Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Budyňská koruna 2007 02. červenec 2007 16:22:00
 
23.června 2007 uspořádala SHŠ Lepus ve spolupráci s nadací Historické a kulturní dědictví regionu města Budyně nad Ohří na vodní tvrzi Budyně nad Ohří už jedenáctý ročník soutěžní přehlídky skupin historického šermu, známý pod názvem Budyňská koruna. Stručné informace o tom, jak to probíhalo a kdo si odnesl vavříny vítězů, čtěte na následujících řádcích.

Počasí nevyšlo zrovna ideálně ale přesto dorazilo poměrně velké množství diváků. Mimo soutěž bylo možné shlédnout představení pořádající skupiny Lepus a vystoupení lepusího dorostu, plus doprovodný program v podobě pátečního večerního průvodu městem a sobotního představení kejklíře, dobové hudby (Euphoric), tanečnic a ukázek japonského šermu Kendó. Samozřejmostí jsou "dobové" stánky, sokolník a hry pro děti.

Soutěže se zůčastnilo devět skupin: Alotrium, Anno Domini, Armigeri, Exulis, Hartigo, Reginleif, Tertium non Datur, Thorax a Vivamus.

Zavedený systém se příliš nemění. V odborné porotě zasedli Historik: Martin Brýda - konzervátor, restaurátor a kurátor sbírky zbraní Muzea města Ústí nad Labem, zakládající člen spolku vojenské historie v Ústí nad Labem
Kaskadér: Miroslav Navrátil - kaskadér a herec (filmy Gladiátor, Král Artuš, Tristan a Isolda...atd)
Režisér: František Špergr - režisér divadla hudby Lyra Pragensis Praha
Šermíř: Václav Luks - president 1. asociace divadelních a filmových šermířů, skupina scénického šermu Regius

Na závěr proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů. Porota udílela následující ceny:

Cena šermíře: Exulis
Cena historika: Exulis
Cena režiséra: Exulis
Cena kaskadéra: Armigeri
Cena diváka: Alotrium

Stranou publika si pak skupiny mohli vyslechnout komentáře od jednotlivých porotců, kteří vysvětlili své hlasování, přidali konstruktivní kritiku a odpovídali na otázky účinkujících.

Přestože výsledky vypadají poměrně jednoznačně na drtivou převahu brněnské skupiny Exulis (www.Exulis.info), tak ovšem při hlasování diváků Alotrium (www.Alotrium.cz) převálcovalo všechny ostatní skupiny několikanásobně. Divné? Trochu.
(BTW, jsem jedinej, komu to alotrijácký barbarofantasy zaměření přišlo hodně inspirovaný tolik na Budyni vyhrávajícími a hlavně u diváků populárními Novičáky? ;-)

Exulis i Alotrium jsou Budyňskými "vítěznými veterány". Ostatní jména jsou mi buď skoro neznámá či známá jen z doslechu (vyjma Reginleif a Thorax, oboje už jsem jednou viděl a ani jedno není můj šálek kávy). Škoda, že na akci není více skupin a nejsou zastoupeny i známější formace. Přesto má tahle soutěž v čechách svoje místo a jistý smysl a doufám, že se dočkáme dalších a dalších ročníků.

Soutěž má svoje vlastní stránky na adrese www.budynska-koruna.wz.cz, kde jsou i podrobněji rozebrané výsledky hlasování diváků a najdete tam i fotografie.
Další fotky jsou například na Hofyland.cz - Kedrigernova galerie (dole je listovátko, musíte i do starších příspěvků)

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster