Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Švédové u Kolína - reportáž 20. květen 2003 14:31:00
 
Sobota 17. května přála třicítkářům. Páni z Kolína pro ně připravili bitvu podle historické události a nazvali ji lapidárně - Švédové u Kolína. Možná vám přijde divná ta formulace, bitvy se zpravidla pořádají pro diváky, na Kolínské jízdárně však moje věta o pořádání pro třicítkáře platila doslova a zatímco účinkující se vesměs výborně bavili, divák přišel tak trochu zkrátka... A tady se zase může zdát, že si vymýšlím, "Jak zkrátka?", vždyť bitva trvala neuvěřitelnou hodinu a tři čtvrtě! Bohužel, návštěvníky po většinu času trápila nuda. Myslím, že jsem slyšel dost, abych to mohl tvrdit. Na sobotu jsem do Kolína pozval několik známých a kamaradů mimo šerm a ihned po bitvě jsem běžel (doslova) na vlak domů. Díky systému Českých drah a téměř hodinovému zpoždění jsem mohl dojmy dalších diváků zaznamenávat i na nádraží. Sobotní program začal dopoledne velkolepým průvodem městem. Prapory vlály, jednotky pochodovaly, lidi se sbíhali. Na náměstí, po ukázce střelby a třicítkového zupáctví byli diváci zváni na jízdárnu. Účinkující se vrátili do tábora, aby vychutnali příděl gulášku a na jízdárnu už pomalu proudili první návštěvníci. Čekal je obvyklý sortiment historického a "historického" zboží u stánků, pivo, párek a reprodukovaná hudba (Klíč). A čekání na začátek. Bez jinde tak známého zdržení začalo představení. Mluvené slovo uvedlo diváky do dobových reálií, naběhla hudba a jednotky začali manévrovat. Třicetiletá válka, to jsou píky a muškety, formace a pochodování. Chvíli trvalo, než se do sebe protivníci zahryzli a i to trvalo jen nemastný neslaný okamžik. Císařští ustoupili a přenechali plac švédům. Následovala neuvěřitelně dlouhá pasáž, ve které zmatený divák netušil, proč ti malí panáčci v dálce poskakují kolem vesnice, utíkají, vrací se, znovu poskakují a zapalují domky. Potom se vrátili rakušáci a znovu se přiblližovalo a ustupovalo, nezkušení pikerníci se navzájem lehounce a s úsměvem ošmrdlávali, nikde skoro ani mrtvolka a nebýt mušketýrů a soubojů na berdyše a furkety s halapartnami, nikde ani živější akce. Po téměř dvou hodinách během dvou minut vymírá celá švédská armáda, z amplionu zní memento a vysušený divák prchá do města nebo ke stánku s pivem a limčou... Teď když to po sobě čtu, tak mi to přijde dost přísně hodnocený, ale doufám, že Kolínští, ale i jiní pořadatelé budou za zpětnou vazbu vďeční. Co se mi líbilo:
  • Konečně se na třicítkový akci vyskytlo ohromné množství pík. Kolínští připravili dost erárních pík, aby byli skoro eliminováni kordíkáři. Ti nemnozí, na které píka nezbyla, byli chytře veliteli používáni jako záloha pro podporu rozbité formace pík.
  • Nácvik byl kratičký a bitvu kočírovali informovaní velitelé. A dařilo se jim to - nezaznamenal jsem žádný zmatek.
  • Konečně byla bitva taky trochu o pochodování a menévrech, škoda, že diváka to nezaujalo, mělo mu být spolu s pohledem na pochodující nabídnuto mluvené slovo s komentáři.
  • Fasoval se dobrý guláš a pěkný camrátka.
  • Konečně byla na bitvě vana :-)
Co se mi nelíbilo:
  • Celý plac byl zbytečne veliký, zvláště akce okolo vesnice byly pro diváka nemožně vzdáleny.
  • Scénář byl napsán pěkně, proveden měl být ale minimálně o polovinu rychleji. Půlhodinová až maximálně třičtvrtěhodinová bitva plná akce a spádu by byla na stoprocent lépe přijata diváky a i množstvím učinkujících. Pokud chtěli pořadatelé za padesátku vstupného dát divákovi co nejdelší program, mohli zkrácenou bitvu uvést ukázkou soubojů, vojenského výcviku s dřevcovkama, střelbou z mušket a děl. Myslím, že by třeba AltBlau rád deset patnáct minut před diváky ládoval a střílel, a jistě by se našli i další skupiny, které by přispěli soubojem či komentovanou pořadovkou.
  • Scénář resp. představení mělo být IMHO doplněno vysvětlujím mluveným slovem, které by komentovali jednotlivé činnosti na place (např. my jsme z nácviku věděli, co se děje ve vesnici, ale divák byl zhusta mimo, stačilo vysvětlit záměr zásobovat pluk. Také pěkná finta s rozhazováním peněz nebyla na dálku vůbec rozeznána.)
  • Dopoledne po průvodu měli být pikenýři sehnáni do houfu a alespoň základně seznámeni s držením, nošením a hlavně bojem se zbraní, z nichž někteří ji drželi v ruce prvně (a bylo to bohužel vidět)
A co se mi ještě nelíbilo, ale nepadá to na hlavu pořadatelů, ale nás účastníků:
  • Neusmívejte se proboha! Hrajete divadlo, ve kterém vám jde o život, tak proč se furt tak blbě gebíte?
  • Umírejte! Klasicky mezi rakušákama byli téměř samí nesmrtelní. Švédi do pík pálí z pár metrů a nikdo se ani nehne! Nebojte se, že si už nezabojujete, markytánky měli připraveny krvavé obvazy, zatáhli by vás do tábora a recyklovali. Samozřejmě tu jsou vyjímky, ale to jsou stále stejné tváře - několik z nich padlo třikrát čtyřikrát, jiní ani jednou. Vypadá blbě, když za hodinu a půl odnesli markytánky desítku lidí a v posledních minutách je to naopak jak u Waterloo.
  • Škoda těch dělových miminek, ve vysoké trávě nebyly ty kanónky ani vidět. Laikům - divákům nutně připadají jako pouhé modýlky skutečných děl.
  • Když už máte kordík a vedle vás padne pikenýr, zvedněte jeho zbraň! Kord je vám k ničemu, píkou dosáhnete dál.
  • Buďte brutální! (v rámci divadla samozřejmě) Popichování píkama bylo jak z klukovských her a ne od skupin historického šermu. Působilo zhusta trapně(nemluvím o halapartnách). Pokud chcete jezdit na třicítky a nemáte mušketu, počítejte se stále větším nasazováním pík, kordíkářům už snad odzvonilo. Naučte se alespoň jakýmkoli klackem pořádně divadelně brutálně bodnout před sebe tak, abyste protivníkovi nic neudělali a zároveň mu dali šanci efektně vám píku vyrazit či zlomit. Bitva je divadlo a ne aréna, nikdo vám nevyčte, že jste prohráli se zbraní, kterou normálně nepoužíváte.
Děkuju všem, kteří dočetli až sem :-) Pokud máte nějaký postřeh nebo s něčím výrazně nesouhlasíte, rád připojím váši poznámku pod tenhle text, stačí napsat. Fotky z bitvy Švédové u Kolína jsou od Gratia zde, od Baradely zde, od Páva zde. (a posílejte další linky)
* * * * * * * *
Reakce na článek:
Ahojda !
Mám pár připomínek k tomuto článku.
Tato bitva byla první třicítková akce v Kolíně. Pokud´ nebudeme počítat Blaník 2000, kde bylo přibližně 50 lidí v třicítce. Jelikož jsme po léta dělali jenom gotiku, chtěli jsme zkusit i toto období. Sjelo se neuvěřitelných 180 lidí z celé ČR. Jelikož nikdo z nás neměl zkušenosti z přípravou podobné akce (třicítky ), museli jsme použít zkušeností z jiných bitev a kapku improvizace. Samozřejmě, že se vyskytlo několik zádrhelů, ale každý kdo připravuje podobné akce, tak ví ,že nikdy není nic na 100 %.
Co se týče diváků! Problém je, že většina diváku je zvyklá na hromadu lidí v plechách jak se tam do sebe mlátí. Ale toto období bylo už něco jiného.
A divákovi by jsme to měli ukázat jak ten vývoj šel. Právě proto se dělá gotika, třicítka, sedmiletka, sever proti jihu, 1 a 2 Světová válka a spoustu jiných. Pokud´ se ale dělá na jednom místě osm let gotika, lidi si hned nezvyknou na změnu. Co se týče vstupného, myslím, že divák měl co vidět. Ale nikdo z nás tuto akci nedělal pro peníze. Všichni kdo dělají bitvy, vědí že od zaplacení pozemku až po zvukaře a spoustu jiných , že nezbude skoro nic. A to co zbude se investuje do další akce. Kolín je po finanční stránce rok od roku náročnější. To jen tak na okraj, teď k tomu co se ti nelíbilo : 1. plac nebyl zas tak veliký jako tomu je při gotice. Jelikož tam byly muškety a děla a spoustu jiných střelných zbraní. Už kvůli bezpečnosti (pamatujete na Jackov ? ), byl plac akorát . Snad tráva mohla být posekaná, aby vše bylo lépe vidět. 2. Jelikož nikdo z nás nevěděl jak to mušketýrům bude dlouho trvat než nabijí . Hudba se zkracovala nebo prodlužovala podle děje. Velitelé posílali ke zvuku posly z informacemi, jestli mají bojovat nebo ne. Bojovalo se tak dlouho proto, že to vyžadovala situace. Pro diváky to mohlo být nezáživné, ale snažili jsme se, aby to vypadalo jako ve skutečnosti. 3. Mluvené slovo vše vysvětlovalo, bohužel nastaly menší problémy ve vesnici a při dobývání. Velitelé ve vesnici se nemohli dohodnout .Přes všechny zmatky, ale odvedli dobrou práci.Pokud by jsme vše vysvětlovali, proč děj je právě tak, stala by se z toho jen jakási učebnice dějin. A to nikdo z nás nechtěl. Ať si i divák namáhá fantazií a domyslí si co se děje na placu. Děláme to jak pro diváky tak i pro sebe. 4. Pikeníři - spoustu lidí jezdí z kordem nebo z mušketami, ale s píkami jen několik. A kdo může říct že s píkou umí. Pokud´ by všichni s ní uměli, bylo by to něco jiného a já se rád naučím něco nového .Ale díky vedení Čerta Pikeníři obstáli na výbornou. Všichni měli velkou snahu a ta by se měla ocenit. Kritizovat umí každý ( i já J )
Samozřejmě že se budeme snažit, aby příští akce byla lepší něž minulá ( kdo by nechtěl, že ) Co se líbilo, jsem rád. Celkově tato bitva byla asi za poslední tři roky asi nejlepší, kterou jsme dělali. Všem kteří se zúčastnili této bitvy moc DĚKUJEM. A snad byli spokojeni tak jako my. Dík patří velitelům, že dostali z lidí maximum a ze sebe taky . Opravdu všem děkujeme. Takže zas někdy na Kolíně nebo i na jiných akcích Toto je jen můj názor na tento článek. Jeden z pořádajících členů SHŠ Páni z Kolína
ZIP
* * * * * *
naši další korespondenci můžete sledovat tady na Českym šermu v diskuzním fóru "Kolín 2003" - >> zde <<
 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster