Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Pevnost znovu a naposledy?

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Džedli 26. únor 2003 23:15:14
Jinak, už jste viděli a četli nový časopis o fantasy, mystice a historii? Jak se vám líbil? Aha, je tu pár věcí…
Na úvod musím uznat, že s příchodem nového šéfredaktora přišla i změna. Asi by se čekalo, že jich bude víc, ale pokud ano, nevšiml jsem si. Únorová Pevnost alespoň má novou tvář a nemyslím tím zrovna Mattyho malbu na titulní straně, i když je docela zdařilá a je to vlastně poprvé, co čtenáře uvítala nekomerční obálka. Především se změnil grafický vzhled vnitřku, tedy "layout", jak by řekl grafik a je to jistě i jeho zásluha, že Pevnost přišla s něčím novým. Čtenář by si mohl začít mnout ruce a přemlouvat kamarády, aby si jí také koupili a pořád mu ji nebrali, vždyť opůjčovaná se pak už skoro ani nedá číst…
Ale ouha. Kromě vzhledu zůstalo vše při starém, stejné složení, stejné chyby v zalomení textu i v pravopise, chybné popisky k fotkám, žádný komiks, stále jen 100 stran, prostě klasika, přesně tak, jako kdyby ji sešíval horkou jehlou zase jen jediný člověk. Obsahově se však zdá býti více než zdařilá a po prvním zběžném pročtení se dostavuje spokojenost. Inu, draci jsou draci a saně nejsou sáně. Jsou tu opět filmy, muzika, povídky, stavba, historie, zbraně, šerm a také spousta článků ke dračímu tématu. Bezva, řekne si čtenář, je vidět, že nový šéfredaktor ví jak na to. Netvrdím, že to tak není, sám jsem se nějakou dobu snažil, aby David Hartmann pokračoval tam, kde jsem já přestal a hodně mých přátel a spolupracovníků na druhém letošním čísle také odvedlo kus práce. Je však téměř jisté, že v takové podobě neuvidíme Pevnost moc dlouho a nesmíme to dávat za vinu právě Davidovi.
Současný šéfredaktor za řadu věcí nenese a ani nemůže nést odpovědnost (snad kromě své fotografie v úvodníku, snad z dívčích let). Mám tím hlavně na mysli tu neskutečnou a do nebe volající zhovadilost, která se objevila v obsahu na straně tři jako komentář ke straně 84 - Zbraně a která přímo "vraždí" do očí. Přestože již nejsem šéfredaktorem, rozhořčený autor článku mi zavolal a ptal se na názor. Rozhodl jsem se jednat a kdo si oné věci všiml, nemůže se divit. Řeknete si patrně, že chybovat je lidské, ale je stejně tak i lidská dávka debility, která někoho donutila do upoutávky o zbraních napsat: "Vraždíme chladnými zbraněmi. Pro skutečné mistry."? Bohužel, je to tak. Neumím si představit, že by něco takového mohl napsat inteligentní člověk, který zasahuje do časopisu píšícím o šermu, historii i fantasy. I malé dítě ví, že se zbraní se dá vraždit, stejně jako bránit, nebo prostě bojovat. Vražda je ale čin krutý a promyšlený, bezohledný a odporný, nejtěžší zločin. Dá se tato upoutávka brát jako navádění k "vraždění chladnými zbraněmi", nebo jen jako pokus k zastrašení čtenáře? Představte si, že ve Vojenském muzeu, nebo v obchodě se zbraněmi uvidíte třeba vedle nože popisek "chladná zbraň, se kterou vraždíme." Ani v dnešní, v mravech uvolněné době se nám to nemůže zdát normální a je neomluvitelné, že se něco podobného objevilo v časopise pro mládež, navíc u odborného článku, jehož autor, Standa Dupač, je zkušený šermíř a člověk, jehož si velmi vážím, a který podobnými výroky opovrhuje a s "vražděním" NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO.

Dalibor Tichý

Celý článek si můžete přečíst na www.fantasyplanet.cz...

webmaster