Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

TOS 3. aneb Zakončení "soutěžní" trilogie 22. březen 2006 22:25:00
 

K napsání tohoto příspěvku mě donutilo volání po konstruktivní kritice soutěží a návodu jak to dělat lépe. Velmi rád jsem vyhověl.

Pravda, hodnocení bude vždy jen z mého (našeho) úhlu pohledu a i pravda je relativní, ale blbost je jen jedna...

Než se začnu bavit o pravidlech té zaručeně "nejlepší" a "spravedlivé" soutěže, je třeba si odpovědět na mnoho otázek. Vezmu to trochu ze široka, protože chci, abyste mě lépe pochopili, i když vím, že se to bude týkat jen asi 5% čtenářů, ostatní to pochopit nebudou chtít...

Omáčka:

Bude to znít divně, ale šermířské soutěže a publikum jsem neměl nikdy rád. Jako bývalý aktivní horolezec jsem tíhnul k samotě a individualizmu... Časy se mění.
Kdo nikdy se svojí šermířskou skupinou nesoutěžil, nemůže objektivně přispět do této debaty a ani nemůže pochopit mé hnutí mysli.

Proč jsme začali soutěžit (Novica)? Nechci se zde zviditelňovat, jen vysvětlit...
Novica byla, je a bude svým pojetím šermu, vystoupením jiná a to bylo trnem v oku mnoha lidem ze šermířské branže. Být jiný znamená v lidském "stádu" problém...
Stálo mě strašné úsilí vysvětlovat (staré debaty s Wothanem, Divousem, P.Vytopilem atd.) než jste pochopili, že některé věci chceme dělat jinak - kostýmy, zbraně, scénáře, razance, nasazení...

Za tuto divácky úspěšnou "jinost" jsme platili pohrdáním a úsměšky od těch ortodoxních zastánců zaručeně pravého historického šermu. Mohl bych jmenovat ty "zlé", ale chci psát pozitivně, tak vzpomenu na lidi, kteří nám poradili a pochopili náš směr a neotočili se k nám zády.
Byl to třeba někde v roce 1990 profi skupina Bakchus (organizace a chod skupiny), 1992 skvělý človíček pan Plch, který byl tak "drzý" a hned po vystoupení nám zkritizoval např. můj "hvězdný" souboj na hole, který byl příliš rychlý a málo se hodil k naší hrubé barbařině a měl stopro pravdu. Světe div se, neposlal jsem ho do hajzlu, ale dal mu za pravdu a souboj přecvičil a v zimě jelo jádro Novicy k němu na školu (ukázal nám, že šerm není hrubá síla, ale i technika).
Dále zkratkovitě děkuji starému gotickému Durabu za jejich tvrdost při vystoupeních, Merletům (dali nám důvěru a já zjistil, jak se dají dělat velké davové scény - bitvy) a jak se šermuje u filmu a načuchl jsem u nich tím jejich šoumenstvím při vystoupení).
Dalším mezníkem byl náš kordový pokus a jako první nás měl čest učit ten "nafoukaný, arogantní" Lars - který skvěle pochopil o co nám jde a dal nám základy šermu kordem. Choval se skvěle a snažil se celou zimu - leč marně... :-) Naší scéniku nám pomohl vylepšit P.Nůsek (soutěž Budyně) - především scénika a "moment překvapení"...
Abychom pochopili lépe historické finesy, potřebovali jsme základy sportovního šermu, který není jen o "figurách", ale o bojové vzdálenosti, rychlosti, účelnosti, reakční době atd. za toto děkuji Tomášovi Egerovi (Maf) z Olomouce, který u nás byl loňskou zimu. Poslední poděkování patří i Filimu (Burdýři). První náš postavený kordový souboj, který jsem mu někdy v lednu na videu pouštěl a konzultoval ho s ním a následně dvakrát předělal - byl ten vítězný na Magistériu...
P.S. Pokud někdo nechápe, že zde zmiňuji P.Nůska že nám pomohl - tak protože je to tak!
Pokud nechápete, že mohu být po tom všem na něho tak "hrubý", tak je to proto, že mi nevysvětlil, že jsem debil a že to všechno bylo jinak a také proto, že již skoro dvacet let jsem v partě lidí, kde se nekritizujeme pro nic zanic a vždy jdeme ostře a přímo k jádru věci a snažíme se zamýšlet nad tím, co je příčinou sporu, což nám v konečném důsledku velmi zrychluje samotné řešení problému a občas na toto zapomínám, že ostatní jsou jiní (možná pokrytečtí?) a místo toho, aby se snažili pochopit jádro problému, tak začnou hledat kraviny - jako že se potřebuji zviditelnit, chci vydělávat na cd, ublížit Magistériu atd... Když řeknu, že pokud byla soutěž solidní průřezem magi tvorby skupin, šermířů tak se mi scénika, nápady hodně nelíbí a zklamalo mě to. Tak to tak myslím - hotovo. Také dovedu říci co a proč se mi nelíbí, ale to je na jinou debatu.

Když řeknu že v našem vítězném souboji byly hrubé chyby a historické "figury" jen v náznacích a v porovnání se Skrbkem se stydím za nás - to neznamená že tím zabíjím Novicu, ale ženu ji kupředu. Naše bodové hodnocení od p. Kozy mělo být 1-2...

Vsadím se Šavlisi, Mascho a další, že jste na soutěži nebyli, neviděli žádný videozáznam a máte jen zprostředkované informace a snažíte se mě hloupě a neoběktivně soudit - nemáte však nárok. Proto vaše příspěvky pro mě nemají váhu!!! A zrovna na vás dva a vaše skupiny se rád letos podívám, abych věděl, s kým mám tu čest, případně od vás odkoupím videozáznam a nechám vás také zbohatnout.. :-) Můžete něco poslat?

Reakce P.Vytopila, který na soutěži byl, volal mi, upřímně se zajímal, co mě k tomu vedlo, sehnal si video, pozval mě na trénink, abych pochopil jeho pojetí šermu atd. Nemusím s ním ve všem souhlasit, ale od něho svoji kritiku bez problémů přijímám - cítím, že chce pochopit mě a já na oplátku chci pochopit jeho - neválčím, diskutuji, na rozdíl od Žídka, Slepičky, Nůska.
Důležité je podotknout, že stojí také na jedné asociačně - Magisteriální lodi a tedy na "druhé straně barikády" :-)!
Za celou dobu, co se známe, jsme prodiskutovali již spolu takových 5h. čistého času (o šermu) a neslyšel ode mě sprosté slovo na jeho adresu - proč? Neměl jsem potřebu. Byl sice v opozici, ale choval se slušně. Zrovna tak jsem se bavil (na Spiši) o šermu předloni s Borkem a byla to debata bez problémů, mnoho mně dala a posílili jsme "bojový" šerm, abychom mohli lépe chápat šermířské souvislosti.
Loni nám poradil, jak vytvořit bezpečné náhražky mečů a cvičit šermířké techniky na "tvrdo".
Jediný závažný střet mezi Novicou a Berounskými byl ten, že Borek nepije a Standa neumí tančit na podiu pogo (hrozně kolem sebe kope) a při skoku z podia do náručí novičáků byl strašně těžký :-)
Pokud máte pocit, že jsme nerozluční kamarádi, tak to nejsme - jsme konkurenti a vidíme se jen na soutěžích, ale chovají se k nám korektně a my jim to oplácíme.
Takže kolik lidí zde, co jsem jmenoval je z Asociace / Magistéria a nějakým dílčím způsobem nám pomohli... Potom si asi nemohu myslet a napsat "celé Magistérium a sociace stojí za prd..."

K mé hrubosti aroganci v prvním článku...
Vím že šermíři jsou všichni slušní chlapci z dívčí školy a slova jako "jděte do hazlu" je musela nutně rozhořčit a zklamat. Strašně se vám omlouvám - podcenil jsem vás.
Někteří z vás tak odporný, arogantní výraz slyšeli, četli prvně a jistě jste měli zkažený celý den, až jste pozapomněli na podstatu věcí, na obsah mého článku...
Nebo jste ty slova - kritiku nechtěli slyšet, zabývat se tím a bylo jednodušší mně dát nálepku hrubiána, blázna, lháře, tvůrce své negativní popularity, zbohatlíka (video-cd)... atd. Vše se hodí do krámu víc než názor, na kterém může být něco pravdy.
Zajímavé je, že jste na druhý věcný článek již tak bouřlivě nereagovali přestože jste volali po věcné a slušné diskuzi...

Pro zajímavost :-)
Mistr Koza asi v roce 1992 v reakci na můj slušný, nepříjemný článek na jeho adresu řekl: "Čo to ten zajebaný Kokot tára?!"
Veřejně to na nátlak P.Nůska přiznal předloni na závěrečném vyhodnocení na Housově Mlýně (byli tam jen šermíři). Podali jsme si ruce a takto jsem se poprvé seznámil s Mistrem Kozou a bylo to fajn!

Dále na naší adresu, před diváky, bezprostředně po našich ukázkách při bodování padli už příjemnější slova: (Nůsek + Koza) "Pardon, ale byli jste kurva dobrý!"

Kde jste teď VY pokrytečtí mravokárci – já vám to řeknu a ulevím si – v řiti...

Ale protože je to slušný článek pro slušné lidi vrátím se k tématu...

Pokud jste to dočetli až sem, věřte, že pro některé z vás to bylo nutné a doufám v to, že jste mě lépe pochopili - máte o mě více informací.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Jak soutěžit

Byl jsem vyzván k napsání konstruktivního článku jak soutěžit.

Toto vyprovokovali mé kritické články na adresu loňské soutěže na Housově Mlýně...
A články, které napadali samotné Jádro Asociace v čele s mým (teď již soukromým sporem :-)) se soukromou osobou A. Žídkem a následně se soukromou osobou panem Slepičkou, která byla nechtěně vtažena (nikoli mnou) do našeho soukromého sporu s p.Žídkem.... :-)
(Podrobně viz články TOS 1 a TOS 2)

Než se začnu podrobně rozepisovat, je třeba se zamyslet nad tím, jestli je žádoucí soutěžit.
Novica má velké soutěžní zkušenosti a jak jsem nastínil v úvodu, vedlo nás k tomu především to, že jsme chtěli dokázat našim odpůrcům, že náš jiný styl se lidem líbí a má právo na život a skutečná potřeba po znovuzaložení Novicy se zviditelnit - nikoli planými řečmi na netu, ale skutečnými výkony na place...
(podrobně na našich internetových stránkách... www.sweb.cz/novica)

Co nám to přineslo....?! Skutečně se o nás začalo psát, seznámil jsem se z mnoha zajímavými lidmi, získali mnoho zkušeností, dostali nabídky na zajímavé akce, dostali se na několik velmi zajímavých natáčení (dobré prachy = koryto :-) a v podstatě všeho, čeho jsme dosáhli, za to vděčím pracovitosti svých svěřenců a soutěžím.
Když jsme poprvé vyhráli haluzově Budyni, tak jsme chtěli vyhrát po druhé a potřetí. Dostali jsme motivaci, chca nechca, výhra je příjemná a chlapi jsou soutěživí...

Takže nejen soutěže, ale i nesoutěžní festivaly, ba i ukázky před bitvou mají svůj význam. A pokud nemáte tátu na Barrandově a chcete se trochu prosadit, tak vám nic jiného nezbývá. Musíte makat, být dobrý a vystupovat a doufat, že si vás někdo všimne.
To byla naše cesta a tak já chápu naše zviditelnění...

Otázkou ale je, jestli i jiné šermířské skupiny, jednotlivci se chtějí prosadit, mají vůli trénovat a vystupovat - nést svou kůži na trh.
Novica je nastavená tak, že se chce líbit divákům, proto v podstatě děláme šerm - líbí se nám potlesk. Je zde však spousta lidí, kteří se spokojí s odfláknutým vystoupením a mají stejnou radost např. z dobového kostýmu, nového meče...nebo jen z toho že třikrát do roka jedou vlakem v kostýmu na bitvu... (podrobně v mém článku "Bitevní vřava očima pat. Slavíčka").
Těch lidí, kteří se věnují z různých pohnutek šermu je mnoho a vážím si všech, kteří to dělají naplno. Ať je to dřevárna v lese, nebo opravdová studie starých bojových technik, co zde dělá p.Vytopil (Vytouš), dokonce jako fantasy šermíř obdivuji extrémního uchyla( :-) ) Wothana, který si shání látku na košili v Anglii. A na jeho bitvě nás svlíknul do spoďárů a nechal nám jen klacky a ještě musel zavřít obě oči, aby jsme byli 30% historický, dle jeho názoru... Tak jsme tam kaskadéřili jak o život, aby se mu to vyplatilo... :-)

Shrnutí:
zájem o soutěže bude mít asi tak 20% šermířů. Těch, co jsou nastavení přibližně stejným směrem jako my.

Šermíř – porotce. Kdo to je?

Šerm - vystoupení se dá dělat mnoha způsoby a je podobný tanci, zpěvu... Moje ideální představa šermíře je člověk, který dělal alespoň 3 roky sportovní šerm, v nouzi nějaké bojové umění. Zde dostane první ponaučení o pokoře, tréninku, zjistí něco o nohách, rovnováze, těžišti, setrvačnosti, reakční rychlosti, vytrvalosti, bojové vzdálenosti, životosprávě, podmíněných reflexech a mnoha dalších...
Poté by měl studovat dále přesné historické techniky (vždy je lepší pod zkušeným vedoucím - mistrem).
Mistra však nedělá glejt či množství žáků za rok, ani jeho schopnost šermovat, ale vždy osobní přístup k žáku, schopnost aplikované šermířské techniky upravit dle potřeb žáka tak, aby bylo vše funkční a reálné.
Přiklad: jedna technika - dva rozdílní žáci. Jeden je rychlý na nohy, druhý má lepší ruce...pokud oba o svém problému vědí, dá se z toho těžit.
Převedeme-li to na skupiny, vždy je něco za něco. Vysvětlím:
Pokud se max. věnuji historickým technikám, již nemám tolik času na scénické pojetí šermu. Tam, kde já u našeho souboje (akce) přimhouřím oči a pustím z pohledu bojového šermu tak trochu kravinu - divák to ocení více... (ale z mého pohledu správně)
Pokud na toto koukne někdo s vědomostmi Vytouše - z jeho pohledu je to špatně a má také pravdu.
Takovýchto aspektů a úhlů pohledu je mnoho a pro člověka v porotě to není lehké rozpoznat a ocenit - není to jen o "výkonu",ale i o pocitech.
Pokud je někdo vytížený šermíř, hodně natáčí, nikdy nemůže nacvičit bitvu tak, jako to cvičíme my a nebude mít tak dobré výsledky, protože (viz. naše videa) dvanáct lidí neskutečně dře a musí to být secvičené na vteřiny přesně.
Oni si to dovolit nemohou, protože musí myslet na to, že budou mít třeba dva, tři, čtyři lidi někde na natáčení a musí své vystoupení mít nafukovací. Teda není to o tom, že jsou horší šermíři, ale film dá peněz více a nějaké zdejší vystoupení si také musí udržet. Na jejich místě bych se choval naprosto stejně.
Naopak my bychom neměli tolik trpělivosti a profesionality při natáčení, kdy dostanete herce "dřevo" a máte si s ním připravit kvalitní hvězdný souboj, na který se bude dívat půl zeměkoule. Při konečném výsledku, kdy to nedopadne (z pohledu nás šermířů) dobře, to dostane sežrat šermíř... Nikoho nezajímá, že herec byl dřevo.
Tak bych mohl pokračovat do nekonečna.
Pokud budeme hodnotit skupinu co by porotce, bude to vždy jen jeho "názor" a jeho úhel pohledu...

Vzhledem k tomu, že se Novica každý rok účastní alespoň jedné soutěže mohu tvrdit,že máme zkušenosti ze soutěžemi a své vím i o porotcích... :-)

Pokusím se teď sestavit ideální pravidla - tak jak to vidím sám:

 1. pořadí skupin se losuje. (nevýhodné časy na vystoupení jsou kolem oběda, atd.)
 2. nikdo nemá šanci na opravnou jízdu
 3. nemění se pravidla během soutěže
 4. všem se vytvoří stejné podmínky
 5. před vystoupením ohlásí skupina jméno choreografa (školy šermu), scénáristy, režiséra atd. (Tímto se zabrání debatám typu: kdo je lepší Lars nebo Magistérium. Ať promluví činy a skutky a né prázdná slova!)

Porota - šermířská odborná porota, nestranost, zaujetí...

Zde se lidskému faktoru nevyhneme... Vždy se každý z nás trochu nechá ovlivnit a k něčemu tíhne více či méně. Představa, že Novicu hodnotí Nůsek, Slepička, Žídek a třeba Spáčil(abych nedělal protipól) je pro mne šílená ... :-)
Nejen z důvodu, že bych si myslel, že nás chtějí poškodit, ale v případě našeho vítězství mohu křičet, že je žere třeba svědomí... :-) Takže nestrannost je důležitá.
Nikdy nikdo nevybere porotu ideální, která bude sedět všem soutěžícím, ale dá se to trochu potlačit.

Výběr šermířské odborné poroty - pro hodnocení celého vystoupení skupin.

 1. V porotě by mělo být alespoň min. 10 lidí. Je to hodně náročné, ale čím více tím lépe. Sázím na šermířskou hašteřivost, nesnášenlivost, závist. Takže neznám 10 českých šermířů, kteří by se shodli.. :-)
 2. porota by měla být vybíraná nejlépe ze zahraničí,aby neznala zdejší poměry... Samozřejmě to by bylo obtížné, tak alespoň použít klíč - dle krajů regionů.
 3. Po vystoupení každý porotce (bude mít 0-10 bodů) odevzdá svůj hlas (sám za sebe) do hlasovací urny. Vše tajné a nesmí se dohadovat mezi sebou, ukazovat si, kolik kdo dal bodů. Budou mít vyhrazená místa např. v první řadě mezi diváky a budou sedět odděleně.
 4. Sečtení bodů až na závěr.
 5. Nahlas a zřetelně ohlásí výsledky a vítěze soutěže.. :-)

Skladba poroty - co kdo bude hodnotit

 1. Technika šermu - technologie
  Počet a přesnost šermířských technik (2 porotci - kteří nejsou zastřešeni pod jednou organizaci. Mám na mysli Asociace, Magistérium atd.)
 2. Historičnost použitých technologií
  Zde mohu směle napsat, že tam nemůže sedět nikdo jiný než P.Koza
 3. Choreografie soubojů
  Logické napojení jednotlivých šerm. technik, razance, dynamika, nové nápady, rychlost - tempo, bezpečnost šermířů i diváků a porotců. atd. (zase šermíř – porotce, který nemá společnou skupinu, asociaci, školu a pod. s ostatními předešlými porotci)
 4. Kaskadéřina
  Zde bude jeden porotce hodnotit zvládnutí pádů a nebezpečnost šermířských výkonů, hoření atd...
  Jsou však zbraně - styly (např. Francie - kordík), kde se třískání o zem moc nehodí. Ale i tyto zbraně mohou být nebezpečné. Navrhuji, aby měl kaskadér poradce (šermíře), který upozorní kaskadéra na nebezpečné momenty. Např. bod na obličej v rychlém tempu a sok provádí úhyb na poslední chvíli a pod. Skupina s tímto zaměřením může před vystoupením upozornit na již zařazené prvky např. zpomalenou ukázkou. Myslím že jich nebude mnoho...
 5. Scénář, režie, výprava
  Hodnotí scénář, režii, herecké výkony, chování aktérů, divadelní pohyb na place, dodržení charakteru postav atd... Toto zvládne jeden dobrý a fundovaný rejža - zase doufám nebude ničí kámoš a nebo bude alespoň čestný a spravedlivý.
 6. Historičnost
  Zde se bude hodnotit věrohodnost a historičnost zbraní, kostýmů, kulis atd.
  Skupiny, které nejsou historického zaměření (např. Novica) mají zkrátka smůlu. Musí více makat v jiných kategoriích, aby obstály. Pokud bychom udělali nějakou výjimku, tak by ji zneužívali skupiny, které třeba z finančních důvodů nemají na kvalitní oblečení...
  To však neznamená, že by na našem vystoupení nic historického nenašel - třeba stůl za dva body... :-)
 7. Divácká porota
  Protože je to soutěž také pro diváky a ty především po zbytek roku "hodnotí" naše výkony, dávám jí veliký prostor. Vylosovaní diváci by měli být tři: muž, žena, dítě do 10 let, abychom trochu napodobili naše běžné publikum... pokud by byla přehlídka dlouhá, je možno působení divátské poroty časově omezit na třeba tři vystoupení a potom volit znova. Není to ideální, ale lepší než nic. Dobré by bylo diváka v porotě nějak finančně (dárkem) motivovat, aby vydržel třeba celé dopoledne. Pokud hlasují všichni diváci, je to nejlepší, ale kdo z nich tam vydrží sedět celý den? Takže třeba kolem poledne je diváků málo - jdou na oběd. Přijde bouřka, diváci odejdou a pod.

Finance:

Samozřejmě pořadatel těchto akcí doufá, že nebude alespoň v mínusu a nese rizika, ale na druhou stranu si musí vážit všech těch lidiček, kteří mu přijedou a vytvoří program.
Takže u malých fesťáčků (málo diváků) je slušnost mít zajištěno pro učinkující dostatek kvalitního :-) jídla, rozumné spaní a nějaké to pivko (soudek) jako prémii a placený benzín.
Pokud toto nemohu zajistit a garantovat, tak raději nic nepořádat !!!

U velkých akcí by bylo záhodno těm lidičkám, co se "mlátí" smrknout ještě k tomu nějaký ten peníz, nebo hodnotné ceny. Všichni ti, co vlezou na plac před porotu, diváky si to opravdu zaslouží...

Prostředí

Akce tohoto typu je nutné pořádat na místech, kde diváci mohou pohodlně sedět a mají takříkajíc vše u huby. Výhodná jsou letní kina, divadla ve stylu amfiteátrů a podobné objekty. Ideální je prostředí hradu Budyně...
Např. hrad Točník je svým členěním, zázemím, přístupem, roztříštěnou pozorností diváků, davy náhodných turistů na pořádání takovýchto akcí většího typu naprosto nevhodný. Atmosféra publika, které se přijelo podívat jen na šermíře je daleko lepší než náhodně procházející se výprava turistů!!! Samozřejmě letní kino někde na kraji Prahy vyžaduje rozsáhlou reklamní kampaň, ale co se týká reakce publika je to vždy super.
Ale co bych vám radil, vždyť jste starý mazáci... :-)

Pokud by se podařilo takto z organizovat nějaký festival - přehlídku, tak by to bylo opravdu to, co jsem zatím poznal.

K Asociaci – K rukám prezídia...

Vím, že Asociace chystá na Točníku nějakou akci. Pokud nejste měkký, tak toto bodování vyzkoušejte sami na sobě (a výsledky by nás hodně zajímaly), ale především zjistíte, co že se vám zdá v mém "sporu" ze soutěže v Táboře malicherné. Pokud sami soutěžíte, dostanete na to trochu jiný pohled. Především však budete moci vychytat případné nedostatky. Kdyby vám chyběla zaručeně nestaranná porota, Novica se dobrovolně a zadarmo hlásí – celá až na mě, já bych se věnoval své kameře.
Ano, čtete dobře mezi řádky - takováto vnitro-asociační soutěž by znamenala pravděpodobně její rozpad... :-)
Proto tuto mojí narážku přejdou mlčením...
No tak jako tak není to v zásadě konstruktivní narážka, která by vedla ke zkvalitnění českého šermu - proto tu soutěž pro šermíře plánujete. Nebo se pletu..???

Já vím, už jsem zase hrubý, arogantní, egocentrický, samolibý, vychloubačný, rýpavý, nemám rád školy, Magistérium, asociace všeho druhu, P.Kozu, vydělávám na cd, lžu a Borek mě zato usekne hlavu, protože je nejlepší... :-)

Z pozdravem mé strany.
Mně se líbí, že jsem rád.

Myšák – Novica

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster