Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

,,Hrůzná“ soutěžní přehlídka v Budyni nad Ohří…
Úpadek šermířské kvality v České republice…
02. červenec 2003 09:43:00
 

,,Hrůzná“ soutěžní přehlídka v Budyni nad Ohří…
Úpadek šermířské kvality v České republice…

Všechny šermíře bych rád varoval přede všemi soutěžními přehlídkami !!! Nejezděte na přehlídky mohli byste vyhrát !! Přečtěte si můj příběh a omluvte mé výstřední titulky :

Po deseti letech fungování mé skupiny přišel konec (podrobně na našem internetu)….Nováčkové znovu začínají po roční pauze…Skupinu však již nikdo nezná a proto jsme se ze zoufalství rozhodli jet na naší první soutěžní přehlídku v Budyni nad Ohří (2001) . Cíl byl jasný – bez ohledu na umístění, pomocí zveřejněných výsledků v Š.L. dát na vědomí všem ,že ,,žijeme“.

Naše první Budyně (2001)

Cestou na Budyni měla posádka auta ošklivou nehodu a tak jsme byli trochu rozhozeni,samotné vystoupení bylo velmi špatné a plné chyb…Pořadatelé (SHŠ Lepus) se na nás tvářili komisně, porotci byli špatně vybraní,kategorie starověk a novověk byli nedostatečné a nebyli schopné pojmout další šerm.kategorie.Měli jsme obrovský skluz v přípravě a byla to naše premiéra…
Nicméně, když jsem přijel domů a o všem přemýšlel položil jsem si otázku : Přineslo nám to něco? Mělo to smysl? Jsou soutěže spravedlivé ? Pojedeme tam znovu ? Má vítězství v soutěži ,kde nejsou zastoupeni údajné špičky našeho šermu, nějakou váhu ? Proč tam nejsou (třeba nesoutěžně) ukázky šermířských mistrů – škol… atd ???

Druhá Budyně (2002)

Ať jsme nadávali jak jsme chtěli, ta bezvýznamná ( pro ,,odborníky“) přehlídka v Budyni nás nutila vymyslet něco extra a tak jsme dřeli, až z toho vyšel po šermířské stránce nejnadupanější scénář, který jsme kdy měli…
Nějak se nám, pro samé šermování a kaskoš.efekty, vytratil nosný děj příběhu,…takže v září jsem měl z naší práce depku.
Porotci již byli rozumnější a o malounko přítulnější.I pořadatelé si na nás pomalu začínají zvykat.

Třetí Budyně (2003)

Všichni jsme doufali, že to bude naše poslední Budyně (soutěžící vědí proč) a udělali jsme co jsme mohli, aby ta ,,bezvýznamná“ soutěžní přehlídka byla tou poslední… A byla !
Porota byla v pohodě.

Doma jsem si znovu položil otázku : Co nám to všechno přineslo ? Mělo to vše cenu ? Mají smysl soutěžní přehlídky, když se mnohdy hodnotí nesrovnatelné ?
Dovolte mi ,abych vás seznámil s naší zkušeností a poznatky :

Porota a objektivita

Ať skončíte na jakémkoli místě, pokud šermujete pro diváky, poznáte, jestli bylo vaše vystoupení kvalitní a líbivé – dvě děkovačky jsou vždy více než jedna! Ať se to porotcům líbí nebo né ! Pokud se vaše vystoupení líbí, slyšíte ve frontě na pivo (jste již v civilu a máte po vystoupení) ,chlapi byli jste dobří,to jsem ještě neviděl apod. Můžete si být jisti,že vaše práce má smysl.

Smysl soutěží v historickém šermu

Soutěže motivují soutěžící k lepším výkonům.Přece jenom v nás je kus ješitnosti,soutěživosti,zápalu a bojovnosti.Můžeme si namlouvat co chceme, ale tohle je příroda a s tím nic nenaděláme, je to ve většině z nás.

Soutěžní přehlídky jsou jen pro póvl a amatéry ?

Vy všichni, kteří patříte k tomu póvlu a k těm amatérům, kteří jste se nebáli přinésti svou kůži na trh, vězte ,že se hluboce skláním před vaší odvahou, která je hodná rytířů ! Bez ohledu na jakémkoli místě jste skončili…
Jak jsem se shodl při nezávazné debatě (po vystoupení a po předání cen) s jedním z porotců a nespornou autoritou našeho šermu.Spousta rádoby profíku vám amatérům nesahá ani po paty…
Nejčastější argumenty : Nemají to za potřebí….Nemají čas…..Jsou plně vytíženi.Musejí vydělávat..

Pravda, je tady pár skupin (jedna či dvě),kteří mají nárok toto říci… A ti ostatní !? Mají jen tetu v Německu a ta jim po revoluci dohazovala kšefty.Místo, aby na sobě pracovali (po šermířské stránce), tak se kopali do zadků (a zápaďáci se smáli, plácali) a díky přílivu peněz (marek) se dobře vybavili (machrovali) a stali se bohy v našem šermířském nebi.
Trochu mě mrzí, že teď vznikla asociace šermířů opírající se (dle prohlášení) o morální hodnoty, kvalitu,bezpečnost šermu atd.
Co kdybyste slezli z toho ,,šermířského nebe“ a upřímně,přátelsky ukázali nám, méně zdatným skupinám, jak dál, nebo se bojíte ?! Chci po vás moc ?! Poskytněte ,,mlaďákům“ vzory - jako mně je kdysi poskytla hradecká skupina Bakchus – jen tak letmo, chlapi dík.
Co vy nato ? Petře Kozo,Spáčile,Nůsku,Babuko a další…. Než se chopíte tužky a papíru doufám že si někdo z vás najde čas třeba na další ročník Budyňské koruny a ukáže (klidně i nesoutěžně) nám malým jak to s tou kvalitou šermu v Č.R. skutečně myslíte !!!Nebo se bojíte porovnání? Kdysi jsme měli, pane Kozo (cca 12 let na zpět) na téma šerm, peníze a monopolní postavení školy, polemiku v Šermířských Listech.
Já byl mladý šermíř a vy nesporná šerm.autorita.Debata byla na téma: zda je dobré mít zde monopolní postavení vaší (bezesporu kvalitní) školy.

Myslím, že trocha zdravé soutěživosti by na zvuku šermířských škol jen přidala a obohatila náš malý a milý šermířský svět.
Co takhle přispět do mlýna - odhodit roušky tajemna, auru hvězdné slávy a uspořádat soutěžní přehlídku nejlepších absolventů šermířských škol. Ať vaši žáci - žáci všech učitelů šermu, scéniky,herectví ukáží cestu mladým a začínajícím šermířům !

A my obyčejní šermíři, rádi přijedeme a s úctou a pokorou shlédneme hvězdná vystoupení a nebo vás vypískáme. Jak říká pan Vajíčko ,,to je osud“ ! Pokud však bude vystoupení, exhibice, ukázky kvalitní, myslím si , že škola (šermu) nebude míti nouzi o další žáky. Sklidíte zasloužený potlesk , úctu a respekt. Ušetří vám to mnoho další práce,listů popsaných papírů a prázdných slov… Berte to jako hozenou rukavici !

Kdo by hledal v předchozích řádcích nevraživost,neúctu či zášť, je na omylu.Hledejte tam upřímnou snahu o zkvalitnění šermu a podporu mladým skupinám, kteří to chtějí někam dotáhnout. Nově vzniklou asociaci podporuji, ale čekám od ní činy a ne prázdná slova.

Soutěžit – nesoutěžit ?

Před třemi lety jsem si neuměl na tuto otázku odpovědět, ale dnes už vím , že soutěžní přehlídky mají smysl především pro skupiny, které se zajímají o diváka a chtějí se líbit.V případě besedy s fundovanou porotou se mohou poučit a dále na sobě pracovat a zlepšovat svojí úroveň.Vůbec si nedělám iluze , že tento článek nevzbudí i negativní reakce a již se na to těším. Potrefená husa….

Na závěr : kdo by mě a moji skupinu chtěl podezřívat z toho, že jsme zahořklí, protože se nám nedaří, tak jste na omylu ! Prožíváme nejlepší sezónu v mém životě – natáčení,vystoupení v zahraničí, jsme jediná skupina která vyhrála Budyni třikrát po sobě (bez přestávky)… atd.

Mimochodem jeli jsme na Budyni za cesťák a odmítli lukrativní vystoupení v Salzburgu.
Docela by mě zajímalo, kdože to jel místo nás ?
Ne ! Nechci vzbudit pocit jak jsme skvělí, ale chci probudit lidi-šermíře, kterým opravdu na lidech (šermu) záleží a nejde jim jen o prachy…Ovšem, nejsem si jist jestli jsou tito lidé (šermíři) ještě naživu… Dokažte svými činy ,že se mýlím… Věřte bude to má nejkrásnější prohra v životě.

P.S. Lepusáci jen tak dál . Díky za všechny ty zvládnuté starosti, které s Budyňskou Korunou máte a vydržte.Po první Budyni jsem byl roztrpčen a trochu naštván (viz náš net).S odstupem času mi dovolte trochu poopravit názor :

Vaše akce má smysl. Budyňská Koruna má všechny předpokladystát se prestižní soutěžní přehlídkou a bylo nám ctí soutěžit a ucházet se o přízeň diváků a poroty.Pevně věřím, že se najdou skupiny, které půjdou v našich stopách a nebudou se bát přinésti svoji kůži na trh.

Krásnou sezónu vám přeje

Myšák (Novica)

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster