Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Knoflíky na kostým 15. květen 2003 09:52:00
 
Pořizujete nový kostým? Renesance, baroko nebo rokoko? Předpokládám, že stejně jako já narazíte na finální problém. Poté, co více či méně pracně seženete střih, materiál a ochotnou švadlenku, přichází řada na knoflíky. A sehnat kovové knoflíky za rozumnou cenu a v odpovídajícím množství mi dalo velkou práci. Protože se s podobnými problémy setkali i další kamarádi, píšu pár řádek, které snad ostatním pomohou.

Knoflíky a zvláště kovové knoflíky se prodávají v textilních galanteriích. První zběžná návštěva několika z nich však odhalí, že za prvé pořízení pěkných kovových knoflíků není nijak laciná záležitost. Běžně se jeden knoflík prodává za osm děvet korun, ovšem není vyjímka narazit na knoflíky za dvoj- i troj-násobek. Pokud narazíte na knoflík pod pětikorunu, je to proto, že se krčí obvykle v krabičce sám nebo jen několika málo brášky. A to je druhý problém - početní. Jistě víte, že nebývá žádnou vzácností kostým s více než stovkou knoflíků. Já chtěl nakoupit osmdesátku a tolik knoflíků od jednoho použitelného druhu měli jen v jediném obchodě ze zhruba dvacítky, které jsem v Praze prolezl. Ten krám je galanterie v Kotvě. Tady mají největší výběr ze všech maloobchodů. A to nejen ve "zlatě" ale i ve stříbrných. Cena za knoflík je nejčastěji 6 kaček. Také je možné koupit knoflíky na platíčkách po čtyřech až šesti kouscích, platíčko je za devatenáct, což jeden kus zlevní, ale výběr je omezený. Do Kotvy dodává firma Fili, s.r.o. (www.fili.cz)

To mne navedlo na myšlenku, kontaktovat přímo výrobce a velkoobchody. Klasický český Koh-i-noor bohužel už kovové knoflíky nědělá, ale můžete tu nakoupit druky a patenty a nakašírovat tak třeba hřeby pobíjenou kůži. Prodávají v krabicích po cca půl kile, 200 - 500 kusů. Ostatní velkoobchody dovážejí drtivou většinu produkce z Indie. Ve Fili byli k nějaké velkoobchodní slevě celkem nakloněni a kdyby se domluvilo třeba více lidí na jeden druh, bylo by možné se dostat snad i pod hranici tří korun.

Nakonec jsem zamířil do prodejen s potřebami pro čalouníky. Dostal jsem totiž nápad použít čalounické hřebíky a knoflíky z nich vyrobit. Tak třeba v železářství u Rouska měli sedm druhů cvoků, mosaz i staromosaz, v celkem třech velikostech. Prodávají se na váhu a za kilo dáte okolo devíti stovek. Já jsem dal za padesátku šedesát pět korun. Doma jsem dřík hřebíku chytnul do kleští s kulatými čelistmi a kombinačkama udělal z dříku očko. U některých chce očko trochu zakápnout pájkou, aby se nit nevyvlékla. Za slabou hodinku jsem měl očka nachystaná a to včetně objetí oček pilníčkem v místech, kde kleště stiskly moc silně a dřík otřepily. I s prací mne tedy jeden knoflík přišel na jednu korunu a to i když započítám dva cvoky, které jsem při očkování zničil (ulomil dřík).

Poslední alternativou, použitelnou u kostýmů představujících levné oblečení chudých vojáků je výroba látkových knoflíků. Za základ můžete použít obyčejné umělohmotné "košiláky" nebo "peřináče", můžete zkusit i desetník nebo jinou minci. S mincí budete dostatečně living history, protože mince se skutečně dříve používaly. V osmnáctém století v Anglii během několika měsíců vymizely z oběhu půlpenny. Až po delším pátrání se zjistilo, že tyhle penízky používají krejčovské manufaktury jako základ pro látkové knoflíky, které pak prodávají za více než pětinásobek hodnoty mince. Přes kotouček tedy položíte látkový čtvereček (nebo kolečko, chcete-li se s tím vystřohovat), přehnete na druhou stranu a svážete nití. Hotovo. Vhodnější je ale použití dvou čtverečků, pootočených navzájem o 45°. Tak dosáhnete největší ochrany před prodřením látky až na nosič.

Doslechl jsem se i o jiných pokusech, například očko z vázacího drátu vložené do keramiky nebo moduritu ve formě s tvarem knoflíku, po vytvrzení stříknuto stříbřenkou nebo zlatoubarvou... Mně to připadá dost pracné a výsledek předpokládám dost vzhledově rozpoznatelný od kovu. Pokud s tím máte někdo zkušenost, napište.

Vůbec, pokud má kdokoli z vás jakýkoli tip, postřeh, doplnění nebo námitku k tématu článku, směle pište na mascha@ceskyserm.cz, doplním váš text pod svůj.

* * * * *

První tip: "...můžu doporučit galanterii v Praze v Moravské ulici - Bolenatex. Je možné, že nebudou mít patřičný počet knoflíků, ale vzhledem k tomu, že tam často chodí nakupovat tanečníci, předpokládám, že některé věci určitě objednávají. Obsluha je velmi příjemná a věci znalá a mají zde i velký výběr nejen knoflíků, ale i port a jiných sarapatiček..." Xena

* * * * *

"...stačí zajít do Šumavské ulice v Praze, je tam krámek, kde mají velký výběr kovových knoflíků ve 4 velikostech a 3 barvách (zlatá, stříbrná, starostříbrná). Potřebné množství objednají na zakázku a dodají cca do týdne. Pravda, cena je trochu vyšší (dle velikosti, cca 14,-Kč/kus) ale opravdu to za to stojí... Tamtéž lze najít i slušný výběr lemovek a prýmků ze 100% kovu..." Mirek, Rotyka

* * * * *

"...kolikrát najdeš docela historicky odpovídající vzor, ale knoflík je umělej. Já to řešil tak, že jsem podle něj udělal formu, tu jsem mírně upravil, aby byla "echt living history" a odlil jsem je z cínu. Trvalo mi to asi tři hoďky, plus měsíc odhodlávání..." Mrkvoslav

* * * * *

"Knoflíky se normálně prodávaj, cínový asi za 0,25-0,95 euro, stačí zajet na jakejkoli středověkej trh severně či západně od německa." Cyberkotlík

* * * * *

"...snad ještě horší pro mě bylo sehnat pěknou, neumělou a širokou krajku na límec a manžety u košile... Nakonec jsem ji sehnal poblíž Štrosmajerova náměstí, na rohu ulice Veletržní a Dukelských hrdinů. Pěkný výběr, velké množství, různé šíře atd (ale jak to už u krajek bývá - poměrně vysoká cena)..." Egg

* * * * *

Dostal jsem link na velkoobchod knoflíkovým zbožím. Adresa je www.a-gross.cz. Součástí je i on-line internetová prodejna knoflíků s fotografiemi knoflíků. Ceny se dozvíte až po registraci (prodej je možný jen majitelům živnostenského listu). Tak jsem se zaregistroval a ceny mne dostali na kolena! Tady jsou k mání kovové a pokovené knoflíky v cenách od koruny padesát po cirka čtyři koruny! Většina těch, které se mi líbili se pohybovali v ceně 2,50 včetně DPH. Balení knoflíků je nejčastěji padesát kusů. K ceně je třeba započítat šedesátku za poštovné, vyplatí se tedy sdružit objednávku s kamarády a objednat toho víc.

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster