Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Co na třicítku do začátku

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Siegfried 23. leden 2008 09:36:03
dantes(22. leden 2008 21:08:39) : "Snad bych jen podotknul, že i když asi nízké střevíce byly opravdu častější, váhal bych s pojmem "typické" - z toho totiž mi logicky plyne, že vysoké jsou atypické, tedy výjimečné a to se mi z mně dostupných pramenů opravdu nezdá "

Jiří z Münchsdorfu(21. leden 2008 16:31:08) : "nízké boty jsou pro pěšáka opravdu lepší a rozhodně typické. Vysoké jsou jen přípustnou výjimkou. Nikdo by za ně neměl být pranýřován"

Osobně předpokládám četnost pohodlných vysokých bot mezi běžnou pěchotou tak na maximálně 20%. Když vyškrtneme běžné a nepohodlné boty co nosí jízda, tak se mi nezdá že by se jejich nositelů mohlo vyskytovat na bojištích více. Většina argumentů ostatně už byla uvedena níže. Problém se závěrem Dantese je v tom že když budou mít takový boty tři z deseti, je to celkem vzhledově ok... když je má deset z deseti je to špatně. Takže z tohohle vycházím v případě, že se držím názoru "o neobvyklosti". Jenže najde se bohužel více než 30% lidí co mají mentalitu kordíkáře - tedy "one man show mušketýr jako z filmu" a ten chce mít ty "sexy" věci. A každej argument mu bude dobrej.
dantes 22. leden 2008 21:08:39
Jiří z Münchsdorfu(21. leden 2008 16:31:08) : díky za odkaz, se zájmem jsem si to vlákno prošel (já sem na diskusi kouknu jen občas a nepročítám všechna vlákna, jen co mě zaujme názvem, tak mi to uniklo... - a skutečně jsem zde nevědomky dubloval). Samozřejmě jsou tam věci, ke kterým nemohu říci ani popel, s něčím bych polemizoval, ale vzhledem k rozsahu tam proběhlé debaty už by to bylo jen rozmělňování. Snad bych jen podotknul, že i když asi nízké střevíce byly opravdu častější, váhal bych s pojmem "typické" - z toho totiž mi logicky plyne, že vysoké jsou atypické, tedy výjimečné a to se mi z mně dostupných pramenů opravdu nezdá (prolistoval jsem si dnes trochu knihovnu a pár příkladů z dobových rytin nebo letáků jsem si pro osvěžení paměti dohledal) - s jedinou výhradou, že na těch obrázcích opravdu nedovedu rozeznat, zda u zobrazených postav jde o vysoké boty nebo o kožené návleky s přehrnutím pod koleny, které tam kdosi zmiňoval (s takovými jsem se zatím nesetkal a tato možnost výkladu mě nenapadla). Ale nechci tady vytvářet jazykový koutek a dohadovat se o významu slov.
Olaff(21. leden 2008 09:06:11) : Já tu východní módu uváděl fakt jen pro úplnost a ne v souvislosti s vysokými botami, i tak díky za doplnění.
Jiří z Münchsdorfu 21. leden 2008 16:31:08
dantes(19. leden 2008 18:05:24) :
Diskusi na toto téma těžko rozpoutáš, jelikož před pár dny v podstatě skončila o kousek vedle skryta pod názvem diskuse Halapartníci ve 30-ti leté ano či ne? Doporučuji přečíst. Zaznělo tam mnoho informací a snad z toho vyrozumíš, že nízké boty jsou pro pěšáka opravdu lepší a rozhodně typické. Vysoké jsou jen přípustnou výjimkou. Nikdo by za ně neměl být pranýřován, ale zároveň by si je rozumný člověk, který se dnes chystá dělat řadového vojáka pěchoty z třicetileté války, neměl objednávat - (nesmyslně vyhozené peníze).

Jarwiks (20. leden 2008 23:11:25):
No právě, ten drobný časový náskok před válkou je velmi důležitý. Vojácká móda (včetně vysokých vojenských bot) se rozmohla právě až za války a těžko ji tedy můžeš nalézt na obrázcích z doby starší - byť ne o moc.
Siegfried 21. leden 2008 14:22:00
drak(21. leden 2008 12:03:14) :
ať mi napíše na siegfried(zavináč)barbarossa(tečka)cz, ideálně poslat nascanovaný mailem. Jinak se domluvíme jak se potkáme na libušíně... francouštinu taky beru.
Jo stránky jsou přátel, my sme tam pouze na fotkách, takže chvála přináleží jim.
drak 21. leden 2008 12:03:14
Siegfried(21. leden 2008 09:33:06) : Jo to je v pohodě! :)) Jsou pouze dvě stránky na kterých nás je místama někdo vidět. Ta první je shs.shonik.com . Jsou to obecní stránky pro které jsme po tři roky dělali historické slavnosti se vším všudy. Letos máme pauzu,protože tam bude rytířský turnaj. Já tam k vidění nejsem,protože mám na starosti oheň a pyrotechniku. Malej je tam v brni s červenožlutou suknicí (je nedobová,ale viditelná pro vypravěče - tak z toho důvodu). Další jsou různě po poli nebo v tech. zázemí. Toť klasická gotika. Jinak máme fotky ještě z klasických foťáků (smůla i pro nás). Ta druhá je laxa.name,ale je to úplně to samí,akorát z jinýho úhlu pohledu.
Od Malýho ti mám vyřídit, že ti sehnal nějaký papíry k tomu bascinetu,ale protože toho je pár stran a ve francouštině,tak ti to holka od nás začla překládat a můžem ti to poslat nebo se uvidíme na Libušíně. V tom případě na kterou skupinu se máme ptát. Těšíme se ! a všechno v dobrým. Máte pěkný stránky
Siegfried 21. leden 2008 09:33:06
drak(18. leden 2008 18:42:19) :
drak(18. leden 2008 18:17:07) :
Smajlík v příspěvku byl hlavně proto abych ho zlehčil tedy aby nevyzněl moc strojeně :)
Nehledej te v tom nic co tam není, prostě a jednoduše mě zajímá jak vypadáte, když toho děláte tolik jak píšeš. Protože sám vím kolik je práce s tím dělat seriozně dvě období... a do toho ještě práce na scénice. Nemáte li stránky, jistě někde visej fotky z nějaké akce nebo vystoupení ne ?
Zde je jen pár rychlých odkazů na fotky mě a přátel (rekonstrukce měšťanských milicí a života pro druhou polovinu 15.tého stol.)www.brodec.org... (pán vlevo)
vevercino.rajce.idnes.cz... (pán vlevo)
www.gleipni.net... (vínový kabátec)
Akce a projekty:
www.gleipni.net... (námi pořádaná akce)
www.brodec.org... (pár obrázků šarlatové roty - červené pavézy)
armitores.devlin.cz... (pán vpravo se štítem) - rekonstukce Jindřicha z hradce s vojskem Johanitů u Sudoměře :)

Olaff 21. leden 2008 09:06:11
Dantes: Ja len k tej uhorskej mode, kedze k nej mam predsa len trochu blizsie, hehe. Cizmy jazdecke uhorske a cizmy jazdecke "musketierske", o ktorych sa teraz uz nejaku dobu ludia bavia, su trosku rozdiel... To o tej exotickej mode na zapade beriem, to je v pohode. Ale nazdavam sa, ze ked to brala mladez so vsetkym, co k tomu patri, drzala si i pre nu typicke cizmy, ide vlastne o cosi podobne, ako tu niekto spominal tie "pullitraky" ci ako, tie koncili uz pod kolenom (ak spravne tusim, co su pullitraky)... Inak aj u uhorskych vojakov "nizsej kategorie", teda hajduchov a podobnej zberby plati, ze skor frcia v nizkej obuvi, ako napriklad krpce ci "polobotky", cizmy je podobne ako u "musketieriek" vidiet tiez o hodne viac u jazdy (aj ked, tu som tiez videl aj poltopanky, pripadne plus navleky), alebo u "elitnych" oddielov...
Jarwiks 20. leden 2008 23:11:49
ty stránky:jentak.moje.cz...
Jarwiks 20. leden 2008 23:11:25
No tak mezi studiem jsem si nyní prošel nějakou literaturu s dobovými výjevy(z doby 30.leté války a tyto stránky s dob. literaturou ohledne sermu (zde pravda se jedna o věci cca. 20 let před počátkem třicetileté války). A až na jeden případ. kdy jsem uvidel vysoké boty. Jsem si nikde vysokých bot nevšiml (krom obrazů z 19.st.). Pokud už boty byli vubec naznačené tak jako nízke střevice.
Jinak literatura kterou jsem mel prave díky zkousce po ruce:

Josef Petrán:Staroměstská exekuce, Praha 1996 (První vydání 1971).
František Kavka:Bílá hora a české dějiny. Praha 2003 (první vydání někdy v 60 letech)

Ps. není to moje období, i kdyz jsem ho poslední dobou trošku studoval.
vechio 20. leden 2008 20:00:44
dantes(20. leden 2008 17:32:44) : Tak zde jde právě o tu typičnost plus pár logických uvah a argumentů vycházejících z dobových pramenů.
Je jasné že se objevují rytiny na kterých mají "obyčení" vojáci vysoké boty, ale je třeba tyké vědět co přesně předcházelo vzniku takovéto rytiny, kdo ji děla v jakém prostředí vznikla, na jakém místě a v jaké době..pokud znám tyhle odpovědi mohu nějakým způsobem nahlédnout do rytiny a z této rytiny si odnést nějaké poznaty, právě konkrétně třeba o těch botách..potom je třeba projít těchto vyobrazení co nejvíc tak abych měl toto potvrzeno z několika zdrojů..
Dále je třeba trochu vědět něco o tom jak ten který člověk by k vysokým botům přišel..obyčejný voják-pěšák to měl těžké, nezřídka se nevyplácel žold a byl prakticky pořád pod dohledem důstojníků a´t už v táboře nebo na pochodu..i v boji to jen tak nešlo odejít..lepší situace byla při ubytování v zimních kvartýrech..ale i tak pro takového vojáky byla první starost starostí o to aby se najedl.. A vysoké boty byly dobrá možnost jak něco zpeněžit..protože určitě takový pěšák takové boty nedostal při mustruňku ani si je nepřinesl z domu..Obyčejní vojáci se rekrutovali z méně majetných vrstev..ten kdo měl peníze a dal se na vojančení si zpravidla s těmito penězi opatřil hodnost. Takže pokud se budeme bavit o obyčejných vojácích tak tito budou mít málo šanci na zisk vysokých bot. Pěšák to měl prostě špatnější než rejtar. Jízdní se vysílali do okolí kvůli průzkumu, pícování a tam měli relativně možnost se obohatit protože s koněm vzrostla vojákova nezávislost.. No a pokud už takové boty měl jistě si toho všimnul jeho nadřízený ať už kaprál, rottemaster či jiný z poddůstojníků. a ta doba si o právech jednotlivce mohla tak zdát takže stačil "jemný" nátlak a boty měnili majitele..
Takže zkrátka: Všichni tady voláme po typičnosti, kterou chceme zobrazovat..chceme mít aspoň trochu dodržené poměry výskytu takových věcí. Takže pokud to bude mít jeden člověk ze tří tak by i na dochovaných obrazech měl mít každý třetí voják vysoké boty..jenže to právě vidět není..
U nás v Mortaigne regimentu nosí vysoké boty zhruba každej desátej..i to je pro mě vysoké číslo..
dantes 20. leden 2008 18:12:51
drak - třeba to nevyužiješ, ale tip na dost dobré a dost levné knfolíky (na kostýmy z prvních desetiletí 17. stol. jich budete potřebovat , abych tak řekl, neúrekom): velkoobchod A-Gross, kovové ouškové knoflíky typ 88432 (provedení staronikl, průměr 2cm, pak ve stejném designu měli i průměr 1,5cm, ale ty jsem nekupoval, tak typové číslo nevím). Naposledy jsem si je přikupoval před cca 2 roky, v té době je už neměli s obrázkem vystavené na webových stránkách, ale na telefonický dotaz reagovali kladně (s tím, že na web prý nedávají vše, co nabízejí...). Před těmi dvěma lety stál jeden kus 3,28 + DPH, balení bylo po 50ks, poštovné do celkové objednávky za 500 bylo 77kč a nad 500 - 60Kč (to poštovné teď asi bude za víc). Akorát na objednání potřebuješ registraci a na tu živnosťák (jakýkoliv). Chtěl jsem ti nabídnout i střih, ale teď jsem prohledával počítač a už jsem ho nenašel.
dantes 20. leden 2008 17:32:44
alistaire: Pravda, jen jednou (omlouvám se): Šavlis 11.1.2008 v 09:19:13 -"... k pěchotě obecně: add1. Nízké nebo vysoké boty? - mužstvo nízké, důstojník at si dělá co chce.. ", ale připadalo mi, že to je všeobecná shoda přispívajících vč. tebe (kde k tomuto mému pocitu možná přispěl i odkaz na vaše stránky a na nich sepsaná základní výbava, která rovněž výslovně uvádí "nízké - pěchotní boty").
Ad 3 podůstojníci a důstojníci: jasně, ale z těch argumentů, co jsem sepsal, si myslím, že i obyčejní řadoví žoldnéři byli vybaveni "jak chtějí" (mluvím o ošacení a obutí, ne o výzbroji) a účelem toho mého včerejšího povídání bylo buď si ověřit, že v tomto mám asi pravdu, nebo že se mýlím. Z té tvé první odpovědi mi připadá, že co se toho obutí týká, tak se mnou asi spíš souhlasíš, že i prostý kmán může být docela běžně ve vysokačkách (?).
alistaire 20. leden 2008 14:37:19
Jinak k bodu 3) jsi schopen akceptovat, že na bitevním poli se pohybují pěšky mimo řadových vojáků i poddůstojníci a důstojníci pěchoty? Tedy že takovéto osoby zřejmě budou oblečeny naprosto jak chtějí, a i výjimečně, a jako odznak své pravomoci budou mít nezřídka právě tu halapartnu nebo partyzánu, o které byla řeč?
alistaire 20. leden 2008 14:36:30
pominu-li další věci, můžeš mi prosímtě semka vytáhnout, kdo a kdy zde napsal, že pro řadového pěšáka jsou PŘÍPUSTNÉ POUZE nízké střevíce???

Nějak to tu nevidím... Zaměňovat přípustné a typické už je tady asi folklór, že? ;?)
dantes 19. leden 2008 18:05:24
Několikrát tady padlo tvrzení, že pro "řadového pěšího kusa" jsou přípustné pouze nízké střevíce a ne vysoké boty. Nejsem si jistý, lze-li to takhle striktně tvrdit a poprosil bych o trochu polemiky. Pokusím se vysvětlit, proč se mi toto tvrzení nezdá (i když bohužel nejsem z voleje schopen doložit zdroje - ne všechny knížky, které jsem četl, mám doma):

1) Podle toho, co jsem četl, se koncem 16. století jako jeden z módních trendů objevilo cosi, co bych dnešním jazykem označil jako military look - mj. se to projevovalo právě okázalým nošením naprosto nepotřebných vysokých bot (jen na okraj - jiný trend u tehdejší zlaté mládeže bylo prý napodobování východních, hlavně asi uherských trendů - to zase mj. znamenalo mít šubu, kožešinovou čepici a šavli). BTW údajný citát Daniela Adama z Veleslavína (přiznávám, že pořádně nevím, kdo to byl): "jsme samá pýcha a nádhernosť v oděvu".

2) Převážná většina armád do 1. poloviny 17. století měla vojáky neuniformované (osobní gardy, vojska Gustava Adolfa nebo Valdštejna na vrcholu moci jsou výjimky), vojáci nosili své civilní oblečení, pokud se rozlišovali, tak snad stuhami jednotné barvy ovázanými kolem pasu nebo ruky (a i tom jsem kdesi četl, že ani tento jednoduchý prostředek neměli všichni obyčejní kmáni, ale spíš důstojníci). Jen na okraj asi stojí za to poznamenat, že zatímco vojsko té doby podle (aspoň mně) dostupných pramenů na začátku kampaně bylo vystrojeno docela slušně až honosně, co protože většina žoldnéřů byla parádivá a z antrittgeldu si asi k civilu pořídila nějakou parádu, tak na konci kampaně šlo o bandy otrhanců, oblečených do zbytků svého původního oděvu a do dalších součástí, jichž během roku nabyla obíráním mrtvých i živých.

3) Na dobových rytinách, pokud už zachycují podrobněji jednotlivé postavy (často jde o celkové pohledy na seřazení armád, ze kterých takovéto detaily samozřejmě rozeznat nejde), se dost často vysoké boty objevují na postavách vojenských i civilních. Občas přitom není jasné, jde-li o pána nebo kmána, ale (to je jeden z mála příkladů, které jsem teď dohledal) třeba v Kronice lidstav na str. 483 je reprodukce mědirytiny grafika jménem Dominik Custos ze 17. století, která se jmenuje "Přepadení vesnice lancknechty" - a prostřední z těch tří grázlů má evidentně na nohou vysokačky. Jinak ve vysokých botách jsem viděl na rytinách jednotlivých postav dokumentujících soudobou módu (mluvím samozřejmě o 1. polovině 17. století) zobrazované mužské z různých společenských vrstev ve střevících i vysokačkách. Akorát z těch rytin bych asi v této souvislosti vypustil docela časté obrázky z různých slavnostních aktů a audiencí (ono hypoteticky kdybych byl třeba pozvaný na hrad k prezidentovi - jakože to nehrozí - asi bych si na sebe nenavléknul džíny, maskáčovou budnu a kanady, ale šel bych v obleku).

4) Bez ohledu na výše uvedené rozumím tomu, že jako dneska i před 400 lety byly vysoké boty viditelně dražší než střevíce, tj. celkově s největší pravděpodobností byly rozšířené méně. Na druhou stranu podle těch předchozích indicií mi připadá, že to tvrzení "pěšák výhradně střevíce" je poněkud zjednodušující a dogmatické - a zajímaly by mne vaše názory.

Ještě zcela mimo jen jako poznámka k té dogmatičnosti: včera (18.1.) v MF Dnes vyšel na straně A9 docela zajímavý článeček "V čem se Galileo mýlil a papež ne" - doporučuju, je to pohled, který si asi málokdo uvědomuje (já vlastně do včerejška taky ne) a přitom docela reálný.

drak 18. leden 2008 18:42:19

Siegfried(18. leden 2008 10:56:03) : On je Malej hodnej a vesměs dobrotivej člověk,který pomohl mnoha lidem i z jiných skupin,akorat si možná myslel,že na něho narážíš. Jinak jako člen skupiny stojím za ním.
drak 18. leden 2008 18:17:07
Siegfried(18. leden 2008 10:56:03) : Žádné stranky nemáme a ani o nich neuvažujeme. Ne že bychom nechtěli,ale nemáme nikoho kdo by to dělal a za druhé peníze,které by to stálo umíme utratit i jinak.
Nerozumím tvému usměšku - jak by mohli vypadat jednotlivá období v našem poddání. Víš šermu se věnuji zhruba 14 let a lecos už jsem pochytil. Nezačínal jsem jako mladej,ale těsně před vojnou,takže jsem to měl v hlavě takřka srovnané. Měl jsem to štěstí,že mé začátky byli v rukách lidí kterým bylo skoro 30 a už nějakej pátek dělali šerm provozovali. Za ty roky lecos uvidíš ,pochopíš,procestuješ atd. Tudíž máš spousty času na to lecos vyrobit ,utvořit stanovy,pochopit chyby,padnout na kolena,dělat něco od začátku apod. Snažíme se především o kvalitu a né kvanta. Co se týče dobovosti, tak ta je samozřejmě v mezích dostupnosti v několika faktorech,ale i to je naše hledání cesty.
A jak vypadají naše jednotlivá období? Věř mi že dobře,ale upozorňujeme tě nejsme ten typ lidí,kteří musí dávat vše na obdiv i když čas od času s tím vylezem. Nám stačí že uspokojíme svá vlastní ega. :)))
Upozorňuji za ostatní, že rádi poradíme a pomůžeme kdo si řekne a sami lačníme po nových poznatcích. Právě proto jsem zde založil tuto diskuzi o třicítce, i když o ní taky něco málo vím. Mi si raději necháme poradit od člověka,který to dělá,než se utápět v hovadinách
Toť ve zkratce vše. Není na tom nic divného. A jaké je tvé podání období,které děláš?:) myslíš,že nám dáš odkaz na tvé stránky? Díky!
P.S.: tento článek napsal Malej místo Draka,aby byli uvedeny věci na pravou míru. Díky Draku za propůjčení!
Siegfried 18. leden 2008 10:56:03
drak(17. leden 2008 18:45:00) :
Celkem by mě zajímalo vzhledem k tomu kolik toho provozujete jak ty jednotlivá období ve vašem podání vypadají :) Myslíž že nám dáš odkaz na stránky ? Díky
alistaire 18. leden 2008 00:12:27
Řezník(17. leden 2008 18:37:23) : to jo... Ale moje ženy by teď byla asi i pro rychlovku... jsem v práci ;:)
alistaire 18. leden 2008 00:11:50
drak(17. leden 2008 18:45:00) : ::D * smajlík vyhrnování rukávů * "Máte štěstí, že jedu náhodou kolem, tak ukažte " ::D
drak 17. leden 2008 22:19:52
Víťa(17. leden 2008 21:52:18) : To spíš řezník nepochopil o čem se tady od začátku bavíme. :)
Víťa 17. leden 2008 21:52:18
drak(17. leden 2008 18:45:00) : Očividně jsi nepochopil vtip;)
roneu 17. leden 2008 19:34:54
Řezník: Asi záleží co to je za třicítku, některé se chovají jako šestnáctky :-)
drak 17. leden 2008 18:45:00
Řezník(17. leden 2008 18:37:23) : V pohodě. Šermujeme už nějakej pátek,takže víme co tahle srdeční záležitost obnáší. Nám šlo spíš sehnat někoho kdo vážně rozumí třicítce a poradil nám do začátku s otázkama,abych věděli kterým směrem se vydat. To samí děláme,když chce poradit s antikou nebo gotikou.
Řezník 17. leden 2008 18:37:23
drak(11. leden 2008 09:05:15) : Ahoj kluci. Na třicítku potřebujete do začátku hlavně výdrž, to víte, většinou se nedá uchlácholit rychlovkou na schodech do baráku jako nějaká šestnáctka. Třicítky už maj zkrátka jisté nároky, zapřemýšlejte, budete-li je s to plnit...
Kozlík 17. leden 2008 16:33:37
Na to křesání to chce jen cvik, chce to cvičit. Já se dostatečně vytrénoval letos na Malešově, když jsem si nevzal s sebou zapalovač a když jsem si chtěl někde bokem začudit, nezbylo mi nic jiného, než si ten lunt rozkřesat :o))
alistaire 17. leden 2008 16:25:46
trener(17. leden 2008 13:58:02) :
vechio(17. leden 2008 14:44:00) :

Je. Z 90% je to rukama, pokud křesadlo a šutr zapaluje...
Siegfried 17. leden 2008 15:56:53
trener(17. leden 2008 13:58:02) :
Ukážu v sobotu, je to jednoduché jen vědět jak položit lunt na kámen a odkut křesat ocílkou :)) Přivezem ti jednoho chlapíka z hákovnicí .))
vechio 17. leden 2008 14:44:00
trener(17. leden 2008 13:58:02) : Tak tohle si neodpustím..:-)
Je na to fígl. Prosím!
vechio 17. leden 2008 14:34:09
příspěvek byl smazán użivatelem vechio 17. leden 2008 14:17:07
trener 17. leden 2008 13:58:02
alistaire(16. leden 2008 14:37:57) : Měl bych dotaz k tomu zapalování křesadlem"¨: Oheň mi jde pomocí látkového troudu, ocílky a pazourku, či křemenu rozdělat spolehlivě, ale doutnák se mi opakovaně nezdařil. Je na to nějaký fígl? Děkuji!
Šavlis 17. leden 2008 13:46:14
Nene, nenarážím na nikoho, spíš jsem se chtěl vyvarovat tomu, aby někdo narážel na mě. S utažením máš pravdu, měli jsme jednu várku která byla volnější a bylo to horší. Většinou ale v poho... Jinak buďme rádi že máme zdroj fabrického luntu, poláci nic nemají a střílí kdečím, pakliže jim něco nevezem. My si jen zavoláme, a dobírkou nám přijde třeba 2km, pohoda:)
alistaire 17. leden 2008 12:35:48
Šavlis(16. leden 2008 22:58:18) : ::D jestli narážíš na mě, teda na nás, který zásobujem poměrně široké okolí luntama, tak mě to neva, ba skoro naopak ::D

Lunt od nás je (aktuálně) metr / 7Kč, a tlačíme výrobce do co největšího utažení.

Těsnící šňůra do oken je měkčí, ale rovněž velmi dobře použitelná. V Praze ji maj v řempech tak od 12Kč/m , ale netvrdím, že jinde by to nebylo levnější.
alistaire 17. leden 2008 12:31:55
mascha(16. leden 2008 19:20:48) : Přesně tak. Naprosto.
Šavlis 16. leden 2008 22:58:18
Doutnák kterým střílí prakticky celá republika je šňůra která se kdysi prodávala jako těsnění do oken, je přírodní, výrobce Odetka, Vrbno pod Pradědem, když řekneš "co kupujou mušketýři po kilometrech" poradí ti přesně co. Cena cca 8kč BM. Jestli někomu kurvím kšeft, ať si políbí prdel!

Šavlis!
Wothan 16. leden 2008 21:49:03
Mascha: a říkal jsi jim že je to tady prodávaný jako šňůra na prádlo? :-)
mascha 16. leden 2008 19:23:55
naopak anglani desne slintali nad nasim doutnakem, jen se jim nelibilo, ze je tak moc moderne bilej. tak jsem si omatlal ruku hlinou, pakrat po snure prejel az byla spinava a anglani spokojeny. na horeni to vliv nemelo.
mascha 16. leden 2008 19:20:48
Siegfried(15. leden 2008 12:07:10) : optimalizovat lunt do zamku, resp kohoutu muskety neni treba. Kohout je na kridlovku dotahovaci, prave podle tloustky doutnaku.
Pouzivame stary 8mm a novy 10mm, podle mne je to z jedne linky, akorat ten novy neni tak utahovany. To utazeni vazani doutnaku je docela zajimavy - pevnejsi doutnak dela lepsi "jahudku" lepsi se s nim pracuje, a zapal na panvicce ho nerotrpi. A zda se, ze pomaleji hori.
Ten mekce vazany se jednak velmi pri vystrelu roztrepi, takze je lepe mit zapaleny oba konce a stridat je, kdyz chce clovek strilet fakt co nejrychlej a nema cas jahudku ofoukavat. Take mekce vazany doutnak spatne drzi v kohoutu - ten tvrdy sel jen tak do kohoutu namacknout a drzel tam. Mekky se bud musi kohoutem stahnout a pak zase pri vyndavani povolit, coz je zdrzujici, ale zase ho rana pri vystrelu casto vytrhne z kohoutu. Kdyz to clovek blbe drzi, tak ho pak bud hleda na zemi, nebo se blemcajici dlouhej slahoun neprijemne moce okolo nohavic a i bandaliru. Zkratka vybirejte spise tvrdsi, pevne vazany doutnak.
A nenechte se zlakat anglicanama nebo polakama, ktery v ramci LH pouzivaji rucne motane snury, to je des bes s tim pracovat, hori to desne nerovnomerne, chvili rychle, chvili pomalu a o jahudce si muzete nechat zdat. Mel jsem to parkrat v ruce a desny.
Kozlík 16. leden 2008 18:46:08
Tak i mě by celkem zajímal ten lunt. Sice zatím také používám tu prádelní šňůru z Prodomy a celkem funguje, rozkřesat jsem bez sebemenších problémů, ale už se mi stalo, a jak to tak bývá fakt v blbej moment, že jsem měl prostě problém odpálit :o/
Je fakt, že těch 10mm je dost, to asi nedostanu do té mojí nové mosazné trubičky na uchování práchna na luntu, muhehe.
Siegfried 16. leden 2008 15:27:18
alistaire(16. leden 2008 14:37:57) :
Muhehe právě kvůli tomu plast shitu uvnitř, jest třeba volit správný typ té šňůry, která existuje :)) Ale nijak jí neprosazuju, jen mi příjde dostupnější než tě otravovat :) Samozřejmě sem jí osobně nezkoušel ale Pappi má nastřílíno sakra dost, takže mu věřím :)
Olaff 16. leden 2008 15:02:42
Hehe. Koncim s popijanim po akciach....:D:D:D
alistaire 16. leden 2008 14:37:57
Siegfried(15. leden 2008 12:07:10) : poslední várka je docela dost silná, asi tak 10mm. Ale bžóchá to skvěle.

Mimochodem zapalujem křesadlem... www.mortaigne.com...
alistaire 16. leden 2008 14:28:04
Jan Onufryj Zagloba(15. leden 2008 12:24:03) : jestli něco chceš, tak mi napiš na bubenik@alistaire.net
alistaire 16. leden 2008 14:27:20
Olaff(15. leden 2008 12:17:39) : ::D hehe, to je hezká historka, kterak si pár let nazpátek kamarádi z Magny myslili, že doutnáky nahradí tema prádelníma šňůrama... A ono to nefungovalo, pač se ten plastovej pajšl škvařil. A s vytaženým vnitřkem to nefungovalo taky, páč ta dutinka neudělá pěknou žhavou "jahůdku", jak by měla ::D

Už delší dobu berou doutnáky od nás...
Jan Onufryj Zagloba 15. leden 2008 12:24:03
alistaire(15. leden 2008 08:55:26) :
To by bylo super, dohodnem se na mailu:
mohyla@braillnet.cz
Díky!
Olaff 15. leden 2008 12:17:39
Teraz si nie som isty, ci neplasnem nejaku kravinu, ale mari sa mi, ze kdesi som zachytil cosi o knote, ktory pouzivaju chlapci z Magna Moravia. Udajne je to nejaka snura na pradlo, dokonca tiez s tym plastovym jadrom. Co je na tom zaujimave, to je to, ze oni su nejako vraj dohodnuti s vyrobcom, ktory im to predava bez toho jadra, skratka ho vraj len vytiahne z toho povrazku...

Co je na tom pravdy, opytal by som sa radsej priamo ich, ked sa to dostalo ku mne, bol som malinko... no... povedzme indisponovany...:o)))
Siegfried 15. leden 2008 12:07:10
alistaire(15. leden 2008 08:55:26) :
A to by mě zajímalo :) Já teda nemám palnou se zámkem takže pálim rukou nebo na tyčce... používám nějakej knot co sem kdysi koupil do lampy a jsem na výsost spokojen, dá se i v pohodě rozkřesat. Jen možná mi příjde, že ubývá hodně rychle... ikdyž n asilvestra bylo větrno :))) Ale už mi dochází a nepamatuju si jakej a kde to bylo :))
Pappi říkal, že používá tu kroucenou prádelní šňůru, akorát je třeba vědět přesně který typ, aby to nebyla ta s tím plastovým jádrem :) A taky jí rozkřeše a prej že dobrý :) Nevšiml jsem sim že by měl potíže s udržením kadence :)
Vy to máte asi optimalizované do zámků co ? Jakej to je průměr ?
alistaire 15. leden 2008 08:55:26
Várobce by byl, ale vyrábí množství na zakázku od tisíce metrů nahoru ::D
Takže objednáváme lunty tak jednou za dva-tři roky.Pošli mi mail, můžu ti kus prodat, nějaké nadlimitní zásoby máme, domluvíme se kolik potřebuješ atd.

Kroucené prádelní šňůry fakt nefungují. My sice taky nemáme "ultimátní LH řešení", ale v poměru cena/dostupnost/skladování/výkon jsou bavlněné lunty které máme řekl bych výtečné.
Jan Onufryj Zagloba 14. leden 2008 22:40:41
alistaire(13. leden 2008 23:47:10) :
Zdravím! Měl bych související dotaz: kde se dají sehnat nějaké lunty? Zkouším drogérie, ale ty kroucené prádelní šňůry fakt nejsou ono. Byl by nějaký výrobce? Díky!
alistaire 13. leden 2008 23:47:10
Taxem teda na naše stránky naprudko vyvěsil takovou tabulku, pro orientaci v základním vybavení mušketýr/pikených.
www.mortaigne.com...

Zatím není ani zdaleka ve finální formě, většinu cen musím ověřit, a zejména chybí doplňující články/návody jak na to.
alistaire 13. leden 2008 23:15:10
drak(13. leden 2008 17:17:12) :
Random(13. leden 2008 22:06:26) :

ICQ na Mortaigne stránkách je, ale kdyžtak i sem - 498-669-641
alistaire 13. leden 2008 23:14:02
Random(13. leden 2008 22:06:26) : Aha... mě to bylo divný, že... no já už buben nepotřebuju, ale na arkeuzu bych se zeptal... Tak to je dobrá mejlka :?))))))))
Random 13. leden 2008 22:06:26
Alistaire: shoda jmen, to určitě nejsem já. V každém případě moje ICQ jest: 472-784-048 (LM).
drak 13. leden 2008 17:18:23
Nebo alespoň icq
drak 13. leden 2008 17:17:12
Díval jsem se na vaše stránky. Je tam na tebe pouze mail a telefon nikde. Co nám ho takhle prozradit :)))).
alistaire 13. leden 2008 17:02:00
drak(13. leden 2008 10:26:09) : To je v pohodě. Ono to zveřejněno bude, ale až to projde korekturou textu, a až budou dodělány nenouzové fotky.


Jinak jestli jedete objednávat "už něco na třicítku", doporučuju nejdřív si o tom trochu promluvit.
alistaire 13. leden 2008 16:59:36
Random(13. leden 2008 11:02:17) : ty nejsi ten Random, co si s ním píšu po ICQ?
Random 13. leden 2008 11:02:17
OT: Ahoj Alistaire, určitě jsi zaregistroval vedle dotaz na bubny - ale protože jsi tady a ne tam, píši také sem a nikoliv jinam.
Mě to také zajímá, takže se tě už delší dobu snažím kontaktovat, naposled mailem na dvě adresy, které se na tebe vyskytují, takže až budeš mít chvilku, prosím zahrň mne svou přízní a odpověz. Díky, R.
drak 13. leden 2008 10:26:09
Naprosto chápu,že takový věci nezveřejňuješ. Teď alespoň vím všechno co jsem potřeboval,abych to mohl přednést na schůzce.V každém případě se těším na brzké osobní setkání. Hned začátkem února jedeme k Alanovi objednávat nějaké věci, Takže bychom se mohli vidět. Dáme,ale dopředu vědět. Ještě jednou díky tobě,ale i ostatním,kteří se zapojili a pomohli v překonání prvních otázek.
alistaire 13. leden 2008 09:45:17
Jinak plnohodnotný pikenýr není zastávkou k mušketýrovi ::)
Je minimálně stejně nákladný.
Pokud se chcete zapojit do akcí co nejdřív, a netrpíte přetlakem peněz, pak bych volil do budoucna jako koncepční řešení pěší jednotku, kde vám na začátku pořízené věci zůstanou i nadále.
Jako přechodné řešení se dá aplikovat pikenýr pozdního typu, bez plechů, třeba jen s přilbou, a tím se dají redukovat vstupní náklady. Nehledě k tomu, že pikenýřina se dá nacvičovat s tyčkou od plotu, což se u palných zbraní nedá. A potom se lze rozhodnout, zdali pokračovat v plechách na pikenýrech, nebo jít do palných na mušketýra či dragouna.
alistaire 13. leden 2008 09:38:58
drak(12. leden 2008 17:39:47) : to je v pořádku, mailem se k ničemu nezavazuješ. Přiznám se, že podrobnosti se mi přímo tady sem nechce dávat, raději volím dialog (i mailový), kde je mi protistrana aspoň trochu známá, než mnohonázorovou pořádně nic neřešící diskusi.
Takže, střihy máme a poskytujeme, stejně tak jako doporučení na látky a výrobce atd. atd. Sem to veřejně vyvěšovat nebudu dřív, než to bude po redikci na našich stránkách. Napiš mi maila, nebo sem dej maila a já napíšu tobě. To je cesta, jak informace urychlit.

Dragouny u nás myslím nikdo nedělá (kromě Biskupských manů z Kroměříže, ale to bych za moc odpovídající až tak nebral).

Arkebuzíry má výborně zmáklé Corneta Moravia www.corneta.wz.cz... , shodou okolností taky z naší společnosti.
drak 12. leden 2008 17:39:47
Raději bych volil osobní přístup. Ale jak jsem psal níže máme teď 14-ti denní skupinovou dovolenou. A já už chtěl shánět nějaké informace,abych mohl na schůzce něco předhodit. Proto už sbírám rozumy. To že třicítka je o velkých jednotlách atd. + další věci vím z knih.
Nemáme ani potřebu dělat odchylky. Ale zajímá mě jestli je lepší začit pikenýrem a postupně se dovybavovat na mušketýra nebo na jinou jednotku. To že se to liší i podle stran nebo lokace raději nechci zatím ani vědět. Akorát bych do toho zabředl. Mě osobně by vyhovoval dragoun nebo arkebuzíř. Další věc je,že se musíme nahlásit k nějakýmu regimentu jako podjednotka,když s tím sami nemáme zkušenosti. Dále je potřebat sehnat střihy a mít vlastní uniformy či různorodé nebo být v barvách regimentu?
Něčím prostě začit musíme. Nechceme to uspěchat. Přiští rok můžeme být perfektně připravení a zecvičení,že nebudeme dělat ostudu sobě ani nikomu jinýmu.
alistaire 12. leden 2008 12:55:08
jinak koukám, že na to jdete klasickým, avšak nepříliš efektivním způsobem.
Třicítka je o jednotkách... dobově o velkých jednotkách... Do budoucna nemá myslím cenu stavět na výjimkách a exotech, ale rád bych viděl vývoj jako v Anglii, ve velkých funkčních regimentech.
Jestli můžu radit, tak nejdřív si stanovte, jaký druh vojska chcete reprezentovat.
Jízdní, pěší, opěšalé jízdní?
Jezdectvo asi škrtáme, že?
Pak (pro bitevní 30tku) přicházejí do úvahy mušketýři a pikenýři (za pěší) a arkebuzíři a dragouni (za opěšalé).
Nedivím se, že máte ve výbavě hokej. V 30tce je rozdíl 20 let vývoj jako za století v gotice!!! A liší se i podle stran - rigidní katolická a progresivní protestantská (velmi zjednodušeně), i od lokace...
alistaire 12. leden 2008 12:42:25

drak(12. leden 2008 11:42:29) : to jsou celkem běžné otázky, na které lze odpovědět. Přesně na tyhle věci se nás dotazuje vícero lidí. Buďto počkej, až ty články dotlačíme na web, nebo mi napiš mejla. Není to na řešení tady, nejlepší by bylo osobně se sejít, a popovídat si o představách a možnostech.
alistaire 12. leden 2008 12:33:29
Wothan(12. leden 2008 00:11:50) : :) proto právě píšu "cesta", a dobře víš, jak to myslím :)

Zatímco vy v RS už jste na té cestě tak sedm až deset let, my tak rok...
Už jen rozhodnout se, že to budem dělat takhle je dost... Přišli jsme tím o dost lidí, ale zase se k nám dost lidí hlásí o radu a tak. Což je super.
drak 12. leden 2008 11:49:14
P.S.: teď mi ženská od hejtmana říká,že když je střih,tak ušije cokoliv. ( je fakt šikovná umí si v autě vyměnit sama svíčky a odrezit a nastříkat bodynou podvozek Hehe!)
drak 12. leden 2008 11:42:29
Brouzdám netem,sháním informace. Lecoz už jsem pochopil nebo alespoň vím kterým směr se ubírat a kam ani nejít. Ale jsem trochu zmatený. V knížkách píšou samozřejmě něco jinýho než je realita. Původně jsem myslel,že začneme u halaparten (teď chápu,že to nemá smysl pokud neděláme osobní gardu). Na druhou stranu arkebuzník,dragoun,člen chorvatských pluků,kyrysníci (v pěší podobě) toho je taky asi jako šafránu. Takže nejrozšířenější jsou pikenýři a mušketýři. Vyjma halapartníků,kteří budou v brzký době na ústupu. Nevím čím začít. Ale jak to,že třeba mušketýr má šturmhelm jiný morion.Ten má kyrys ten zase ne. U pikenýrů to samý. Někdo ani to. To záleží na osobním vkusu nebo je to jako kdyby na husitskou bitvu přijeli v normankách. Já sice chápu,že to jsou časově vzdálená období,ale působí to taky dost podivně. Jakoby na třicítku přijel dobově oblečený "keckař". Na spoustě fotkách je to vidět. Nechcu rejpat,ale začínáme ,tak chceme vědět co se v reálu může nosit. a ještě jeden dotaz. Lze někde najít nějaký střihy? Nebo holt se to musí nějak vymyslet,až X-tej pokus do věrný podoby. Díky
Zlejšek 12. leden 2008 04:24:12
drak(11. leden 2008 09:05:15) : Vynikající puškař je Miloš Skrbek z Vysoké nad Labem u Hradce Králové, vřele doporučuji !!!!
Wothan 12. leden 2008 00:11:50
A co je strécu Alistaire Lh jiného než podobná cesta? :-))
alistaire 12. leden 2008 00:06:15
drak(11. leden 2008 19:24:23) : hehe, my taky nejsme ortodoxně LH... Ale ta cesta ke snaze být co nejvěrnější tam je. Schválně zmiňuji cesta...

Pokud vím a mohu poradit, poradím, není problém. Nevím vše a nemám patent na rozum...
Pokud ale vím, a mohu si za obdobné náklady pořídit historicky věrnější záležitost, proč to neudělat, že...
drak 11. leden 2008 19:24:23
Jsem dost překvapený kolik informaci se mi dostalo za jeden den. Pro nás je to naprosto nedocenitelné. Rozhodně nechceme dělat něco zbrkle. Jako každej koníček nebo srdeční záležitost něco stojí a právě proto je pro nás důležitý zmapovat terén v námi naprosto neprobádaných končinách. Rozhodně si potrpíme na kvalitu a v rámci mezí i dobovost. LH je sice krásná věc,ale k tomu bychom se asi těžko dokopali,i když náš hejtman ..........! Pro nás jsou naprosto důležité informace,abychom nešlápli hned od začátku vedle. A to se týče naprosto všeho co s tím souvisí.V každým případě se už teď těšíme na osobní setkání na některé z bitev kde budeme zatím jako civilisti (no teda fuj! :-))) ). Nebo přijedem na pokec! Což bude asi nejlepší.
Šavlis 11. leden 2008 18:15:25
Drakovi:
Externisty samozřejmě berem, i ve více kusech jako torza skupiny která dělá něco jiného. Ale to spíš osobně, t: 777 152 151.

Uniformy a barvy:
už jsem to někam psal, dokonce vysvětlení našich barev máme někde na našem webu. Tak především - my jsme FIKCE. Náš regiment vznikl založen Christofem Sparrem v padesátých letech, tj. těsně po třicítce. Posléze byl převzat Starhembergem, dále přejmenován na Alt-Starhemberg (zde si vydobil v r. 1683 u varšavy velké jméno), později byl znám jako 54. pěší pluk a existoval až do 1. světové války jako jeden z předních pluků rakouské armády. Proč tento v třicítce neexistující pluk? Dnes bychom možná volili jinak ale před 8 lety nebylo ještě tolik informací co dnes ale tento pluk je ve své historii znám jako Olomoucký. Za svou historii sice v Olomouci sídlil jen pár let, nicméně po dlouhá desetiletí byla Olomouc jeho doplňovacím okresem - tj. všichni zverbovaní z Olomouce, co šli k pěchotě, šli právě sem. Tzn. přijali jsme tuto myšlenku za svou a bylo to.

Barva našich uniforem je samozřejmě nesmysl, žádný doklad není, ale Rytíř Viktor von Neuwirth který psal v 19. století historii našeho pluku uvádí, že pluk byl postaven na základě bělohorských vojsk. A k tomuto uvádí ilustrační obrázek právě v barvách ve kterých nás znáte. Tzn. , čest jeho památce, vycucal si něco z prstu a my jsme to jako jediný zdroj, vědomi si toho že je nevěrohodný, přijali.:) Prosté.

Čiže a prostě, barvy, jméno a odkaz ke kterému se hlásíme u nás není založen na důrazně historických, nýbrž morálních pohnutkách.

K dalším tvým otázkám stručně, poslední model uniforem je ještě z dyftýnu ale dnes bych už šil jen z vlny, jednotný střih jsme zrušili, zachováváme pouze podobný poměr a vyvážení barev. Barevný soulad naší jednotky je taky hovadina, měli bychom být asi každý pes jiná ves, to je ale v rozporu s tím, že na kšeftech fungujem jako přehlídková jednotka a stejnobarevnost se po nás vyžaduje. Střih muže mít každý jaký chce, musí ale odpovídat lokalitě, době a stavu. Tzn. je mi jedno jaké mají vojáci rukávy, pokud je to kosher. Je mi jedno jaké mají kalhoty, musí ale odpovídat historicky a příslušností.

Podotýkám ale, že co se třicítky týče, nejsme LH jednotka, někteří se sice začínáme pomalu snažit ale není to dogma. Snažíme se být pouze jedna z těch lepších koukatelných. Na striktní LH se zeptej Alistaira, von je sice malinkatej, ale myslí to s náma všema dobře.:))

Ke knoflíkům - napiš na mail co máme na webu nebo zavolej, a objednej si, co hrdlo ráčí.

Držím palce ve snažení a zvídavosti, nepolevuj:)

alistaire 11. leden 2008 14:39:48
drak(11. leden 2008 09:05:15) : jo, a kolik vás je a odkud jste?

Můžeš mě kontaktovat na mailu bubenik@alistaire.net
alistaire 11. leden 2008 14:38:46
drak(11. leden 2008 09:05:15) : zdareček. I já si nedovolím se nepřidat. ::D

Můžeš se kouknout na naše stránky, které jsou zatím ve stádiu plnění.

www.mortaigne.com...

Právě série článků pro začátečníky je těsně před vydáním (chtěl bych to na stránky dostat ve veřejné podobě do konce tohoto ledna) . Budou vycházet i další, myslím že se vyplatí je sledovat...

Rozhodně bych doporučil dvě věci.
1) Nenakupovat bezhlavě a nerozhodovat se zbrkle na základě okamžitého impulsu. Ale nejdříve si zjistit co nejvíce aktuálních podrobností jak to dneska chodí, nechodí, může chodit, a podle toho se pak orientovat

2) Zkontaktovat se s některou z větších existujících jednotek (doporučuji se všemi dostupnými, a pak si podle vzájemných reakcí a sympatií vybrat), a ne-li zrovna přidružit se k ní, tak si alespoň nechat problematiku osvětlit a poradit.

zrovna my v Mortaigne regimentu myslím máme slušné zkušenosti s etablováním celistvých podjednotek ;:D

drak 11. leden 2008 10:47:24
Šavlis(11. leden 2008 09:19:13) : To je pro nás daleko. Škoda. Stránky máte fakt pěkný a u představování členů jsem se pobavil. Navíc Žabáka a Indyho alias Honzíka a Pěťu znám a pozdravuju. Zachlastali jsme spolu hlavně s Žabákem na Nepoměřicích (po dlouhý době jsme nespali celou noc).
Jakou zbraň či vojsko chceme dělat nejsme pevně rozhodnutí. Částečně dáme na doporučení. Nechceme vyloženě vybočovat. Nebo berete externí členy? Dal bych to ve skupině za návrh.Teď máme 14-ti denní skup.dovolenou a pokud by to prošlo. ..........! V každým případě zase jsme u kousek dál a víme kterým směrem se dál vydat. Akorát mě zajímá momentálně ještě jedna věc. Jak je to s barevností popřípadě druhem látky na kostýmech. To si každá skupina zvolí nebo totak opravdu bylo? Např.(olomoucký pluk = modročervená)? A ty knoflíky vyrábíte,že bychom si u vás objednali?
Šavlis 11. leden 2008 09:19:13
Odkud jste? Kdyžtak se ozvi na mail martin.savel(at)olomouckypluk.cz, treba bych pro tebe neco mel...

jinak k tvym dotazum strucne:)

Nevím co chcete konkrétně dělat za zbraň či vojsko, tak se vyjádřím k pěchotě obecně:

add1. Nízké nebo vysoké boty? - mužstvo nízké, důstojník at si dělá co chce..
add2. Kde sehnat vyrobce palných zbraní? - výrobců je pár, myslím že nejde nedoporučit Jirku Andrýska z Brna
add3. Používají se na bitvách i pistole? Popřípadě kdo? - jízda, popř důstojníci
add4. Fungují halapartníci nebo jsou na vymření? Na fotkách nejsou skoro vidět. - viz. diskuse na tomto fóru - obecně spíš nebrat
add5. Dělá se u nás více česká nebo třeba anglická třicítka? - výhradně česká - je pár jednotek které dělají anglány ale bitvy jsou téměř výhradně scénářem situovány do dějin českých zemí

Držte se, Šavlis
drak 11. leden 2008 09:05:15
Ahoj! Tak jsme se rozhodli včera na novoroční skupinové schůzce,že je na čase začít dělat nové období. Momentálně máme luceburskou,uherskou a častečně vrcholnou gotiku. Začli jsme před rokem anglickou. Dále pak antiku (konkrétně Řecko). A teď bychom se rádi pustili do třicítky. Snažíme se zjistit co nelepší informace,než do toho pustit korunu. Takže nás zajímá:
add1. Nízké nebo vysoké boty?
add2. Kde sehnat vyrobce palných zbraní?
add3. Používají se na bitvách i pistole? Popřípadě kdo?
add4. Fungují halapartníci nebo jsou na vymření? Na fotkách nejsou skoro vidět.
add5. Dělá se u nás více česká nebo třeba anglická třicítka?
Myslím,že to je pro začatek všechno.Když tak se zase zeptám. Jde nám především o řádné informace. Nějaký knihy máme. A v okolí žadná skupina tohoto ražení není. Zakládáme si na pořádných kostýmech včetně látek a všemu co k tomu patří. A když to dobře půjde, tak od další sezóny máte dalších 5 lidí do mlejnku. Díky za podnětný informace. Lepší se zeptat,než něco vyrobit a bylo by to na ho...!

webmaster