Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Alternativní nabíjení v třicítce

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
alistaire 10. červen 2006 09:44:50
Papírové nábojnice jsou (pro evropu) doloženy i na 16. století, co jsem viděl vždycky ale pro jezdectvo. Např. zemské muzeum Graz, tam je několik více či méně zdobených jezdeckých kartridží pro 5- 8 patron.
Pro doutnákovou mušketu jsou apoštoly rozhodně nejpohodlnější.
BTW, dělaly se nejen dřevěné, ale i plechové či kožené...
Pergamenem (nebo jemnou kůží) se apoštoly potahují pro zpevnění (už jste si někdy apoštol "rozklekli" ? já jo...), a pro ochranu před vlhkostí z venčí.
Šavlis 09. červen 2006 10:38:13
Mysak:
Trošku problém, zkusím dát něco dohromady, většinou je tam ale prd vidět a je to spíše o textu. Dám podklady dohromady a pošlu, hoď na sebe mail. Teď jsem dokonce v jedné knížce u Indyho (velká anglická bichle o angl. občanské válce, název a autora bohužel nevím ale zjistím) našel bandalír který měl apoštoly z cínového plechu! potažené látkou (sametem asi), byly dělané pro nějakou elitní gardovou jednotku, je tam dokonce napsáno pro kterou konkrétně. Jinak v Ospreyi Soldiers of English Civil War je fotka bandalíru s dřevěnými apoštoly potahovanými kůží, něco se mi mate že je tam snad napsáno, že ta kůže je tam proto aby apoštoly nedělaly hluk při nočních přepadech ale zdá se mi to přitažené za vlasy. Co konkrétně tě zajímá?
Matty 08. červen 2006 14:55:41
Ohledně papírových nábojnic. Během anglické občanské války se začali používat úplně běžně. Nejprve u dragounů a později i pěších jednotek. Je zajímavé, že z vyobrazení na dobových materiálech i v Ospreých mají mušketýři s doutnákovou mušketou apoštoly a ti s křesadlem patrontašku.
Mysak 08. červen 2006 12:06:42
Šavlis 15. březen 2006 18:04:16
Ahoj, mohl bys mi prosím poslat, nebo nasdílet nějakým způsobem ty dokumentovatelné bandoše?
Díky
Knecht 19. březen 2006 01:19:49
Je mi jasné, že v převážné většině případů to byly apoštoly, nebo prachovnice. Ale třeba dragoun s patrontaší je i ve Wagnerovi a z nějaké německé knížky(jméno z hlavy nevím) mám rytinu vojáka, vyvedeného do detailů, který má pušku, ale nemá bandalír, dokonce ani prachovnici, ale přes rameno má takovou podezřelou taštičku...
Jde mi o to, že jako dělostřelec mám dost starostí s taháním a obsluhou děla a neláká mě představa, že mě ještě na každém kroku tluče prachovnice, škrtí bandalír atd. Ještěže máme kolečkovky a aspoň odpadá otravování s doutnákem:)
Šavlis 15. březen 2006 18:04:16
Jak říká Indy. Na evropského vojáčka bandalír s prachovnicí na jemný prach u mušketýrů, velká na hrubý a malá prachovnice na jemný u střelců. S jiným řešením jsem se u vojska nesetkal. POzor na věci lovecké. Jinak bandalírů mám dokumentovaných dost, dokonce kousek který má dřevěné apoštoly potažené kůží, je opravdu z čeho vybírat pokud se chceš mermomocí lišit. Bandalír s koženou chlopní přes apoštoly je taky hodně zajímavá věc.
Indyján 15. březen 2006 15:41:15
Knecht(14. březen 2006 22:55:17) : Já bych řekl, že budeš muset dělat bandalír. Ještě pěkných pár let po třicítce jedou mušketýři s ním. A jízda s rohem- prachovnicí. Jen u těch loveckých, individuálních věcí můžeš najít takovéto věci. Takže pokud si pořizuješ vojáčka, tak máš podle mého smůlu. I když třeba nevím jakým způsobem to třeba měli řešeno janičáři u Turků, ale předpokládám, že se bavíme o Evropě.
amat 15. březen 2006 13:02:55
Ve vídeňském Arsenálu mají tesák, dle popisky z 16. století, který má v pochvě schránku na tuším že 5 papírových nábojnic, krytou mušlí tesáku. Tesák se mi sice zdá trochu mladší, typoval bych ho do 17. stol.
Knecht 14. březen 2006 22:55:17
Zdar, máte někdo zmapované z třicítky jiné způsoby nabíjení, než apoštoly, nebo sypání z prachovnice? Papírové patrony doložené do jisté míry jsou, jde mi spíš o možnosti jejich nošení. Našel jsem pár mizerných obrázků patrontašek, něco jako nábojový pás z orientu, ale jinak nic moc, buď je to lovecká záležitost, nebo je to pozdější.

webmaster