Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Bílá Hora 1620-2005

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
amat 07. listopad 2005 15:41:46
Pokusil jsem se debatu o husitství přesunout do tématu, které je mu skutečně věnováno a nezatěžovat jím Bílou Horu.
Random 07. listopad 2005 13:11:34

Aby ale nebylo mýlky: celkově nic proti husitů nemám.

Ostatně, částečně díky nim se objevili moji oblíbení Landsknechti, protože husité a jejich vozy jako žoldnéři ve válčící Evropě, tak jako Švýcaři (tehdejší) a jejich vozy, kteří byli levnější, dovedli lokální konflikty do slepé uličky - dvě perfektní obranné pozice proti sobě, útočit se nechce nikomu (taky by to nemělo smysl, že), prachy tečou a výsledek kde nic, tu nic. Chce to nový typ vojska, mobilní a schopný rasntního útoku. A kde se vzali, tu se vzali ...
Random 07. listopad 2005 13:07:29
Tak budeme škrtat sirčičky!

Za svoji "specializaci"v rámci svého ryze amaterského koníka, tedy castelologii konstauji, že hustitství přineslo České hradní architektuře značné zpoždění ve srovnání s tenkrát moderní mi trendy v západní Evropě.
Nasazení účinného dělostřelectva (především ona nechutná dovednost trefit, na co zamířím, kterou husité práý velice slušně rozpracovali) vedla do slepé ulišky v hradní architektuře. Tou bylo hledání extrémních lokalit pro stavbu nových hradů, zesilování zdí (napříkald Ronov, se svojí štítovou zdí umístěou na vrcholku strmého kopce) působící dojmem, že je "pro jistotu") a podobně. Tento trend by sám o sobě tak závadný nebyl, problém je vtom, že "na západě" tou dobou docházelo k oddělení obytné/representační funkce hradu a vniká to, čemu dnes říkkáme záměk a jeho funkce vojenské, a tudíž vznik pevností (zjednodušeně). U nás zůstala obytná a obranná složka spolu prakticky až do baroka. Hledání extrémních řešení v mnoha případech zpozdilo nástup později převládnuvšího trendu oddálit místo prvního střetu s nepřítelem, tedy budování účinnějších forem vnějšího opevnění. To přišlo až v 16. století.
Nech 06. listopad 2005 14:50:07
Rozjíždět diskuzi o husitském hnutí na těchto stránkách je, jak vidím, jako sedět na sudu s prachem se zapálenou dýmkou... :-) Bude mazec...
amat 05. listopad 2005 08:29:24
Ad Gordon - Důsledky husitsví:
Žádné revoluční hnutí v dějinách nelze redukovat na jeho divokou počáteční fázi, skutečné plody se vždy dostaví až po určité stabilizaci. Husitství tak nemůže být hodnoceno jen na základě svého počáteční ho období. Stejně jako třeba francouzská revoluce, která svá pozitiva přinesla v podstatě až po napoleonských válkách. Dlouhodobý přínos husitství pro české dějiny se mohl plně projevit až po Lipanech.
1. Politické důsledky husitství - poděbradská doba - patrně první období v evropských dějinách, kdy panovník vládl lidem různého vyznání a toleroval ho, z Čech vzešel pokus o evropskou integraci a systém bezpečnosti, a následná doba jagelonská a rudolfinská, což jsou svým způsobem také vrcholná období našich dějin. Směr, zahájený v politice husitstvím, byl přerušen a to násilně až třicetiletou válkou.
2. Ekonomické - již za Ladislava Pohrobka vzniklo úsloví "za krále Holce byla za groš ovce" - t.j. krátce po období husitských válek nastal relativní blahobyt, čili Čechy nemohly být tak zplundrované, jak se dnes tvrdí. Česká ekonomika ustála i válku s Korvínem.
3. Náboženské - pokračovatelkou husitství byla Jednota batrská - občanská církev s důrazem na vzdělání - Komenský. Na husitsví navazoval německý Lutherův protestantismus, který stojí u počátků moderní Evropy. Kontinentální buržoasie a kapitalismus jsou úzce spojeny s reformací a jedním z kořenů reformace je právě český utrakvismus.
4. Vojenské - masivní rozšíření palných zbraní, posílení významu pěchoty, věští důraz na uvědomělou kázeň, koordinace jednotlivých druhů vojska během bojové činnosti. Středověcí vojevůdci byli spíše taktici, zatímco např. Žižka nebo Prokop byli již stratégové.

Je otázkou, co je zpoždění oproti Evropě - jestli je to vojenská prestiž, náboženská svoboda, bazální gramotnost, absence inkvizice, volba krále, pak zaplaťpříroda za to zpoždění.
trener 04. listopad 2005 17:52:11
Gordon(04. listopad 2005 16:07:14) : Ó jé, zase někdo, kdo považuje husity za pachatele všeho zla! A přitom proti nim stáli básníci na koních s květinami v rukou (J.Kraus). Doporučuji si dobu husitskou prostudovat pečlivěji, než budeš příště rýpat! Zjistíš, že nedělali nic horšího, než ostatní válečníci Evropy, spíše naopak.
Gordon 04. listopad 2005 16:07:14
No děkuji Nechovi za pusu .......,banju to vyřídím,lidičky , co se týče módy,pravda je jak říká Krea,že jsme národ konzervativců a všechno trochu dýl trvá.Teď si rejpnu a to já rád......díky bratru Žižkovi a jeho soukmenovcům jsme se za ostatní evropou zpozdili o skoro 100.let ve vývoji ......Nicméně , čeští stavové , pro svou rebelii verbovali vojsko až v Nizozemí , jaká byla móda tam? Ovšem pravda je, a na vlastní oči jsem viděl kožený policajtský kalhoty na motorku , ještě měl mít na hlavě ten hříbek a byl by komplet , to snad nebylo ani v tom Holandsku...Jo , podotýkám ,že to nebylo na Bílý Hoře.....ale stejně ...záááááážitek
Krea 25. říjen 2005 09:59:00
No, já tam byla, jedla málo, nic nepila, aby to stálo za řeč ... a nic proti tomu, ale myslím, že tam bylo moc té francouzské módy, která se k nám dostala až ve třicátých letech. Víte, my jsme byli v tomhle velmi konzervativní a u nás se nosila ještě renesance, kdežto Fridrich /zimní král/ s chotí se šatil podle módy anglické, která tu barokní více připomíná /ale není to a lá tři mušektýři, jo .../. Proč ne, když měl za manželku stuartovnu, že? Myslím, že bychom se měli naučit rozlišovat mezi začátkem a koncem třicetileté války - nezdá se to, ale je to docela rozdíl. Na druhou stranu - voni to ty lidi nepoznaj, že jsme líný a naši potomci budou dělat válku v Iráku v jehličkové uniformě, takže ... si tady plácám játra jenom pro svý klidný svědomí, že. /Omluvte pravopis./

webmaster