Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Krása chladných zbraní - recenze 21. duben 2004 09:45:00
 

V roce 2001 vyšla v nakladatelství Slovart velkoformátová obrazová publikace autorů Juraje Hradského a Pavla Habáně Krása chladných zbraní. Doporučená prodejní cena 499,- Kč se možná také podepsala na nižší prodejnosti a nyní se konečně dostává knížka na pulty sítě prodejen Levné knihy, kde je nabízena za podstatně rozumnějších 199,-. Vyplatí se ale i tato snížená částka?

První věc, která při prvním otevření knížky přijde do oka, je absence jakékoli fotografie. Obrazová publikace bez fotek? Ano. Veškerá zobrazení zbraní (a je jich přes 140, pochvy neočítaje) jsou provedena kresbou, resp. malbou, místy doplněny o pérovky a schématická vyobrazení zbraní. Nenapadá mne mnoho důvodů, proč autoři dali malbě přednost před fotografiemi. Snad jedině v případě téměř setřených rytin na čepeli, které mohou na jediné fotografii vyznívat nejasně, by obraz mohl, pokud malíř pracuje podle originálu nebo souboru velmi kvalitních fotografií, podat lepší výsledek než fotka. Bohužel takhle knížka Krása chladných zbraní nefunguje. Některé ilustrace (např. ferdinadská kůsa nebo ruská halapartna) dokonce vzbuzují dojem jen narychlo nahozených skic.

Cíl a smysl vydání knížky pro mne zůstává také záhadou. Obrazová část zcela jasně plní funkci danou názvem. Vybrány byly ilustrace honosných zbraní, zdobených tausií, nielem, rytinami, leptem, zlacením, drahými kameny atd. Textová část se pokouší jednak doprovodit popisem zobrazované zbraně (často je však v textu podrobně zmiňována zbraň, kterou ve vyobrazeních nenajdeme - například korunovační meč sv. Václava), jednak se text snaží být jakousi encyklopedií chladných zbraní. A tady jsem vůbec nebyl spokojen. Nepochopil jsem třeba proč kniha o většině zbraní obsahuje dvě zmínky - každou v jiné části, někdy naprosto duplicitní (např. sudlice je popsána na stránce 59 a prakticky stejnými slovy i na straně 122) a o jiných zbraních se nic nedozvíme. Například dýky jsou podle mne dost stroze odbyty. Neuvidíme tu žádnou barokní dýku s rozvírací čepelí, tolik populární exponát většiny zámeckých zbírek, svádějící průvodce k fantastickým teoriím o rozevření po vniknutí do těla. Žádný bazilard, natož tulich nebo alla stradiota. Neuvidíme tu ani žádný stilet, svého času velmi rozšířený šperk, a jeho funkce je v textu degradována na pouhý měřicí nástroj dělostřelců...

Obecně známé tvary klasických zbraní, jako je meč nebo palcát jsou schématicky nakresleny s popisky jednotlivých částí. U zbraní exotičtějších se musí bohužel čtenář spokojit s popisem textovým, podle mého názoru většinou nepříliš zdařilým. Třeba korseku jsem si nechal po přečtení popisu namalovat od několika laiků - kolegů v práci. Výsledky byly diametrálně odlišný, popis byl každým pochopen jinak. Vzhledem k vynaložené práci na nakreslení barevných velkoformátových ilustrací bohatě zdobených zbraní, považuji absenci více schématických nákresů ostatních zmiňovaných zbraní za největší mínus knihy, zvláště pokouší-li se kniha obsahově o encyklopedický ráz. Prostoru je na stránkách habaděj.

Co se týče samotného textu, nemůžu říct, že by obsahoval snad přímo chyby, ale našel jsem dost nepřesností nebo zavádějících či neúplných údajů. Například jakýkoli žlábek na čepeli je zde označován za výbrus za účelem odlehčení čepele. Nenašel jsem jedinou zmínku o tom, že by žlábek mohl být také kovaný, tedy bez vlivu na hmotnost čepele, zato s vlivem na pevnost zhutněním materiálu a profilováním průřezu. Autoři ignorují teorie o příbuznosti schiavony a skotského meče, nebo je z textu možno nabýt dojmu, že flachion bez důlkované čepele neexistuje, heibmesser má v rukojeti zásadně pět otvorů pro nýty, katzbalger byl nošen výhradně v kočičí kůži atd.

Další věcí, která mi u takovéto knížky chybí, je doplnění popisu zobrazovaných zbraní o místo uložení zbraně - muzea či expozice, kde si lze zbraň prohlédnout.

Ještě jedna technická poznámka - u některých obrázků je chyba sazby - třeba dvorský kordík a indiánský tomahawk jsou z části překryty bílým okrajem sousedních obrázků. U knížky s prodejní cenou půl tisíce jde o neomluvitelnou chybu.

No a když už tedy hledám ty hnidy, tak napíšu i poslední - knížka má divnej formát. Je o kus větší než A4 a v knihovně mi z řady podobných vyčuhuje. U knížky, která by mne svým obsahem lákala brát ji stále dokola do ruky bych to považoval za plus, tady snad ani ne.

Jestli tedy chcete získat celkový přehled o zbraních, pořiďte si Křížkovu encyklopedii. A jestli chcete vidět krásné zdobené zbraně pořiďte si v antikvariátu knížku Vzácné zbraně a zbroj (Naše vojsko, 1986), najdete v ní spoustu zde namalovaných zbraní na fotkách s mnohem pečlivějšími popisky. (schválně pak srovnejte malovaný obrázek a fotku ferdinadské kůsy, kde je rytina na čepeli lépe viditelná:-)

Kniha ve Slovartu: http://www.slovart.cz/default.asp?Hledej=zbran%ED&slovart=zobraz

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster