mě mrzí je, že když si dám nějaké přecevzetí a nastavím podmínky pro účast v bitvě, tak si za tím mají organizátoři stát. Celkem hodně jsme museli dávat do kupy odpovídající vybavení a stálo to spoustu úsilí. A pak v bitvě uvidím týpka co má na sobě šizenku z pérovek a na hlavě kuklu stejného ražení a vidím mu ucho, protože batwat mu nic neříká... No celkově prostě nicmoc...
Mydlar 14. srpen 2008 00:13:51
Ranegard(13. srpen 2008 23:33:19) :
No jestli to byl ten samej pyrouš co před pěti lety, a mam pocit že jo, tak to tam začal odpalovat mezi asi 20 lidma mrtvolně ležícíma tam kde je pozabíjely, kluci nestíhali ani zavírat hledí.A minulej rok, ten samej borec, to odpálil vedle brány, když přicházely lučištníci zrovna tou branou a navíc jako bonus ještě před zahájéním bitvy.....prostě borec nakonec.
A jak by ti Siegfried i Jiří z Holohlav potvrdily, každý husita byl kryt zespodu kevlarovou kroužkovkou,jelikož minová pole na straně katoliků byla běžná záležitost:)))
Ranegard 13. srpen 2008 23:33:19
Mno co se týče toho pyrotechnika, tak to byl exot...večer jsem ho měl u ohně ještě s nějakýma lidma od televize. Když přišli před stan, na místo pozdravu ahoj, já jsem Jára, řekli ahoj, my jsme z ČT,...To jsem měl asi padnout na zem a měly mi povolit panty u huby....každopádně pyrotechnik posléze začal perlit a co z něj padalo za názory bych nazval slovním průjmem. Potom, co jsem mu sdělil že nás solidně vyhodil do vzduchu až z toho nejeden měl očouzenou zadnici mi sdělil, že Jiří z Holohlav je něco jako lama se špatnou výstrojí...(a to má prošívaný nohy v kovanym plechu) a to že jezdecká zbroj nekryje zadnici od země, nebyl štonc akceptovat. Ono si ani nevybavuju, která pěchotní zbroj kryje od země...a neustále si mlel svou o tom, že když lidi na tech náložích stojej, tak to klidně odpálí...a že by to neodpálil jenom v případě, kdyby tam někdo ležel...(tím si ale nejsem úplně jist) Navíc jsem měl tu příležitost se na ty kráterky podívat s týdenním spožěním a na několika málo metrech jich tam bouchlo, jak kdyby tam spadl onen níže uvedený šrapnel...zas je fakt, že sme ten let a následný pád nemuseli hrát a byl vidět i v tom videu na primě. Jo a propo, nevíte někdo, kde by se dalo sehnat video z tý bitvy popřípadě z turnaje?
Jiří z Holohlav 13. srpen 2008 20:56:25
Palpatine(13. srpen 2008 20:14:15) : Stát proti špičatým tyčím je dost vysoký adrenalín,už jsem to párkrát absolvoval - tihle kluci s tím fakt umí a tak strach ze svého případného zranění nechávám na nich.Zato v nočních bitvách jsem zalíbení nenašel,někdo kydlí a druhý je střevo nebezpečný.
Celkově to ale jde nahoru,škoda těch vyložených absurdit.


Wothan(13. srpen 2008 20:25:01) : No cÓ,có,có - pod dohledem rodiče tluče spolubojovníky odzadu........
Wothan 13. srpen 2008 20:25:01
Hmm a co dělají patnáctiletí šermíři v bitvě?
Palpatine 13. srpen 2008 20:14:15
Tak já taky přidám svojí trošku do mlýna.
Jsem dost naštvanej pasivitou organizátorů co se týče dodržení si stanovených cílů. Ostaré tyčovky v bitvě?? No problem. A to jsme na ně upozorňovali organizátory. A to nebyl jediný případ kdy se tvářili že se nic neděje.
Jak se zmiňuje Siegfried o tom klučinovy s pavézou a mečem u husitů, teda jestli myslíme toho samého, kterému bylo podle mě ani ne 15 roků tak ten mě ve večerní bitvě, byť jsme bojovali na stejné straně 2 krát zabil. Pokaždé ránou zezadu a do hlavy. Když sem si ho po bitvě odchytil nestačil jsem se divit odpovědi na mojí otázku proč zabíjí spolubojovníky. "když se otočíš zády" a na to se dostavil jeho tatínek s odpovědi "v noci každá kočka černá" tak jsem byl dost smutný z toho na jaký individua může člověk narazit.
Siegfried 13. srpen 2008 10:08:55
Moje pocity (byl sem jen na bitvu)
Stavba vypadala z dálky díky koncepci polského plotu a příkopu docela pěkně. Bojově sem úplně nepochopil proč sme tam čekali až nám poholej dělostřelce a proč dělostřelci neutekli od kusů jakmile se ti druzí k nim vydali.... taky mi ta vozová hradba přišla taková mno lichá a zbytečná...
Srážka s útočícími husity byla naopak tvrdá, hrubá a byl to boj o život, tam sem se cítil velmi věrohodně... kluci co byli proti nám ty klacky taky uměli používat a převaha značně rozhodovala...
Celkem akorát nechápu typ bojovníka pidipavéza a meč, který žije v představě že se jmenuje pavézník a bojuje s tím jako s mečem a štítem... Takhle si já pavézníka nepoředstavuju. Ten nosil pavézu jako krytí proti střelbě a nejvýše se přes ni bránil pobočkou jako je tesák či jiná lacinější zbraň a jeho pavéza měla věrohodné rozměry a za ním byl případně les dřevců. To už by bylo lepší kdyby přiznal že chce bojovat mečem a štítem a prostě si to vzal, nemusí si křečovitě hrát na husitu s "povinným" symbolem pavézy. Nepochybuji o tom, že pokud se meč a štít v pozemním boji používal, tak s tím nechodili jen katoličtí páni, že ?
Celkem mi přišla zbytečná ta hromada pyrotechniky co měla symbolizovat dělostřelbu, na to bohatě stačí výstřely z děl. Nevím jestli se to divákům líbí, ale jak mojí mámu, tak mojí dceru ten kravál jen štval. Ale chápu, že pyrotechnici to milují a čím větší pecka tím větší paráda, ale doba s enám posouvá k věrohodnosti, takže možná by se měli vyžívat na nějakých bitvách kde už byly šrapnely. Nemluvě o penězích co se mohly použít na užitečnější věci :)
Nevím jak vypadalo dobývání od diváků, my bránili dole bránu a předpokládám že diváci moc neviděli aspoň z levíé části hleduiště před bránu na to jak se tam mlátíme... poslední výpad ven, mi přišel dobrej ale měl se pojmout jako chceme se probít abychom si zachránili život, nikoliv vyběhněte a nechte se pobít :)
Zjistil sem že kalená helma na hlavě se hodí pro průlomy nepřátelských řad (není na ní viditelný škrábanec a že dostala) a pořídím si podbradí abych příště něčím nedostal do zubů :)
Co se týče kostýmové úrovně, laťka nebyla moc vysoko a celkově to i díky přítomnosti většího množství klacků mohlo docela vypadat od diváků přijatelně.
Mydlar 13. srpen 2008 10:08:51
Jiří z Holohlav(12. srpen 2008 18:59:33) :
No k tomu není co dodávat,myslím si že jsi to vystihl dobře.Je pravda, že Hrubá Skála je jedna z mála bitev (dnes) kde nejvíc dlabou na šermíře.Přiznám se, že tam jezdím jen pro to že to máme tak blízko.První zásek co jsem měl,bylo když dorazíme po 11 večer a nikde nic k pití, naštěstí benzínka je jen v Turnově.Nácvik neřešim, akorát jsem nepochopil proč ve zbrojích.Bitva....byla fajn, protože jsem tam byl s prima lidma a proti nam to samé,takže parada.Výstroj nekomentuju,jelikož na téhle akci je to zvykem.A taky sem měl pocit,že ten pyrotechnik co tam je, si musí každý rok odpálit pár šermířu jinak má skažený rok.
Indyján 12. srpen 2008 19:25:02
Jiří z Holohlav(12. srpen 2008 18:59:33) : No pane Jiří, z mé strany vzhledek k mému nezájmu o turnaj a dosti klesající úrovni bitev zbývá než konstatovat "Nou cement!"
Jiří z Holohlav 12. srpen 2008 18:59:33
Žádný komentáře?Nácvik ve zbrojích a pak v bitvě husiti s pštrosími chocholy?Hoši s varkoči ke kotníkům a mečem volně za opaskem?
Luky pro nedobovost a nebezpečnost schované za hradbou a kamená koule exlodující nám za zády tak,že nás to bez pardonu smetlo?Ještě,že tam stáli samí pořádně oblečení válečníci.
Špičaté tyčovky měli jen zkušení borci a tak škody nenastaly.
Turnaj byl rozhodně krok správným směrem,škoda deště.Pár much se ještě vychytá - třeba velmi nestejná úroveň výstroje či trestné body za vyhýbání se boji.Ještě se máme na kvalitních polských turnajích co učit.
Další fotky už nejsou?
Gurahl 31. červenec 2008 20:48:22
a pardon, jsem slepej.....bitva.pranyr.net :) už to mám
Jiří z Holohlav 31. červenec 2008 20:48:12
Gurahl(31. červenec 2008 20:45:18) : VIZ
Petr P(20. květen 2008 09:19:32) :
Gurahl 31. červenec 2008 20:45:18
Mohl bych pár dotazů?
Kamarád strašil, že se na Hrubou Skálu lze dostat jen s pozvánkou od pořadatelů, nevim kde to sebral, ale radeji se ptám, aby jsme tam pak nekoukali jak trubky. Takže jak to bude fungovat? Registrace do bitvy jsou až na místě?

A dále, často se tu zmiňujete, že podrobné info o všem co se HS týká na stránkách......mohl bych poprosit o adresu?
Jiří z Holohlav 31. červenec 2008 13:38:50
Petr P(31. červenec 2008 00:31:46) : To nevypadá špatně,zásadní komentář máš v mailu.Tak jen pár drobností k ujasnění postupu.
Ztráta zbraně,ztráta přilby,pád na zem,boj rukama ,nohama,na zemi?
Časový limit?Přerušení boje?To jsou asi tak ty věci ,které si pořadatel určuje dle svého.
Petr P 31. červenec 2008 00:31:46
S hromadným hardturnajem tě asi zklamu.... pravidla a podmínky pro účast jsme pověsili na stránky.
Jiří z Holohlav 30. červenec 2008 08:22:50
Něco bližšího k turnaji?Dost jsem se namlsal na hardturnajích.
Petr P 30. červenec 2008 00:24:57
Program na sobotu: 8:15 - Nácvik jednotek, 9:00 - generálka odpolení bitvy, 11:00 - Historická hudba Peregrin, 12:00 - šermířský turnaj, 13:00 - tance Loviatar, 14:00 - Historická hudba Peregrin, 16:00 - Odpolední bitva, 18:00 - Tance Loviatar, 19:00 - Historická hudba Paduana Hispanica, 20:30-21:00 - Večerní bitva, 21:00 - Koncert Jagabab v rockovém podání + fireshow (cca 21:45)
Petr P 30. červenec 2008 00:17:24
Pro fanoušky rockové muziky upozornění: po skončení večerní bitvy je naplánovaný cca hodinový koncert skupiny Jagabab v rockovém podání. V průběhu koncertu bude i živá fire show.
Petr P 30. červenec 2008 00:15:41
Na stránkách bitva.pranyr.net je k nahlédnutí scénář jak odpolení, tak i večerní bitvy. Upozornění pro šermující: při příjezdu budete rozděleni do jednotek, nácvik jednotek bude v sobotu ráno v 8:15, generálka bitvy v 9:00.
dominikjon 20. květen 2008 16:43:16
uz se moc tesim jedeme tam s celou bandou :-P
Petr P 20. květen 2008 09:19:32
na adrese bitva.pranyr.net... byly spuštěny stránky s podmínkam,i pro účasníky, programem, a elektronickou přihláškou ke stažení.
Melkel 18. květen 2008 00:24:59
Řezník(17. květen 2008 11:25:39) : ano ano, na tebe koukam :-)
Jiří z Holohlav 17. květen 2008 13:08:27
Mahy: Půvab takovéhoto turnaje je právě v tom ,že ani při normálním nasazení téměř nehrozí vážnější úraz.Můžeš si vychutnat boj a neřešíš obavy o protivníka,ani nesleduješ cinknutí.Hodně je to o celkové kondici - a na vrchlu léta ,na vrcholu kopce - no potěš koště.
Myslím,že zájemců bude spíš málo než moc.
Řezník 17. květen 2008 11:25:39
Melkel(16. květen 2008 22:17:06) : A kruci... :-)
Melkel 16. květen 2008 22:17:06
mahy: neboj, do turnaje určitě nepustíme každého. Rozhodčího budu dělat já, nejsem příjemný člověk, a vypuštění bude podmiňovat nejen dobrá výzbroj a výstroj, ale i předpoklad, že člověk není magor.
unis1 16. květen 2008 16:42:35
Siegfried(16. květen 2008 10:08:02) : jsem z Děčína...Praha je pro mě momentálně nedostupná z hlediska času.
Wothan 16. květen 2008 16:42:09
Mahy: to ale jsme my taky, protože kdyby se to dělalo jinak než opatrně, bylo by to fiasko. Proto asi hodně lidí odejde z kontroly výstroje zklamaných jakkoli budou tvrdit mže to běžně nosí do bitev a v pohodě.

Jiří z Holohlav: ano to je trochu problém - pro 13.st. by se tohle dělalo snadněji, ale nedá se svítit, naše akce je datovaná horním stropem 12.st. a i když jsou nejstarší kbelce datované přelomem 12-13.st. neprojdou, stejně jako klobouky které známe až z první třetiny 13.st. Ale budeme tolerovat kaloty s oblým i hranatým zvonem - s nánoskem i s maskou, čili přímé předchůdce hrncových přileb, protože ty se objevují již na výjevech z 90-tých let 12.st.
mahy 16. květen 2008 12:14:40
Siegfried - v pohodě beru. Máš dokonce pravdu neviděl jsem to ještě live. Uvidíme letos na Wothanburgu. Já jen bohužel jsem asi přehnaně moc opatrnej(a je divný, že o sebe se nebojím, páč já jsem dobrej pošuk a taky lítám do největší mlaty:-))) ). Nu jsem na to zvědav, přijedu uvidím, uvěřím- Credendo vides! :-)
Siegfried 16. květen 2008 10:08:02
unis1(15. květen 2008 20:20:06) :
Mno napiš mi na siegfried(zavináč)barbarossa(tečka)cz
Pokud nejsi z konce světa můžem se potkat někdy v praze na pifko :)
Siegfried 16. květen 2008 10:06:59
mahy(15. květen 2008 23:45:05) :
Víš mahy, ted prosím nehledej v mém příspěvku jízlivost (jindy tam teda bejvá) mám jen pocit že si takový turnaj nikdy neviděl live, nikdy si nemluvil s lidma co je dělaj, a možná ani neznáš standarty výstroje (na vlastní oči) Zato si možná viděl tu groteskní parodii (a její výsledky)nevystrojených lidí a adrenalínových Borců na libušíně v bazéně :)
S poláka jsem mluvil kolikrát, viděl sem je jak to dělaj. J eto tvrdý ale ty lidi nevypadají že si dohánějí ego. Jsou jako amatérský boxeři. Prostě si naložej ale podle pravidel a po boji si upřímně podaj ruce. To co vídáš na youtube jsou většinou jen ty nejvýraznější extrémy.. když padneš nebo uznáš konec si prostě mrtvej a ok :) A helmy z dvojky plechu se sice zohejbaj, ale s výstelkou to utluměj :) Samozřejěm to není pro vyhublé děti z mogadyše co vídávám smutně stojící po českých bitvách :)
Jiří z Holohlav 16. květen 2008 10:01:01
Vivat Hrubá Skála.
Trochu rozdíl mezi Ilzou a W.B. je cca 50 let - které zahrnují nástup kbelců a hrnců,což je docela významné.Na Ilze byla těchto přileb vysoká většina.
Jinak běžně z bitev mívám šrámek a z kruhů vždy,ale tady jsem nechyt ani modřinku - prostě jsem se zodpovědně připravil.Pravda do kovaného trojkového kbelce se otiskl palcát,ale uvnitř jako v pokojíčku.....
richardrg 16. květen 2008 07:21:33
Jsem zásadně pro to, aby tam byl rozhodčí, ale jisté přitvrzení je podle mě nutné.
Zbroje, které se občas objevují jsou strašné, ve smyslu k ničemu, takhle alespoň zjistíš, jestli tě správně chrání....
Z osobní zkušenosti vím, že plechovky na zásah kopím nechtějí moc reagovat, a když přitvrdím tak ho doslova posadím na zadek kopím. Pokud někoho vezmu po hlavě sudlicí, chci vědět, že mu ji nerozmačkám jak konzervu, k čemu je kbelc z 1,2 plechu? A jak jinak ho donutíš takový nesmysl sundat? A´t předvádí dobrou scéniku, ale necpe se do skrumáže v bitvě.
A navíc většině plechovek nevadí vzít pěšáka po hlavě 1,5 ručkou myslím že už to někde někdo psal . K tomu by běžně prostě nemohlo dojít.
Wothan je taky trochu mimo moji dobu, ale myslím že silou své osobnosti je schopen sehnat lidi, kteří dohlédnou na ostatní. A pokud se nedostanu na Ilzu, tak si k Wothanovi něco spíchnu...
mahy 15. květen 2008 23:56:09
Wothan, Víťa- o.k. beru ostatně letos se na to podívám a uvidím.:-)
Víťa 15. květen 2008 23:51:21
mahy(15. květen 2008 23:45:05) : Já tam nepolezu ani náhodou. 1)neni to moje období tudíž 2)nemám na to výbavu 3) nemám na to kondičku...:P...jenom naprosto chápu chuť si vyskoušet full-contact boj. Až jdnou budu mít výbavu která to beze strachu vydrží, tak to průbnu...
Wothan 15. květen 2008 23:48:22
Mahy: to bys nesměl lézt ani do ringu, protože tě tam někdo bude mlátit pěstí do hlavy :-) Prostě tvrdé to bude, ale aby to i přes tu tvrdost nebylo nebezpečné víc než je nezbytně nutné řeší pravidla. Pokud jde o hlavu - tak specielně přilby a hlavně vycpávky pod nima se budou kontrolovat obzvlášť bedlivě (velká část běžně používaných batwatů včetně toho mého co nosím obvykle do bitev by tady neprošla) - stejně tak neprojde nikdo kdo nebude mít podobně chráněný i obličej.
mahy 15. květen 2008 23:45:05
Wothan, Víťa -Přeji ať se opravdu nikomu nic nestane! U prvního úrazu hlavy(neboť tam bude logicky směřovat většina útoků) si prosím vzpomeňte na přizdisráče Mahyho.JINAK SI TO UŽIJTE- KDO CHCE KAM POMOZME MU TAM!(nemyšleno zle)
Trubadix 15. květen 2008 23:39:49
ten w. je ale rychly :-))
Trubadix 15. květen 2008 23:39:01
mahy(15. květen 2008 23:23:09) :
Mas pravku je to lidech. Pred 14-ti dnama jsem byl v Polsku na podobnem turnaji. Musim rict ze to bylo tvrde ale bez zaludu (zadne predseky na ruce, rany pod kolena, zadne budy). Jde jen o to mit v turnaji "rozhodciho" ktery to udrzi v prijatelnych mezich a bude bez milosti vylucovat lidi za nepovolene tecniky.

JInak jak psal W. o te vystroji tak pravidla pro vstup do turnaje jsou zde
www.livinghistory.cz...
zvlaste zajimavy je "test bozi" :-)))

BTW kazdy kdo poleze do turnaje podepise revers :-)
Wothan 15. květen 2008 23:35:29
Mahy: ten turnaj bude veřejný, přesto to není myšleno primárně jako scénické divadlo pro diváky, ale turnaj pro účinkující, kteří splní bezpečnostní podmínky, pravidla a budou mít chuť si to zkusit. Od akčního divadla máme bitvu. Podmínky, které ještě možná budeme trochu upravovat (třeba síla plechu přilby apod.) jsou tady: www.livinghistory.cz...
Víťa 15. květen 2008 23:27:03
mahy(15. květen 2008 23:23:09) : jenže tohle není pro diváky, to je pro bojující samotné. Rozdíl mezi "český" bitevním šermem a tímto bude, asi jako když střílíš airsoft a skutečnou zbraní. Pokud bojující budou vystrojeni podobně (rozuměj ve stylu) jako teď na Ilzu tak nevidím žádný problém v bezpečnosti...
mahy 15. květen 2008 23:23:09
Wothan- myšlenka pěkná, ale ručíš za ty lidi co tam pustíš?Já jsem v tomto velmi nedůvěřivý. Neberte to tak, že se toho bojím(dávat lidem přes hubu je ostatně náplní mé práce:-)) ), ale nevěřím v rozum lidí. Zvlášť potom co jsem jich většinu viděl v akci. Riskneš si toto? Nedostaneme se na úroveň Ruského pojetí šermu?Opravdu chceš lidem, malým dětem ukazovat jak se banda lidí řeže hlava nehlava? Chápu- lidi chtějí krev!!Divnej pocit! Nevím...
Wothan 15. květen 2008 23:06:09
Mahy: nejde o vzory - tohle se hodí jen pro konkrétní turnaj a jen za specifických podmínek, nikdy se to nebude hodit pro bitvu. Jde tu o to mít možnost vyzkoušet si aspoň trochu reálný turnaj, bez divadla a bez dohadu o zásazích apod. Podmínky na ochrannou výstroj jsou velmi tvrdé a pochybuji že projde každý kdo se do toho dobrovolně na vlastní zodpovědnost přihlásí. Sanitka sice zajištěna bude, ale doufám že nebude potřeba. Přesto i tady platí nějaká omezující pravidla co se týče povolených akcí a zbraní. Není to o tom dokazovat si nějaké chlapáctví - je to spíš o tom vyzkoušet si aspoň zlomek té adrenalinové atmosféry která provázela původní turnaje a bitvy. Jenže i tohle se odvážíme udělat jen s maximální mírou zabezpečení a nějakými pravidly.
Víťa 15. květen 2008 22:48:13
mahy(15. květen 2008 22:40:40) : není to o dobití protivníka, je to o sáhnutí si na totální dno. Když myslíš, že už to nedáváš, tak holt padneš a konec no...
mahy 15. květen 2008 22:40:40
Wothan- No osobně si myslím ,že tzv. Polský vzor není to správné.Dávat jako pořadatel akce možnost jejím účastníkům, aby se dobili jak koně mi dokonce smrdí zákonem- Kaine co ty na to?Komu připadnou na vrub případná ublížení na zdraví atd.??? Je to pro některé jistě lákadlo, neboť si dokáží jací jsou vlastně chlapáci, neboť oni dotloukli protivníka, ale mě se toto nelíbí.:-((Osobně se tohoto účastnit nehodlám a to nejenom proto, že mi něco takového zakazuje služební zákon, ale proto, že se mi to nelíbí. Nevím proč podporovat agresivitu některých jedinců místo toho, aby se učili alespoň nějaké základy rozumného boje a šermu!Co pak od nich čekáte v bitvě samotné?
Jiří z Holohlav 15. květen 2008 20:54:05
Wothan(15. květen 2008 18:43:16) : Tam by asi byly nutné helmy s pevným spojením s nákrčníkem,aby se síla úderu zvrchu na hlavu roznesla i na ramena - jinak je to o krční páteř.
unis1 15. květen 2008 20:20:06
Siegfried(15. květen 2008 11:13:58) : ok. to bych byl moc rád. Nemysli si, sám se před sebou stydím za to, jak jsem tehdy vypadal. Se zbrojí máš naprostou pravdu, urputně pracuji na něčem, co bude za a) vzhlednější, za b) praktičtější c) bezpečnější. Problém je v tom , že se až do srpna nikam nedostanu neb jsem pracovně vytížen, další kámen úrazu je v tom , že moje skupina prostě dřevcové a vlastně i jiné zbraně krom jedenapůlručního meče moc nebere, tudíž něco jako zkoušení taktiky boje tváří tvář proti např. kopí dost padá. Takže zkouším sám v bitvě, dostávám přes ústa a pak jen sleduji diskuse. A plácám nesmysly :)
MadHamster 15. květen 2008 20:17:22
Wothan(14. květen 2008 23:23:42) : Proto třeba bodám u kulatých(ale i jiných štítů) do spodní poloviny, alebržto hromada lidí jsou mamlasy, co se jsou schopní zranit vlastním štítem a pak vám to jsou schopní ještě vyčíst :o)
Wothan 15. květen 2008 18:43:16
Petr P: letos na WB budeme mít poprvé Hard turnaj podle pravidel běžných v Polsku. Můžeme se dohadovat o tom že je to brutalita a že "se bijí fines neznaje", ale něco do sebe to má. Základem ale jsou až skoro přehnaná bezpečnostní opatření kryjící všechny citlivá místa na těle. Proč o tom mluvím - my pořádáme bitvu jak ty říkáš - jako společné vystoupení většího počtu skupin, tedy velké divadlo. Chápu že to někoho nemusí uspokojit, ale i tak budeme ode všech vyžadovat aby to tak brali. Ti co to prožívají příliš a v záplavě adrenalinu skutečně bojují a zapomínají hrát stejně jako ty co programově kašlou na diváky prostě nepotřebujeme. Pro ty ostatní, kterým jde přece jen víc o boj než o to divadlo a přetrpí ho kvůli nám a divákům pak máme připravené buď Kruhy zrady po bitvě a nebo pro ty drsnější pak ten Hard turnaj. Tím si přijdou na své všichni. Napadlo mně jestli by se nedal udělat hard turnaj (skupin, ne jednotlivců) pro tyčovkáře i za cenu opravdu brutálních předymenzovaných ochranných opatření, ale i tak mi to narozdíl od těch mečů, seker a palcátů co pro to povolujeme my přijde asi příliš nebezpečné a brutální i kdyby se to omezilo jen na některé méně ultimátní tyčovky :-)
Wothan 15. květen 2008 18:29:49
Jose: o.k. to beru, ale myslím že nepřijede - třeba v RS jsou kopí s kuličkou, hříbkem, nebo rozkovaným hrotem do plošky běžná, stejně jako ta s oblým hrotem.
*Jose* 15. květen 2008 15:01:42
jejda, to je ale češťyn - jde mi spíš o to, poukázat na to....:-)
*Jose* 15. květen 2008 15:00:23
Wothan(14. květen 2008 22:06:54) : Safra, špatná interpretace. Klidně rád zajdu za organizátory , popřípadě za svým velitelem a pohovořím s nimi o mém konkrétním hrotu, to není problém. Jde mi spíš o to poukázat na to, že pokud si někdo dá takovéhle omezení("kopí bez kuličky neprojdou"), tak se potom asi bude divit, když mu na akci přijedou stovky mečíkářů a deset samostatných dřevcovek. Byla by to totiž ohromná škoda, dřevcovky takto odsoudit k pomalému zániku.
mahy 15. květen 2008 13:38:14
Siegfried- pošli prosím. Každá inspirace a rada je gutt. A díky:-)
Filip Ignac 15. květen 2008 12:32:32
Siegfriede, to je knowhow, to je v dnesni dobe nejdrazsi... a mas tu zajem, tazke nezapomen na zakony ekonomiky a 23 zlatych pravidel zisku podle Ferengu.... :D
malej 15. květen 2008 12:25:47
Siegfried(15. květen 2008 11:31:58) : já se také přimlouvám
Víťa 15. květen 2008 12:10:20
Siegfried(15. květen 2008 11:31:58) : postni..řeším novou tyčovku, tak každá rada dobrá..
Siegfried 15. květen 2008 11:31:58
mahy(15. květen 2008 11:20:55) :
viděl si ty naše hroty ? asi sem postnu fotku, vypadají dost dobře a mají pěknou plochu
Akorát občas se lidé n adruhé straně na pohled bojej, že to je skoro ostrý :)
mahy 15. květen 2008 11:20:55
Petr P- souhlas s tebou. Nicméně pokud bychom tu vyjmenovali zranění způsobená ostatními zbraněmi, krom dřevcovek, tak dostaneme dlouhou řadu.Je to jako u žraloků- každej se jich bojí, ale víc lidí umře z jiných příčin!Pokud někdo vyrazil někomu dech přes gambeson, kroužkovou brni a ještě prošívanici tak to se tou tyčí musel ohánět jako hovado!Pak je chyba zcela na straně velitele toho houfu a jeho bych hnal k odpovědnosti! Taková rána musela být vedena obouruč a s nápřahem jak kráva! Zase se ale zastanu tyčí- pokud je někdo nesmrtelný a nereaguje na podnět(bod na krytá místa atd.) pak si tvrdší ránu zaslouží! Ne ale na vyražení dechu!!!Takže znovu- s rozumem! Líbí se mi přístup Wothana(jsem členem sekty Wothanova cesta osvícení:-)))) ), který tu psal, že netrvá striktně na kuličce, ale postačí i zaoblený hrot! Protože nutit někoho kdo má ke své zbrani nějaký vztah(pro uchyláky- ne, neprcám s ní), aby ji dobrovolně hyzdil je blbina. Toto je kompromis.:-))
Siegfried 15. květen 2008 11:13:58
unis1(14. květen 2008 22:23:25) :
Mno takže, když se podívám co si měl na sobě tak teda upřímně nic moc, bojovat bych s tebou nechtěl protože na sobě nemáš moc míst kdebych se nebál že ti ublížím. viz. www.kralupy.cz...
To že tě někdo bodnul do krku je průser. Pokud to ovšem nebylo tak žes to tam měl odražené. Strikně doporučenou nejvyšší plochou dobodu je břicho aby byla rezerva to strhnout, kdyby se něco podělalo, (někdo to srazí, někdo zakopne a pod.
Pokud proti tobě stojí dlouhá bodná zbraň a ty se proti ní hrneš, měl by sis z hlediska věrohodnosti historického divadla uvědomit, že tě není problém trefit a kroužková košile se i skutečně nýtovaná chová proti budu ostrým kopím jako spousta spojených děr... a to co tě zachrání je prošívka (pořádná) ale spíše štěstí... :) Takže dopředu bys měl jít jen když je zbraň bezpečně odstraněná a máš tam mezeru, jinak hraješ divadlo špatně.
Co se týče díry v zavírané kroužkovce nedá se nic dělat ta věc zvláště v laciných verzích z vázacího drátu nevydrží nic... ostatně provozem se pomalu otevírá a samy od sebe z ní vypadávají kroužky... když je pak vystavena bodu tak se rozsype i při malé ráně... to nemůžeš nikomu vyčítat. Je to stejně nerelevantní jako když si někdo stěžuj na rejhu v helmě či kyrysu, nebo zásek na meči...
S padáním na neviděné a necítěné máš samozřejmě pravdu. S tím nikdo nic nenadělá. Chce to, ale lepší výstroj abych tě mohl udeřit tak abys to cítil...
Ostatně třeba mi zásadně vadí kroužková kápě na hlavě. Podle obrysu pod tím nemáš ani pořádný batwat. Ty si možná říkáš že to stačí ale uvědom si že kdybys měl helmu, tak tě do ní mohu bouchnout, takhle si odebral jednu základní bezpečnou a Viditelnou zásahovou zonu, tedy si pro mě unfair protivník, ty můžeš na mě útočit na více místech, já na tobě vidím použitelný pouze velmi opatrný bod na břicho, nebo sek či bod na nohu (máš tam pláty), ale vím že to většinou lidé ignorují... a pak sek z boku na břicho... a tam se dostanu spíše mečem po tvé chybě... jinak na tebe nemohu a s kopím, my zbývá jen bod na nohu nebo na břicho... a ty se ke mě hrneš jako tank, a chceš mě jakoby in role zabít... a já s tím nemohu moc dělat protože si mi neposkytl místo kam tě mohu bezpečně zasáhnout. takže volím bod na břicho a ikdyž se snažím aby byl mírný, ty se snažíš se ke mě rychle dostat takže máš dynamiku... mno a do toho mi někdo odsekne kopí vejš... :)
Takže zkus si představit jak to vypadalo v historii, chlap s mečem a tvojí výstrojí pěšmo na bojišti neměl skutečně moc šancí :) A uvědom si jakou mám škálu použitelných technik specielně na tebe když mám kopí... Ve skutečnosti bych tě mohl bodnout cíleně do ksichtu, vší silou tě probodnout skrz tvojí neposílenou kroužkovku na břiše a pod.
Takže by sis dával sakra bacha abys šel blízko... tam by šli borci co mají full plate se zavřeným hledím a ty bys šel za nima, až by to prorazili... Tak se nad tím prosím zamysli... někdy si vem kopí do ruky zkus si s ním zabojovat a uvidíš...
Myslím že spousta těhle porblému pramení z nedostatčné výstroje, nevhodné rekonstrukce boje a neznalosti možností protivníka.
Pokud chceš můžeme se někde sejít a promluvit si o tom.
Siegfried 15. květen 2008 11:12:36
příspěvek byl smazán użivatelem Siegfried 15. květen 2008 11:15:23
Petr P 15. květen 2008 09:38:01
Stále řešíme zbraně, jestli nejdeme proti historii na úkor bezpečnosti a naopak, znovu opakuji, že nejde o to co člověk drží v ruce , ale o top jak se s tím chová!

Loňi jsem nebyl v pořadatelském týmu HS, na poslední chvíli nám zrušili vystoupení v zahraničí, tak jsem se těšil , že si HS užiji konečně jako účastník.

Bohužel, můj nejživější zážitek z večerní bitvy, je jak jsme ošetřovali dva účastníky s vyraženým dechem od gumových tyčovek, jednalo se o úžasnou skupinku lidí, kteří rychle zjistili, že když bodají a utočí jen v rámci „divadla“ neprobíhá jejich působení zřejmě podle jejich představ, tak hold přitvrdili, nebodali proti obličeji, měli „ bezpečné zbraně“ stejně dokázali vyrazit dech přes prošívanici, kroužky a vrchní prošívanici.

Pouštět do bitvy jen lidi z dřevci, které známe……??????a umí s tím zacházet??!
To by byla tak trochu proti dřevová kampaň. Tohle všechno je možné na malých akcích, na HS jezdí v průměru 300 -400 lidí, já tvrdím že všechny uhlídat nejde!

Proto nastavení dřevců pro letošní ročník berte jako „bezpečnostní minimum“! a pokud to někdo nezkousne, tak ve stejném termínu se pořádá ještě několik akcí…….

I přes to všechno si člověk s železem(jak tyč. tak meč) musí uvědomit,že vystupuje v rámci velkého divadla pro diváky a člověk z gumou se nesmí schovávat za to že má "bezpečnou zbraň".
Filip Ignac 14. květen 2008 23:50:50
Wothan(14. květen 2008 23:35:21) : Pak jo. Je pravda, ze lide, kteri nejsou zvykli se kryt proti bodne rane si vetsinou kopi rovnou nechaji sjet do obliceje.
Wothan 14. květen 2008 23:35:21
Filip: nemluvil jsem o Unisovi, jako spíš o vlastních zkušenostech, nebo zkušenostech odpozorovaných na akcích, kterých jsem se účastnil - ať už jako bojovník nebo jako divák.
Filip Ignac 14. květen 2008 23:27:15
Wothan(14. květen 2008 23:23:42) : Pokud jsem se dival na tu Siegfriedovu fotku, kde se Unis1 poznal, tak zadny stit nema... Takze bych to spis hodil na jeho spolubojovniky, kteri hrdinne vykryli tycovku tak, ze ji hodili spolubojovnikovi vedle do obliceje... :(
Wothan 14. květen 2008 23:23:42
Sherchan: já vždycky žasnu kolik lidí ovládá umění hodit si ten hrot protivníkova kopí do obličeje svým vlastním štítem - to se snad musí někde učit nebo co :-)
Víťa 14. květen 2008 23:18:51
unis1(14. květen 2008 22:46:20) : Jak jsi to zkoušel? a kde přesně to rozrhli jí?
unis1 14. květen 2008 22:46:20
unis1(14. květen 2008 22:34:26) : no nevim , zkoušel jsem to na různých materiálech (drát) a bylo potřeba dost velké síly na protrhnutí. Podotýkám , kopí mělo hříbek jako 2korunu. Tedy to zkušební.
Víťa 14. květen 2008 22:43:26
unis1(14. květen 2008 22:34:26) : Pokud to nepoznáš, tak máš dobrou zbroj a ta rána by ti nic neudělala, tedy není důvod umírat..
Víťa 14. květen 2008 22:42:31
unis1(14. květen 2008 22:34:26) : Nevím jak ty, ale já dám protivníkovi zásah tak aby ho cítil. Bezpečně ale důrazně. A zbraň si vem jakou chceš...když to bude odpovídat scénáři..
Víťa 14. květen 2008 22:40:14
unis1(14. květen 2008 22:23:25) : pokud ta kroužkárna nebyla nýtovaná, tak jí roztrhnout není problém *roll* . Já nevím, já tam nebyl. Jenom jsem poslední dobou (např. na Bušíně) slyšel hlody typu: "si to představ, oni tím bodaj" "dostal jsem pět ran do kyrysu a ani jsem si necink"

Každá tyčovka (každá zbraň) se dá vyrazit z ruky, od toho má mít poboční zbraň aby si to s tebou vvyřídil tak.

Ještě jednou opakuju, nenýtovaná kroužkovka se trhá jak papír po silnějším zásahu..
unis1 14. květen 2008 22:34:26
Víťa(14. květen 2008 18:44:55) : Ok, takže si asi na příští bitvu vezmu tank, ne ? Nebo že bych si vzal obouruční palcát ? Či ostrý meč? Myslím si , že většina z nás, nevím jak ty, jdou v pondělí po bitvě do práce nebo do školy. Jestli budeme hrát na zásahy cítěné a neviděné, můžu se k útočníkovi postavit zády. Prostě pokud do mě někdo bací, ať už jakýmkoliv způsobem nebo jakoukoliv zbraní, a já tu ránu nevidím a necítím , jak mám potom poznat, že jsem umřel ?
sherchan 14. květen 2008 22:31:16
Souhlasím s Wothanem. Mnoho lidí ovládá umění jak se napíchnout jedním nebo více způsoby a podle mého názoru to prostě není možné uhlídat ať se snažíš jak chceš. Na svém kopí mám hříbek i když to vypadá blbě, ale jsem v klidu. Až si pořídím halapartnu bude mít na hrotech rádius.
Už mnoho let jezdím na jednu akci do Anglie. Je datovaná na druhou půlku 15. století takže tyčovek je tam poměrně dost. Bodá se tam běžně jak tyčovkami tak meči. Asociace která akci pořádá vyžaduje zaoblení jak špičky meče tak všech hrotů tyčovek o daném minimálním poloměru (odpovídá na meči cca padesátníku a na tyčovkách je o něco větší). To se kontroluje při vstupu na bojiště. Nejsem příznivcem jejich posedlosti bezpečností, ale tohle mi přijde jako rozumné opatření.
Ještě bych poznamenal něco k tomu "já si svou zbraň uhlídám". I když budu nejlepší šermíř na světě a svou zbraň si opravdu 100% uhlídám, bude spousta lidí kteří nejsou tak dokonalí. Ti nemohou jít do bitvy bez rádiusu nebo kuličky na hrotu. A není možné aby někdo říkal pořadatelům "proč on může a já ne?" Pravidla podle mně musí být stejná pro všechny. A nebo by před bitvou měl každý pořadatelům předvést jak svou zbraň ovládá a ti by nešiky nepustili na plac. Ale dost by mě zajímalo kdo je kompetentní něco takového posoudit.
unis1 14. květen 2008 22:23:25
Víťa(14. květen 2008 18:44:55) : no, a představ si, že mečem se dá dělat to samý. Jen jsem prostě nepochopil dobráčky (asi s mozkem velikosti hrášku) kteří bodají do tváří a jasně nekrytých částí těla. Jak mi potom vysvětlíte, že se milí ,,tyčovkáři" po bitvě sbalili a ztratili se jak pára nad hrncem ? Abyste pochopili, já vůbec nemám námitek proti dřevcovým zbraním, jen mě se.e, když vidím na.rané nemehlo, které se neumí smířit s tím , že mu někdo z ruky vyrazil jeho hračku. A co se týká té poškozené zbroje, asi těžko okecáš díru v zánovní drátěnce, to musela být rána jak po nárazu lokomotivou. Pokud bych to měl převést na sebe, a bitvit se stakovou silou, musel bych tu vyraženou tyčovku zároveň přeseknout. Tím jsem chtěl naznačit, že v bitvě jedu tzv. na 1/3 - 1/2,, plynu". Mimochodem celá scéna je natočená a to v kuse. :-)
mahy 14. květen 2008 22:16:21
Wothan- Beru a neboj, vím, že kopí bylo X typů.
Nicméně si nadále trvám na tom, že když to kopí drží bytost s mozkem tak ví co smí a co nesmí.Když to kopí drží přirození je jedno jestli má oblý hrot či čečuli!Co se týká velmi špičatých kopí nebo šídel- platí co jsem teď napsal -rozumný člobrda s nimi do bitvy nepůjde(nebo ano, ale z alespoň přijatelně otupenými a ví, že nemůže do první lajny a bodat), pytel s nimi půjde, páč je pytel. Záleží na tom jak je kdo rozumný.
A i nadále trvám na tom, že meče jsou nebezpečnější viz. třeba už jen poměr meče-dřevce.Kopí držím před sebou a jsem schopen jej vizuálně kontrolovat, meč nikoli. Nemám vůbec přehled kam dopadá hrot při zběsilém nápřahu či při snaze udělat pracně naučenou fintu.
Řezníku :-) neboj až se někde potkáme rád ti zase vložím zpět do úst:-))))))))))))(minimálně medovinu)
Wothan 14. květen 2008 22:06:54
Jose: s tou poslední větou si nejsem jistý. Svou zbraň si 100% neuhlídá nikdo, protože nikdy nezaručíš že neuklouzneš na mokrý trávě, že do tebe ve skrumáži nikdo nestrčí apod. Kdo tohle dokáže zaručit lže sám sobě a nemá se svou nebezpečně přehnanou sebedůvěrou na place lautr co pohledávat. Dále - do bitvy si vezmeš to co ti pořadatel dovolí, pokud vyžaduje kuličky nebo hříbky, tak si to tam prostě brát nebudeš a je jen na něm jestli si pozve tyčovky nebo ne. Jasné? My třeba tolerujeme oba typy - jak oblé hroty (o ostrém kopí se snad bavit ani nebudeme ne?) tak hroty upravené do plošky formou vykování, nebo osazení kuličkou, hříbkem apod. Všechno to jsou stejná "svinstva" a všechno jsou to stejné prohřešky proti autentickému vzhledu a primární funkci té zbraně. Jen inteligentní člověk to chápe jako nutné zlo - ústupek bezpečnosti a je ochotný to u čistě bodných zbraní tolerovat. Ale opakuju se...
*Jose* 14. květen 2008 21:47:25
Naprosto souhlasím s mahym, pánové. Nicméně kopí mám bez kuličky, či jiného svinstva a pokud se to někomu nelíbí, tak ať si nezve tyčovky. A dokud mi to kopí někdo nezlomí, do bitev ho tahat budu. Nejsem vůl a svojí zbraň si uhlídám.
Wothan 14. květen 2008 21:34:45
Mahy: znovu a naposledy - máme různé typy hrotů kopí - některá mají poměrně široký listový nebo rhombický břit a na těch se dá udělat oblý hrot i když ani tady nevypadá nijak extra dobře. Pak máme typy hrotů, které jsou poměrně štíhlé a dlouhé (podobně jako šídla aj. zbraně později) a tam končí podobné pokusy o zaoblení hrotu na dostatečně bezpečný rádius prakticky stejně tragicky jako ta kulička nebo hříbek - obvykle dojde ke zkrácení nemalé části hrotu a celek začne vypadat divně. Takže výsledek je stejně ošklivý a doprzněný jako ta kulička. Jistě, mohli bychom všichni používat jen široké typy břitů kopí, ale holt taky nepoužíváme všichni stejný typ meče apod. Nevím čím to, ale oblý hrot na kopí podle mně působí nesrovnatelně rušivěji než na meči. Z toho plyne že obojí - oblý hrot i kulička vypadá blbě, nehistoricky, rušivě ale je to ústupek bezpečnosti a jako takový se musí brát.
Wothan 14. květen 2008 21:23:47
Indyán: já mám kopí buď úplně ostrá, ale ty netahám do boje (maximálně jako žerď praporu) nebo ty typy s širokou čepelí kde nevadí oblý hrot, ale pokud bych tohle musel řešit, taky bych nenavařoval kuličku nebo hříbek, ale nechal ten hrot už u kováře vykovat tak aby přecházel do té zesílené části s ploškou. Je to imho o trochu méně rušivé a bezpečnější, protože to neurazíš jako se občas stane té kuličce nebo hříbku, když se to špatně navaří nebo nanýtuje na břit.
Řezník 14. květen 2008 20:45:28
mahy(14. květen 2008 20:04:46) : Bereš mi to z úst...
mahy 14. květen 2008 20:04:46
Petr P 13. květen 2008 22:59:56
U kovových dřevců projdou kopí s kuličkou, kúsy a halapartny bez ostrých hrotů. neprojdou, kopí bez kuliček, šídla, sudlice s velkým počtem hrotů a háků,bojová kladiva(jednotlivé detaily budou na stránkách i s obrázky)Já to beru, ale kopí si prznit kuličkou či hříbkem nehodlám.Sám osobně nosím kopí se zaobleným hrotem.
Snažíte se tu o jakési koukatelné minimum, ale z pohledu diváka mi kopí s kuličkou, nebo hříbkem příjde k smíchu.Jsem pro aby na akci pořadatelé pouštěli pouze ty tyčovky které znají a mají je tzv. vyzkoušené, že nedělají píčoviny v bitvě.Jinak stále tvrdím a tvrdit budu osázejte hříbkama každý meč- jsou mnohem nebezpečnější! Vůči tyčovkám tu panuje jistý předsudek daný podvědomým respektem k něčemu co je dlouhé a já na to, byť mám největší plechová ramena nedosáhnu:-(!
Co se týká sudlic s mnoha hroty a háky? Co zakážeme příště? nehezky vypadající a moc dlouhé meče? Sekery- moc pádné? Palcáty a kladiva- opět moc pádné? To tu historii osekejme úplně, nechme tři typy povolených zbraní-tzv. euromeč, euro kopí a euro luk a ostatní zakažme!!!!!
Neblbněte lidi, snažme se spíš vysvětlovat jak se mají ti kteří v bitvě chovat dejme jim svého velitele(dohližitele), který když uvidí, že se děje to co je nebezpečné tak na to upozorní a popřípadě jednotku stáhne apod.Proč se bojíte kopí, sudlic kladiv, kůs, halaparten atd.?
Indyján 14. květen 2008 19:04:58
Wothan(14. květen 2008 18:52:15) : U kopí to ani jinak nejde, tam je bodání na místě a kulička či rozšíření tvořící plošku na místě a nutnost. U halaparten sekám shora. Budto tupou sekerou či na plocho. A to že dopředu trčí špička, která tam vždy byla je jen estetický detail, nikdy nebodám. Navíc radši biji "naplocho", přijde mi to bezpečnější a jemnější.

U kluků jsem na Bušíně viděl rozšíření kopí a pík do stran, které opticky zbraň nedeformuje a vytvoří bezpečnou plošku. Co si o tom myslíš. Pokud bych chtěl zbraň do RS, asi bych šel touto cestou.
Radim van Ousek 14. květen 2008 19:03:59
Víťa(14. květen 2008 18:44:55) :
Zbytečně flamuješ. A nemáš to zapotřebí.
Wothan 14. květen 2008 18:52:15
Siegfried: říkal jsem že "u halaparten to může být jinak" - já jen že mám občas dojem že se ty hříbky a kuličky odsuzují plošně, tedy i na kopí. Já z nich taky nejsem moc nadšený, pravda je že to z blízka vypadá blbě, ale jsou typy čepelí kde to jinak řešit nejde.
Víťa 14. květen 2008 18:44:55
unis1(14. květen 2008 18:36:08) : ty tyčovkáři jsou ale svině co? Voni bodaj! A dokonce tím někomu poškodili zbroj, božínku!

Jinak pokud jsi nic necítil, tak se nic neděje, oni tě příště praštěj víc;)
Indyján 14. květen 2008 18:38:02
Siegfried(13. květen 2008 22:09:59) : Děkuji že ses mě zastal náčelníku :))
unis1 14. květen 2008 18:36:08
Siegfried(13. květen 2008 21:24:25) : anoo, jsem to já, pokud jsem inkasoval nějakou ránu před vyrážýením, tak to bylo bodnutí do krku´. Nic jiného si nepamatuji. Nebyl jsem sám, ti dřevcovkáři tam někomu roztrhli tvář a kamarádce bodnutím protrhli kroužkovku, tak nevim :) jestli jsem dostal nějakou ránu navrch a nereagoval, tedy se omlouvám, moc adrenalinu, apřs zbroj to necítím.
kyklop 14. květen 2008 09:11:53
Petr P 13. květen 2008 22:59:56 máš pravdu, drží-li se účastník striktně scénáře(což je na pořadateli) je to první úspěšný krok, dává-li každý pozor na dění kolem sebe(což zkušený člověk dělá) je to druhý krok a je-li si každý vědom svých schopností a slabin jsme na 85% bezpečnosti, ten zbytek jsou ony nešťastné náhody, se kterými je nutno počítat.tedy ne chovat se jako berserk, lehké mrazení v zátylku na začátku bitvy zvyšuje pozornost...
Siegfried 13. květen 2008 23:03:51
Petr P(13. květen 2008 22:59:56) :
Rozumné zadání :) Držím palce a mrzí mě že nemohu...
Petr P 13. květen 2008 22:59:56
U kovových dřevců projdou kopí s kuličkou, kúsy a halapartny bez ostrých hrotů. neprojdou, kopí bez kuliček, šídla, sudlice s velkým počtem hrotů a háků,bojová kladiva(jednotlivé detaily budou na stránkách i s obrázky)
co se týká gumových a náhražkových zbraní jsou vítány, pokud nebudou vypadat, jako kus utrženého koberce na klacku z lesa.

Co se týká zacházení s danou zbraní, je vždycky na účastnících akce. Co si budem povídat, kdyby se všichni chovali tak jak mají nemusíme vůbec tyhle věci rozebírat!

To že se člověk účastní bitvy(což já osobně považuji za velké scénické představení)musí si uvědomit, že účast nese i své riziko, ať už to je příliš ostrý meč, kopí, blbá náhoda a díra v zemi. Organizátor může z vlastního alibizmu snižovat riziko tím že chce min. přilbu ochranné ochranu rukou bezpečné zbraně a pod. Stejně musíme každý počítat s tím že pokud se jedná o bitvy většího počtu účastníků (což HS je) čeká v davu několik magorů kteří to "mega divadlo" vidí jinak(a nezáleží co mají v ruce).
Tomu se dá 100% předcházet pouze na malých akcí pro zvané, my s Ganancií pořádáme každoročně Švihov tam jezdí 40- 50 lidí všichni se dobře známe....
Ale to není případ HS.
Nezbývá než sledovat lidi kolem sebe a takováto individua kolektivně eliminovat.
Siegfried 13. květen 2008 22:09:59
Wothan(13. květen 2008 21:54:30) :
já si myslím že Indy nezastává ostré hroty u čistě bodných zbraní... spíše se mu líbí elegance halaparten a nechce jí prznit oblejma hrotama a tak s tím a striktně a velmi opatrně seká, ostatně pokud vím tak on a jeho borci nebyli autory žádných zranění...
Wothan 13. květen 2008 21:54:30
Indián: už se to řešilo mnohokrát, ale třeba ne u každého typu kopí se dá použít tupý hrot (jako u meče) a protože se s kopím nedá dělat nic jiného než bodat, nějak mi uniká k čemu bychom měli mít třeba my na akci ostrá kopí a nehodlám ani čekat na vážnější zranění. Holt v RS (a obecně u štíhlých typů hrotů kopí) ty hříbky a kuličky prostě mají opodstatnění - u halapartny to až tak nutné není.
Siegfried 13. květen 2008 21:46:29
Víťa(13. květen 2008 21:35:34) :
neplaš mi ho.. von se pak nepřizná...

Jiří z Holohlav(13. květen 2008 21:39:57) :
Mno já nevím mě se to moc nelíbí... když bude ta sudlice dost těžká tak ti může ublížit ikdyž budeš mít dobrou výstroj... což mě moc neláká... Nobily jako jsi ty bych rád množil, nikoliv ale dělením :)
Jiří z Holohlav 13. květen 2008 21:43:42
Siegfried(13. květen 2008 21:24:25) : Absurdní výstroj ,absurdní souboj - leda ,že by to byl mistr meče -pak by ti napráskal.
Jan z Siecina 13. květen 2008 21:41:14
Jiří z Holohlav(13. květen 2008 21:39:57) : Dá-li Bůh, můžu to proti tobě, pane zkusit; musím ale trvat na další disciplíně šavlí a štítem :)))
Jiří z Holohlav 13. květen 2008 21:39:57
Siegfried(13. květen 2008 21:27:18) : No Švýcarská už mi naložila:),ale jsem ve stále větším pokušení dozbrojit a dovycpat na poctivé 14.a zkusit to z někým z vás proti sudlici po polsku.Největší problém pro sebe vidím ve slabší pohyblivosti.A neboj o použití dlouhého kladiva neuvažuju - jen meč a štít.
Víťa 13. květen 2008 21:35:34
Siegfried(13. květen 2008 21:24:25) : vidím vaťák? ano dámy a pánové, je to vaťák :D
Siegfried 13. květen 2008 21:27:18
Jiří z Holohlav(13. květen 2008 20:54:08) :
Mno pane, víš že si vážím toho jak jsi dobrý bojovník, ale ten dnešní způsob nasazení dřevců, je velmi opatrný... Taková težká švýcarská halapartna, či cep... ti naloží pořádně a otřes který dá ustojí málokdo... nemluvě o tom, že čelní švajcáři jsou koncem patnáctého století borci s velmi kvalitné zbrojí :)
Siegfried 13. květen 2008 21:24:25
unis1(13. květen 2008 17:51:26) :
Silně pochybuju že někdo bodal jen proti očím :)
A po té recyklaci si nic neinkasoval před tím vyrážením?
Tohle jsi ty ? www.kralupy.cz...
Jiří z Holohlav 13. květen 2008 20:54:08
No ,pořád totéž - asi je třeba respektovat danou dobu.Sám pěší s mečem by se měl tyčím vyhnout.Atˇ si to dávaj mezi sebou.Skupina těžkých schovaných za hledím a štíty dokáže tyče rozehnat - pokud to ovšem budou ochotny uznat a nezačnou kroužit jako hejno supů - v reálu by za sebou měli několik dalších řad a patrně by vůbec nestály o osobní kontakt s těžkými.
Je to i otázka pořadatele ,co si objedná a jak to rozestavi.
Howg.
Indyján 13. květen 2008 20:37:38
Palpatine(13. květen 2008 20:14:19) : Pleteš se pane. Kupříkladu Svata Havíř dodává všechny zbraně s ostrou špičkou a spousta lidí si je na Bušíně koupila. A určitě šli do bitvy s novou zbraní. Pokud se mrkneš na úhel sudlic a halaparten na fotkách s Libušína, bodání těchto dřevců je nejspíše mířeno na prolétající Zepelín.
A rád bych viděl nějaké záznamy o počtu zraněných sudlicí a pak mečem. Kupříkladu já a moje kumpanie jsme /zatím/ nikoho nezranili. Za posledních asi 5 let. Hm???
thorkell 13. květen 2008 20:35:48
Palpatine 13. květen 2008 20:14:19 :: ona to asi nebude jen móda, ale otázka peněz: hodně lidí pořídí tyčovku za pár šlupek a hurá v keckách do bitvy řitířit - a tím nebezpečnost roste kvadraticky. Ale to se řeší pořád dokola...
Jan z Siecina 13. květen 2008 20:26:47
Palpatine(13. květen 2008 20:14:19) : Se sudlicí se moc nebodá. Jinak proč jsou body zakázaný? Vždyť je to základní technika :)))
Palpatine 13. květen 2008 20:14:19
Indyján: Nevím proč se tak rozvášňuješ. Zaprvé meče nemají většinou ostré hroty, ale tupé a alespoň v rámco možností kulaté, byť tam náznak špičky je, a za druhé s nima nebodáš tak často jako se sudlicí, pokud s nima teda vůbec bodáš, což už samo o sobě vypovídá o určité demenci.
Chtěl jsem jenom říct že náhoda je blbec a víc zranění se stalo kvůli tyčovkám, neřikám že vinou tyčovkářů, a tak je moudré mít sudlici tupou s hříbkem na konci, než vědět že jsem dobrý šermíř, ale při nešťastné náhodě někomu s neztupeným hrotem ublížit.
prostě tyčovky se dostávají do mody, což je dobré z hledista historické věrohodnosti bitev, ale taky by bylo dobré kdyby byly bezbečné, bez ohledu na člověka který ji dřímá v ruce.
Jak už jsem mnohokrát říkal, NÁHODA JE BLBEC
Mefistofeleus 13. květen 2008 20:12:03
příspěvek byl smazán użivatelem Mefistofeleus 13. květen 2008 20:13:47
unis1 13. květen 2008 17:51:26
Siegfried(13. květen 2008 12:37:46) : ano, ale vyražení se konalo až po té co jsem byl recyklován. Promiň, ale magor, který bodá JEN A POUZE ! proti očím, mě nemůže nechat chladným!
Vrozkrokkop 13. květen 2008 17:15:22
Vsechno ciste teoreticky muze napachat paseku na cemkoliv:-) To je proste risk a
kdyz ma nekdo dojem, ze mu odpadavaj z ruky kusy masa do polivky kvuli alergii co ma na kovy a trpi nesrazlivosti krve...... no, at si pak rozmysli, kam chodi:-)
Kdyz jsem byl malej, taky jsem se flakl do hlavy kladivem, ze jsem o sobe sotva vedel a ted se taky kladivum nevyhybam, ani je nezabaluju do posltare, kdyz zatloukam hrebiky
Siegfried 13. květen 2008 15:15:10
Palpatine(13. květen 2008 13:24:14) : Samozřejmě, že tam ty ochranné prvky obvykle jsou :) Jenže někdy jsou tak dobře udělané, že když proti tomu stojíš máš dojem že tam nejsou (efekt pro diváka...) A dotyčný co dostane zásah má pak mentální pocit že byl ještě nečím ostrým... protože ty zbraně nezná, tak neví, že kdyby byl ostrým tak to z něj vyleze na druhý straně a ne že má jen modřinu a pošramocené ego.
Ale zranění samozřejmě může vzniknout i s tímhle :) Náhoda je blbec... Ostatně přes plátovou rukavici lze nekontrolovaným sekem meče udělat taky pěknou paseku na šlachách :)
Indyján 13. květen 2008 15:13:37
Palpatine(13. květen 2008 13:24:14) : Jasně! Jsem pro! Hned po povinném zavedení kontroly mečů před bitvou a přivaření hříbků na špici veškerých mečů u veškerého šermířstva budu mít sudlici s koulema jak můj kocour. Protože: je přece známo a respektováno, že nezáleží na zbrani, ale na tom kdo meč/sudlici drží. Psychoprofil asi nosit organizátorovi nebudem. Nebo jo?
chomi 13. květen 2008 14:46:01
A kdo s tím mečem bodne, dostane přes držku:o) Tohle naštěstí na bitvách docela funguje.
Vrozkrokkop 13. květen 2008 13:39:06
Zavedte podobny pravidla na tycovky a vsichni si priste prinesou mece:-)
Palpatine 13. květen 2008 13:24:14
Ono je hezký jak se tu hádáte o tom kdo tu zbraň drží, ale napadlo někoho že existuje i náhoda. Takže v zájmu všech by asi bylo nejlepší kdyby každá tyčovka měla na konci hříbek, nebo jakékoliv jiné ztupení byť by jí držel sebelepší tyčovkář.
Siegfried 13. květen 2008 12:37:46
unis1(12. květen 2008 22:16:57) :
Položím ti jednu velmi jednoduchou otázku. Nevyrazil si náhodou dotyčnému tu zbraň až po té co si s ní dostal ? :)))))
Vrozkrokkop 13. květen 2008 06:57:07
Teda ja zatim na zadny bitve nebyl, ale to je psychicka nejaka porucha, bodnout nekomu kopim primo proti ocim? Jako s tycovkama se asi nejvic boda, ale takhle..... To aby clovek porad nosil svoji ctvrtkilovou zeleznou kouli a kdyz na nej nabehne takovejhle frajer, tak ji po nem mrsknout -radsi on, nez ja - co se me tyce, jako z pohledu cloveka, co neumi zatim moc sermovat, tudiz se branit.
Ale to by uz asi vsechno vypadalo na styl "naval prachy frajere, nebo si odneses zuby v batvatu", cou asi zadouci neni:-) Proto na nic takovyho zatim nelezu, ale takovy expertove by taky nemuseli. Kam na to takovy lidi vubec chodi? Trauma z detstvi, kdyz jim sousedovic dite useklo nos lopatkou na pisecek?
Dycky to bude o lidech, kdyz nekam debil nabehne treba i s kostetem obalenym hadrem na vytirani...no, i stim se da nekdo zabit, kdyz je snaha.
unis1 12. květen 2008 22:16:57
Bych to trochu uved z mého pohledu, bezpečná je každá zbraň, záleží jen na té ,,součástce", co ji tříme v pařátech. Osobně jsem se potkal vloni na Královicích s hrdinou, který neuznal to, že jsem mu cosi na kusu klacku vyrazil z rukou. Ve druhém útoku to držel ještě urputněji, a bodal přímo proti tváři. Dokonce tam někomu roztrhl tvář. I vyběhl jsem za ním mimo řady, a nebýt jeho soudruhů, byl zašlapán do země. Nejsem žádný andílek, ale vím co bolí mě a tak to druhým nedělám.
kyklop 12. květen 2008 21:35:52
Petr P 12. květen 2008 16:39:40 požadavek na "bezpečné" tyčovky jsem měl původně i já na akci v Polné, díky diskuzi, která se tu kolem toho strhla jsem byl nucen toto přehodnotit a zrušit. neměl jsem s s tím žádné zkušenost leč přesvědčilůi mne, že to záleží na lidech tedy neodhadnutelné jako nesmrtelní blázni z meči,bijci atd. doporučuji domluvit se s někým kdo se tomu věnuje, ať dá dohromady lidi kterým věří. asi si na meč taky nebudeš dávat bumový chránič,...
Indyján 12. květen 2008 17:28:53
Radim van Ousek(12. květen 2008 17:17:34) : Jo takový použitý zvon třeba z osady hnědočechů..../zasní se/
kure_melancholik 12. květen 2008 17:25:42
Radim van Ousek(12. květen 2008 17:17:34) : Jo a když ho někomu narveš do obličeje tak ho to taky odrovná :)
Radim van Ousek 12. květen 2008 17:17:34
Indyján(12. květen 2008 17:08:30) :
Já bych si na šaršounky vzal zvon od hajzlu -no co? Je gumovej a taky vzdáleně připomíná palcát.
Indyján 12. květen 2008 17:08:30
To abych si vyrobil koště na dlouhé násadě, vyjde to nastejno a jak tvrdí někteří mečouni, divák to z dálky stejně nepozná.
Pappi 12. květen 2008 17:03:32
Určitě myslí ty s oblými hroty, placičkami či kuličkami na koncích a jistě i tyčovky bačkoroidního charakteru tedy the gumovky hnusačky. Je liž pravda?
Indyján 12. květen 2008 16:45:52
Petr P(12. květen 2008 16:39:40) : definuj bitte "bezpečné" dřevce.
Petr P 12. květen 2008 16:39:40
Druhého srpna 2008 proběhne v areálu Šťasná Země v Radvánovicích 6 ročník Hrubé Skály, pro ty zvás, kteří nemají o letošním ročníku žádné informace, budou brzo spuštěny internetové stránky s přihláškou ke stažení a podrobnými podmínkami. Děj bude letos posazen opět do husitských válek, Zbroje kostýmy a zbraně by měly odpovídat Čechám v letech 1400 - 1450!!!
Povinná je přiba pro
každého účástníka, a kroužkové košile musí být kryté alespon na těle jedno
barevnými suknicemi(ne vícebarevné heraldické varkoče!)

Vítány jsou fungující jednotky, bezpečné dřevové zbraně, střelci z kuší a hákovnic, pavézy a tarasy.


webmaster