Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Festival Divadlo meče na jevišti dějin 10. červen 2008 11:25:00
 
plakát

2. ročník soutěžní přehlídky skupin historického a scénického šermu se konal tentokráte v prostorách brněnského hradu Veveří. Festival nesl název Divadlo meče na jevišti dějin a zúčastnilo se jej 7 šermířských skupin. Jmenovitě Calix Temporis s nehistorickou exhibicí "Kaskadéři v akci", skupina Kornet Moravia z Uherského Hradiště s příběhem z 30ti leté války "Poslední z posledních", dále pak Rytíři sv. Grálu z Ostravy s velmi vtipnou inscenací na téma "I bez práce jsou koláče". Dalším ostravským souborem byl tandem gagmenů z Divadla bez střechy, vtipně imitující prvky komedie del arte nazvanou "Dědictví". Zaujal také slovenský šermířský kolektiv Vargar z Bratislavy s výrazně zdařilou pirátskou fraškou "Pirátské pytačky" (pozn. pytačky = námluvy). Ve stylu nonverbální taškařice po způsobu komedie del arte se také projevila brněnská skupina Taurus a závěr patřil skupině vyznávající pádnost meče i štítu z Bystřice nad Pernštejnem: Rytíři země zubra s příběhem o lovci zubra Věnatovi.
Mimo soutěž dále vystupovaly skupiny Virus vincit (Zlín, šerm, ohňová show a tanec), Memento Mori (Uherský Ostroh, šerm). Velice zdařilé byly noční prohlídky hradu v doprovodu divadelních ochotníků z Veverské Bitýšky. Samozřejmostí na takových akcích je dobový jarmark s ukázkami řemesel a občerstvením, dobovou hudbou, soutěžemi pro děti, ukázkami sokolníků...

Porota zasedla v následujícím složení:

Libor "Borli" Olšan - předseda poroty. Od roku 1983 choreograf šermířských a bojových scén pro divadlo a film, externí pedagog pohybového ateliéru JAMU Brno v oboru scénický šerm, člen 1. asociace divadelních a filmových šermířů.
www.elsinor.cz/cz/osobnostiagentury.html, www.1asociace.cz

Jiří Kadeřábek - člen 1. asociace divadelních a filmových šermířů, člen skupiny Gobaro - vítěz šermířské soutěžní přehlídky v Italské Cagli (rodné město šermířského mistra přelomu 16. a 17. století Ridolfa Capo Ferro di Cagli).
www.1asociace.cz, gobaro.sweb.cz

Matěj Růžička - režisér a herec. JAMU, 12 let ředitelem Divadla v 7 a půl v Brně.).
www.7apul.cz

Odborná porota hodnotila choreografii soubojů, techniku šermu a divadelní projev. Pororota se po realizaci celé přehlídky usnesla na výsledném verdiktu:

Cenu poroty si odnesla ostravská skupina Rytíři sv. Grálu
Cenu diváka obdrželo Divadlo bez střechy
Čestné uznání si vysloužil Vargar a posléze i Rytíři Země Zubra

Ostatní účastníci vybojovali účastnický titul a tak rozhodně před tváří diváka nebylo co do kvality pořadů žádných poražených. Přítomná veřejnost si mohla takto učinit přibližný obrázek o umělecké kvalitě scénického pojetí historického šermu na území moravy i blízkého zahraničí. Závěrečné resumé všech přítomných organizátorů akce (agentura Elsinor + správa hradu v čele s kastelánem Petrem Fedorem) pak dalo zapravdu tvrzení, že se úroveň ročníků šermířských přehlídek v regionu moravském zvyšuje a další ročník by se měl rozhodně uskutečnit ve stejném, ne-li větším, rozsahu. Navíc toto stanovisko bylo ztvrzeno slibem z úst primátora města Brna, Romana Onderky, který přehlídkou zahájil i záštil, jakož i předsedy odborné poroty festivalu Libora Olšana jenž pronesl epilog odvážné vize: "Tak tedy za rok znova lépe a úspěšněji!"

Součástí programu pro šermíře byla i prezentace historického stanu značky FAM, vyrobeného z nehořlavé stanovky. Na místě proběhlo testování této textilie pomocí otevřeného ohně a srovnávací testy klasických stanovek. Akce byla součástí projektu Tent Tour 2008, jehož program naleznete na stránkách www.fam.cz.

Odkazy:

Veveří
 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster