Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Soutěže a hry

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Pampalíny 17. březen 2005 22:20:54
Tady je taky pár zajímavostí forum.livinghistory.cz...
Petr Fantyš 16. březen 2005 07:42:07
Ahoj trochu upravím pravidla fotbálku
Správně jsou družstva smíšená. Děvčata hrají v šatech a muži by meměli hrát jen v košily. Dále se za zády v obou rukou drží tak třicet centymetrů dlouhý klacek a nesmí se pustit. Je to maso.
Další hru kterou hrajeme na Křešicích. Vezme se velké kolo sýra ( u nás dřevěný kruh průměr 50 cm cca 2 kg) a pustí se z prudkého kopce.
Varianta lehčí. Účastníci se na pokyn rozběhnou a snaží se kolo dohnat, chytit a dopravit na start. Je možné kolo krást atd.
Varianta horší. Účastníci stojí ve svahu a chytají kolo rozjeté rovnou do rukou (nedoporučuji :))
Další hru jsem nikdy nehrál, ale musí být supr. Hra o chleba. Vezme se libovolný počet účastníků třeba dvě vesnice. Určí se herní pole tak minimálně 10 km. Družstva se rozdělí na pátrače, nosiče, obránce a další. Ve středu hrací plochy startér předá jedné straně chléb a začne mela. Úkolem je samozřejmně dopravit chleba do cíle své strany. Povoleno je vše kromně zabití protivníků. Ten kdo prohraje platí žranici druhé straně. Hra je francouzská
Ahoj Petr Fantyš Rotyka
Pampalíny 15. březen 2005 20:55:39
To je super ten fotbálek - to musi byt bouli :c) Urcite to s prateli vyzkousime... Pro kelty prikladam neco ze stranek Bratrstva Keltu:

- Keltské hry
1) Galský souboj – stará keltská hra při které Druid vytvoří kruh z mouky a soupeři se z něj vytlačují. Soupeři jsou vysvlečeni do půl těla. Jsou zakázány údery, chytání je povoleno pouze za trup těla. Vítěz získá cenu.
2) Hod kládou – jedna z disciplín skotských her. Účelem je dohodit co nejdále asi 3m dlouhou kládou. Kláda se při hodu musí otočit ve vzduchu. Účastníci budou soutěžit po skupinách a výherce skupiny získá cenu.
3) Lov kance – účastníci budou vrhat 3 oštěpy na figurínu kance. V případě alespoň 2 zásahů získá účastník cenu.
4) Rozdělávání ohně – v časovém limitu budou 3 účastníci rozdělávat oheň pomocí křesadla. Pazourku a troudu. Kdo oheň rozdělá jako první, získá cenu.
5) Kvíz – účastníci budou rozděleni do skupin a budou odpovídat na Druidovi otázky z keltské historie. Vítěz skupiny obdrží cenu.
6) Souboj bojovníků – boj mezi dvěma soupeři bude probíhat štítem a vycpanou punčochou. Vítěz získává cenu. Zvláště vhodné pro děti.
7) Hod kamenem na Římanovu nohu. Účelem hry je těžkým kamenem strefit nohu figuríny Římana. Komu se podaří nohu zasáhnout, získá cenu.
Mrkvoslav 15. březen 2005 19:04:41
Taky něco přidám:
Gotický fotbálek (odkoukáno od Rotyky)
2 čtyřčlenná družstva v kruhu cca 10m průměr, který má uprostřed jámu. Hraje se hadrovým míčem (většinou nepravidelná hrouda hadrů), který se hráči snaží dostat jako poslední do jámy uprostřed. Bod získává to družstvo, jeho ž hráč se míče (hroudy:) dotkne jako poslední. Proto je nutná přítomnost rozhodčího, který má vždycky pravdu :) Dá se hrát buď na čas, nebo na skóre... Každopádně v obou verzích je to docela maso - doporučuji :)
Pogik 15. březen 2005 15:03:46
To je preci výborný nápad, zkusím se porozhlédnout po počítači a po mě známých serverech a dyštak bych taky něco dotlacil.
Pampalíny 15. březen 2005 09:14:42
Pro to tu ty hry dávám, abych se s nimi podělil. :-) Myslím si, že syslit informace jen pro sebe je ubohé. Tobě i všem ostatním nabízím zaslání i her mailem, bude to propracovanější a asi tam budou i hry, které asi dobové nejsou, ale vypadají tak - jako to držení mečů apod.

My ty hry máme na naši Oslavu Slunovratu, kde se fakt ujaly. Ale dají se použít i pro interní akce - vytvořit 2 družstva (rody) a je to mazec :c)
Pogik 15. březen 2005 08:22:11
Myslel jsem to upříměa ptám se proto, že já ne tábory jezdím a jistě se mi některé tvé hry mohou hodit, teda pokud by ti to nevadilo, že bych je takto využil.
Chápu tě, že se obáváš toho, zda to není nějaká ironická narážka na tvé snažení, naopak tentokrát jde o obdiv. Skutečný obdiv, vím, že se to moc mezi šermířema nevidí, ale je to tak.
Pampalíny 14. březen 2005 19:40:31
Pampalíny(14. březen 2005 15:26:24) : Ted teda nevim, zda to myslis ironicky? Pokud jo, tak jsem se jen snazil ostatnim nabidnout nejake zajimave zpestreni verejnych akci. protoze chci videt navstevnika, kterej bude hodinu mlit obili. Ale u her ho udrzis po mnohem delsi cas.

Jinak v zivote jsem na tabore nebyl, ani jako decko a ani jako vedouci :-)
Pogik 14. březen 2005 16:02:05
Pampalíny, nejezdíš náhodou s dětma na tábory? To fakt super, jak hry sem sipeš jenom ty.
Pampalíny 14. březen 2005 15:26:24
DRŽENÍ MEČŮ

Silová soutěž zaměřená na výdrž. Ačkoliv hra vypadá velmi dobově, líbí se jak hráčům, tak i divákům, má asi kořeny v současnosti. U hry mi není známá žádná historie a tato hra ani nijak nenapodobuje boj, neposiluje důležité svalstvo či jinak výrazně nerozvíjí fyzickou kondici. Přesto se dá s úspěchem použít a proto ji zde uvádím.

Typ hry: hra zaměřená na fyzickou výdrž

Pravidla: Dva soupeři stojí vedle sebe a na povel pozvednou meč (jedno jakou ruku zvolí). Ruka nemusí být napjatá, ale žádná část meče se nesmí dostat na úroveň hlavy. Je vhodné vyvolat povzbuzování kamarádů či "diváků" - hra se tak určitě protáhne. Prohrává ten, kterému klesne ruka první. V jednom souboji se hraje na jedno vítězství. Je vhodné také měřit čas, ale
vítěz pokračuje do dalšího kola. První dvojice se určí losem.

Rekonstrukce:

Jedinou vhodnou rekonstrukcíjsou meče. Pro hru je však vhodnější volit meče těžší, aby se zbytečně neprotahovala (někteří borci udrží 5 kilo nad hlavou i 6 minut).
Pampalíny 14. březen 2005 14:34:39
ZÁPAS V KRUHU

Kontaktní silový zápas zaměřený na soupeření jednotlivců ve dvojicích. Svým kontaktním provedením se jistě nedá považovat jen za hru, ale spíše za souboj a je tedy vhodný spíše pro dospělé. Tato hra se hrála například u Keltů a svým podáním se vlastně jedná o základní silové soupeření - vytlačení protivníka vně z kruhu známé z mnoha kultur. Absence tohoto souboje by byla u Slovanů skoro nemyslitelná.
Zajímavé je možnost rituálního pojetí tohoto zápasu, kdy žrec (v keltském pojetí druid) označí obvod ringu moukou. Tento žrec by také zápas zahájit (efektní je zahájení vyhozením hrsti mouky do vzduchu - úlitba bohům), měl také dbát nad regulérnosti zápasu a požehnat vítězi. Dá se však předpokládat, že pokud byly hry součástí slavnosti Slunovratu, tak největší odměnou jistě vítězi byla pozornost od dívek během nočního kupala. Je také možné, že podobný zápas mohl rozhodovat špatně řešitelné spory.

Typ hry: silový kontaktní souboj.

Pravidla: Žrec (rozhodčí) vyznačí moukou kruh v průměru okolo 3 metrů. Kilo mouky musí stačit. Protivníci se postaví naproti sobě a na povel se do sebe zaklesnou. Zakázány jsou veškeré údery a kopy. Ten kdo dostane alespoň jednu nohu protivníka vně z kruhu vyhrál. Velmi vhodné je (obzvláště u dívek :-) bojovat bez košile a případně bez bot (ale na trávě).
V jednom souboji se hraje na jedno vítězství a vítěz pokračuje do dalšího kola. První dvojice se určí losem.

Rekonstrukce:

Jedinou možnou rekonstrukcí, kromě vhodného oblečení a samotného pojetí hry (využití žrece) je a samotná mouka. Nenutil bych nikoho, aby si pěstovoval vlastní dvouzrnné obilí a to pak následně drtil, ovšem použitá mouka by měla být přinejmenším tmavá. Bílá mouka byla velmi vzácná a pochybuji, že by jí naši předkové v takovém množství plýtvali!
Jiskra 13. březen 2005 18:52:22
pampaliny: Uvitam cokoli k veci, ale vlastni zkusenosti moc nemam. Teprve nedavno me napadlo, ze bychom se mohli i dobove bavit.
Jiskra 13. březen 2005 18:50:59
radar: Sorry. Mail je "Jiskra.moredhel@seznam.cz". Bydlím v Praze. Specializujeme se na ceske zeme do roku 1278, ale mne zajima i spousta veci mimo.
Co se tyka obrazu, tak Viden je prio mne lehce z ruky, ale dik.
Pampalíny 13. březen 2005 10:06:36
Radar - co najdes, tal muzes poslat i mi na petr@v-klub.cz Diky
radar 11. březen 2005 13:36:24
Jiskra(10. březen 2005 16:02:25) : neco najdes v manessu (hazeni kamenu), neco se da najit i jinde. Odkud jsi, co delas za obdobi? Jinak hcces-li veci )i ten kodex), tak sem fakt hod mail, neb jinak Ti to poslat nemohu.
Pokud chces ale vyobrazeni her, tak existuje obraz primo od tusim P. Breugela, ktery se jmenuje hry (1560) - je vystaven v Kunsthistorisches Muzeu ve Vidni.
Pampalíny 10. březen 2005 19:04:39
Sorry ty jsi chtel dobove zobrazeni a ne foto :-) Tak to nemam. Priznam se, ze po tom ani nijak silene nepatram. Spise se snazim(e) najit odkazy a ty pak implementovat "pro nase obdobi".
Pampalíny 10. březen 2005 19:03:36
Dej sem mailik Jiskro, poslu ti to ve Wordu. Hry prihodím, ale ocenil bych i nazory/zkusenosti ostatních. Fotky nemam, ale pri letosni akci je zkusim poridit. Zalezi na tom, jak moc bude frmol. Zatim je to na umreni.
Jiskra 10. březen 2005 16:02:25
Jen přihazuj další hry. Nemáš k tomu i nějaké dobové zobrazení?
Pampalíny 03. březen 2005 19:25:25
Pitomý uvozovky, server mi je tu nebere. Pokud se mi podaří tady obnovit diskusi a nápady, tak rád přihodím další hry.

Budu vdecny za dalsi typy a rady.
Pampalíny 03. březen 2005 19:23:42
SOUBOJE S BIJCI

Silová hra zaměřená na soupeření jednotlivců ve dvojici. Hra se dá hrát od doslova malých dětí (je zábavné vidět 8miletou holčičku jak tahá bijec 3x větší než je sama) ovšem s tím, že si připravíte alespoň dvě velikosti bijců. Hra se pravděpodobně hrála v mnoha obdobích naší historie.

Typ hry: silové soupeření jednotlivců.

Pravidla: Hráči bojují na „kladině“ – tedy trámu nebo upevněné kulatině. Tato „kladina“ může být případně upevněna i nad zemí (nedoporučujeme však pro děti a umístit ne více než 50 cm nad zem). Soupeři se snaží srazit protivníka z „kladiny“ a jakýkoliv dotyk země, včetně jeho neživé části (bijce), je považován za prohru.
Kladinu je třeba zvolit minimálně 3,5 metru dlouhou (lépe však 4-6 metrů). V jednom souboji se hraje na tři „pády“, vítěz pokračuje do dalšího kola. První dvojice se určí losem.

Rekonstrukce*:

1. Kladina: není to sice správné, ale dá se použít přímo trám, který je však vhodné osekat sekerou (aby nebyly vidět záseky od pily). Vyvýšení „kladiny“ se dá pomocí vzpěr (myslím, že to není třeba rozepisovat). Nepoužívejte jehličnaté dřevo, ať pryskyřice někomu nezničí drahé botky.
2. Kulatina – pokud použijete kulatinu, jistě se dočkáte více zábavy (jako diváci), ale nesmíte kmen čerstvě osekat od kůry– navíc se vyplatí bojovat bosky a nikoliv v botách, takže hra tak dostává trochu jiný rozměr.
3. Bijce: Délka tyče pro děti může být okolo 1,6 metru a 2,5 metru pro dospělé (nejlepší délku si určíte sami). Na konce tyčí navážete měkkou část (starý textil :-) a obalíte buď lněným textilem nebo kůží (dbejte na to, aby před výrobou byly tyče dostatečně vyschlé). Dobovější by zřejmě bylo vytvořit na konci vak a vycpat ho bylinami a pískem, to už je na Vás.

* jedná se o náš předpoklad. Dochované podklady jsme speciálně nevyhledávali. K výrobě jsou však použity (na viditelné části) zásadně v minulosti dostupné materiály, a naše „rekonstrukce“ se dá se předpokládat jako možné - každopádně nevypadají špatně.
Pampalíny 03. březen 2005 19:03:52
MEČÍKY A KRUHY

Jednou z poměrně jednoduchých her na rekonstrukci, je v mnoha ohledech dochovaná hra "Mečíky a kruhy", použitelná snad pro „všechna“ období.

Typ hry: soupeření dvojic

Pravidla: Jeden ve dvojici hází kruhy (zpravidla 3 až 10) tak aby je druhý zachytil na meč či mečík. V dalším kole se mohou ve dvojici vystřídat a jako zpestření, které má vždy úspěch, lze jednomu ze dvojce (tomu s mečíkem) zavázat oči. Vzdálenost na kterou se hází je individuální. Nám se osvědčilo 2 (jen pro malé děti). 3, 5, 7 metrů.
Samozřejmě úspěšný hod (zachycený kruh) se počítá za bod a ta dvojice s více body vyhrává.

Rekonstrukce*:

1. Kruhy: z vrbového proutí, splétané podobně jako cop, případně zpevněné konopným (lněným) provazem. Průměr kruhů většinou okolo 20 - 25 cm. Při pletení zvolte tenčí a živé dřevo.
2. Mečík: Z lísky či jiného rovného dřeva se udělá "meč" i "zástěna", kterou připevníte konopným (lněným) provazem. Stejným provazem se vyplatí zpevnit i rukojeť (a podlepit klihem). Vždy pracujte s vyschlým dřevem, jinak vám úvaz po vyschnutí spadne dolů!

* jedná se o náš předpoklad. Dochované podklady jsme speciálně nevyhledávali. K výrobě jsou však použity zásadně v minulosti dostupné materiály, a naše „rekonstrukce“ se dá se předpokládat jako možná - každopádně nevypadají špatně.
Pampalíny 03. březen 2005 18:43:46
Možná je velká škoda, že se tato diskuse vůbec nerozběhla. Takže se ji pokusím oživit. Domnívám se, že se většina z nás honí za rekonstrukcemi řemesel (mnohdy velmi drahých a náročných) a přitom zábavu vynechávají. Přitom hodně her se dá připravit poměrně snadno.
Rád bych kdyby se tu diskuse na toto téma rozjela!
Roy 12. září 2002 16:52:54
Už to tu někdo někde nadhodil, ale rád bych se dozvěděl konkrétnější informace.
Naše grupa každoročně u příležitosti svého výročí (a porůznu i jindy) pořádá sportovní den pro členy a pozvané. Sestává se to z přespolního běhu, pětiboje a bitvy o vejce.
Běh: každý rok různě dlouhá a náročná trasa s pěti zastávkami s rozličnými úkoly - hod oštěpem, točení kolem kůlu, šplh na laně, přeprava raněného, běh poslepu do schodů, historický kvíz apod. Někdy je to opravdu záhul.
Pětiboj: šerm, lukostřelba, zápas, hod podkovou na cíl a vrh dělovou (ocelovou) koulí. Hodnotí se jednotlivé disciplíny i celek, z něhož vždy vzejde nejvšestrannější borec pro daný rok.
Bitva o vejce: srandamač na závěr, v ohraničeném území (cca 4x4m, může se postupně zmenšovat) bojují všichni najednou každý s každým o syrové vejce, které musí držet v ruce (pokládat se nesmí, dávat do kapes či do pusy se nedoporučuje). Každý si chrání to svoje a snaží se vyrazit a rozbít vejce ostatním - kdo zůstane, vyhrál.
Rád bych věděl, jakým způsobem se při různých příležitostech bavíte vy, abych posbíral inspiraci a mohl naše soutěže inovovat.

webmaster